Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Track and Field: Willmar boys 2nd, girls 4th at CLC indoor meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

ST. CLOUD -- Willmar had its boys team place second and its girls team finish fourth Saturday in the season opening Central Lakes Conference Indoor Meet at the St. Cloud State University.

Advertisement
Advertisement

The Cardinals had first-place finishes in two events, Shelby Schneider in the girls 400-meter dash and their boys 4x800 relay. Placing second was Savannah Anez in the girls 1600-meter run and Jordan Linde in the boys high jump, while Chris Cunningham in the boys 200-meter dash and Jacob Broberg in the boys high jump, the girls 4x400 relay team and the girls 4x800 relay team each finished third.

Willmar has nearly two weeks off until it hosts Central Minnesota Christian, Marshall, New London-Spicer, Redwood Valley and Central Christian next Thursday at Hodapp Field beginning at 3:45 p.m.

Boys results

Team scoring

(1) Sartell 115.5 (2) Willmar 85 (3) Brainerd 76.5 (4) Sauk Rapids 67.5 (5) Fergus Falls 62 (6) Alexandria 60 (7) Rocori 44 (8) St. Cloud Tech 39 (9) St. Cloud Apollo 32

Individual leaders

(First place ... Willmar results)

Hurdles

60: (1) Jake Lynch, SR, 9.22 ... (4) Jorden Linde 9.36 (6) Jacob Broberg 9.6 (15) Jordan Geurtz 10.11

Sprints

60: (1) Matt Huberty, SR, 7.3 ... (13) Chris Cunningham 7.62 (16) Alex Grove 7.69 (21) Michael Heitzman 7.73 ... 200: (1) Nick Oldman, Brn, 24.31 ... (3) Chris Cunningham 24.8 (5) Alex Grove 24.98 (20) Zach Sowers 26.22 ... 400: (1) Jake Huber, Roc, 52.7 (6) Derik Peterson 56.3 (7) Eli Gunderson 58.24

Runs

800: (1) Tyler Broadwell, Sar, 2:09.28 ... (4) Mowlid Mohamud 2:13.69 (11) Tyler Gettel 2:18.46 ... 1600: (1) Zach Haus, FF, 4:35.54 ... (5) Sam Anez 5:02.24 (8) Tom Seifert 5:06.46 (18) Jackson Muldrow 5:21.96 ... 3200: (1) Tyler Broadwell, Sar, 10:08.34 ... (4) Tom Seifert 10:37.23 (8) Alex Johannes 10:52.92 (11) Ryan Sawyer 11:12.57

Relays

4 x 100: (1) Sauk Rapids 45.26 ... (7) Willmar: Michael Heitzman, Alex Grove, Chris Cunningham, Zach Sowers; 47.55 ... 4 x 400: (1) Alexandria 3:40.38 ... (6) Willmar 3:48.21 ... 4 x 800: (1) Willmar 8:55.95

Weights

Shot put: (1) Jesse Hacker, Alex, 51-9 ... (30) Stephon Schaller 35-2 (35) Kristian Suves 32-8

Jumps

Long: (1) Zach Hafner, SR, 21-3 ... (4) Chris Cunningham 18-8 (9) Michael Heitzman 17-5 ... Triple: (1) Josh Leiberg, Sar, 43-3.75 ... (4) Josh Holtz 37-9.5 ... High: (1) Josh Lieberg, Sar, 6-6 ... (2) Jordan Linde 6-0 (3) Jacob Broberg 5-10 (6) Bennet Woltjer 5-8 (7) Jordan Geurtz 5-8 ... Pole vault: (1) Tanner Nordlund, Sar, 13-0 ... (7) Bennet Woltjer 11-0 (11) Chad Milhausen 10-0

Girls results

Team scoring

(1) Sartell 125 (2) Alexandria 87 (3) Brainerd 86 (4) Willmar 72 (5) Rocori 65 (6) Fergus Falls 59 (7) St. Cloud Tech 39 (8) Sauk Rapids 36 (9) St. Cloud Apollo 15

Individual leaders

(First place ... Willmar results)

Hurdles

60: (1) Chloe Miller, Brn, 10.09 ... (8) McKenna Olson 10.76 (9) Haley Mottinger 10.83 (17) Morgan Stoeberl 11.41

Sprints

60: (1) Ryan Courtney, Brn, 8.17 ... (4) Shelby Schneider 8.34 (10) Miranda Roelofs 8.65 (13) Rachel Croonquist 8.74 ... 200: (1) Maddie Bearson, Sar, 28.59 ... (4) Rachel Croonquist 29.0 (10) Haley Mottinger 30.11 (26) Riley Schneider 31.75 ... 400: (1) Shelby Schneider, Wil, 1:01.83 ... (11) Kennedy Holwerda 1:09.8

Runs

800: (1) Haylie Zenner, FF, 2:17.39 ... (6) Cassie Johnson 2:32.23 (9) Tara Rudie 2:38.06 ... 1600: (1) Jamie Piepenburg, Alex, 5:02.03 ... (2) Savannah Anez 6:03.59 (10) Alexis Miley 6:20.48 (14) Alex Freiberg 6:29.73 ... 3200: (1) Samantha Sunstrom, SR, 11:43.49 ... (4) Kayla Rudie 12:51.61 (7) Kassandra Erickson 13:08.63 (11) Ashlyn Boehme 13:32.35

Relays

4 x 100: (1) Fergus Falls 53.7 ... (4) Willmar: Rachel Croonquist, Steph Thompson, Miranda Roelofs, McKenna Olson; 55.65 ... 4 x 400: (1) Fergus Falls 4:19.71 ... (3) Willmar 4:28.12 ... 4 x 800: (1) Alexandria 10:07.61 ... (3) Willmar 10:31.71

Weights

Shot put: (1) Brittany Ludwig, Alex, 34-1 ... (7) Carrie Bell 29-10 (13) Bailie Hovland 27-0

Jumps

Long: (1) Haylie Zenner, FF, 16-7.75 ... (12) Molly Brown 12-6 ... Triple: (1) Brianna Rasmusson, FF, 31-10.75 ... (4) Kennedy Holwerda 31-2 (14) Morgan Stoeberl 26-7.75 ... High: (1) Briquelle Bowdon, Alex, 5-2 ... (23) Carrie Bell 4-3 ... Pole vault: (1) Mikayla Dockendorf, Sar, 8-6 ... (T4) Haley Mottinger 7-6 (T4) Steph Thompson 7-6 (12) Sam Schlect 6-0

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness