Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Update: Track and Field: Willmar sending Cunningham, Jackson, 4x400 girls relay to state meet

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Update: Track and Field: Willmar sending Cunningham, Jackson, 4x400 girls relay to state meet
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

SARTELL — Willmar senior Rose Jackson qualified in three events and Cardinals junior Chris Cunningham won the boys 200 meter dash to advance to the Class AA Track and Field Championships next Friday and Saturday at Hamline University in St. Paul.

Advertisement
Advertisement

On Friday, the second day of the two-day Section 8AA Track and Field meet — preliminaries were Wednesday in Detroit Lakes — Jackson won the 200 dash (26.8) and finished second in the 100 dash (12.5).

She placed seventh at state in both those events last year. She also finished second in the long jump (17-3). Wensia Johnson, a freshman from Alexandria, won both the 100 and the long jump but she DQed in the 200, an event she won as an eighth-grader at the state meet in 2012.

Cunningham sped to a time of 22.41 to win the 200; Sam Johnson of Monticello was second in 22.84. Cunningham was third in the long jump (only the top two individuals advance and the winning relay).

The Cardinals 4x400-meter girls relay also qualified in a season-best (second best all-time Willmar girls) time of 4:00.08. Relay members are Miranda Roelofs, Samantha Hanson, Rose Jackson and Sophie Schmitz.  Three   stop watches timed Jackson’s split at 55.93, 56.03 and 56.1. The foursome was second to Bemidji 3:58.89.

Connor Haugen finished third in the 800 run in 2:01.56 for Willmar. Jordan Linde was third in high jump (6-1).

Boys individual leaders

(State qualifiers … Willmar)

Hurdles

110 highs: Isaiah West, Apo, 15.46; Brandon Overman, Roc, 15.60 … (6) Jordan Linde, 16.21 … 300 intermediates: Mitch Peck, Alx, 39.97; Tayulor Huber, Brd, 40.34 … (12) Derek Peterson 42.86; Jeff Castro 43.60

Sprints

100: Grant Reuer, Brd, 11:57; Brady Anderson, Mhd, 11:59 … 200: Chris Cunningham, Willmar, 22.41; Sam Johnson, Monti, 22.84 … 400: Brett Lawrence, Mhd, 48.84; Sam Johnson, Monti, 49.11 … (9) Nick Coquyt 53.38

Runs

800:  Elias Hendrickson, Bji, 1:58.29; Zach Bartholomeo, Alx, 2;00.32 … (3) Connor Haugen 2:01.56 (17) Ryan Sawyer 2:10.75 … 1600: Sam Carlson, Bji, 4:31.14; Wade Krueger, Tech, 4:33.35 … (13) Nadir Yusuf 4:45.57 (14) Sam Anez, 4:46.11 … 3200: Wade Kruger, Tech, 9:47.55; Connor Danielson, FF, 9:50.15 … (4) Tom Siefert 10:09.53; (7) Yusif 10:15.48

Relays

4 x 100: Brainerd 43.94 … (4) Willmar: Michael Hitzman, Gunderson, Christianson, Cunningham; 44.33 … 4 x 200: Monticello 1:32.11 … (3) Willmar: Cunningham, Jack Christianson, Eli Gunderson, Derik Peterson; 1:32.96 … 4 x 400: Bemidji 3:25.53 … (5) Willmar: Coquyt, C. Carlson, D. Peterson, C. Haugen; 3:31.73 … 4 x 800:  Bemidji 8:01.31 … (3) Willmar: Colten Carlson, Coquyt, Tom Seifert, Conner Haugen; 8:17.86

Weights

Shot put: Quinn Anderson, Sar, 52-2; Ben Miller, Apo, 51-2 … (12) Stephon Schaller 45-3½ … Discus: Jon Asprey, Brd, 150-9; Colin Guetter, Alx, 146-5 … (7) Schaller 127-1

Jumps

Long: Josh Lieberg, Sar, 21-4; Brady Schmidt, Bji, 21-0 … (3) Chris Cunningham 20-3½ … Triple: J. Lieberg, Sar, 42-9; Cole Smith, Brd, 41-10 … High: Alex Haima, Sar, 6-3; Travis Spillum, LF, 6-3 … (3) Jordan Linde, 6-1 (15) Luke Lippert, 5-7 … Pole vault: Jordan Petrone, LF, 12-11; Ryan Rogness, Mhd, 12-5

Girls individual leaders

(State qualifiers … Willmar)

Hurdles

100 intermediates: Maddie Meier, Sar, 15.65 (2) Meleah Biermaier, TRF, 15.87 … (7) McKenna Olson, 16.83 (9) Haley Mottinger, 17:57 … 300 lows: Mallori Johnson, Mhd, 45.45; Meleah Biermaier, TRF, 45.53; Ein Huls, Roc, 45.72 … (10) Miranda Roelofs 49.39 (14) Courtney Lankenau 51:02

Sprints

100: Wensia Johnson, Alx, 12.03; Rose Jackson, Wil, 12.50 … 200: R. Jackson, Wil, 26.80; Madelyn Urman, Alx, 26.95   … 400: Lindsey Heinecke, DL, 58.71; Ell Maie-Wall, Bji, 59.1 … (6) Sophie Schmitz 1:02.22

Runs

800: Alli Kosobud, Brd, 2:18.87; Taylor Janssen, Mhd, 2:20.34 … (13) Cassi Johnson 2:28.91 … 1600: Jenna Truedson, Bji, 5:09.37; Sam Sunstrom, SR, 5:13.66 … (14) Jessa Hanson 5:38.01 … 3200: Truedson, Bji, 11:00.43; Megan Hasz, Alx, 11:06.57 … (6) Sam Hanson 11:28.16 (9) Jessa Hanson 11:56.30

Relays

4 x 100: Alexandria 49.60 … Willmar: Rachel Croonquist, Brittney Serbus, Hillary Weiler, Kierra Miller; DQ … 4 x 200: Detroit Lakes 1:44.79 … (4) Willmar: Sami Doering, Miranda Roelofs, Rachel Croonquist, Shelby Schneider; 1:50.29 … 4 x 400: Bemidji 3:58.89; Willmar: Miranda Roelofs, Sam Hanson, Rose Jackson, Sophie Schmitz; 4:00.08 … 4 x 800: (1) Brainerd 9:28.74 … (5) Willmar: Cassi Johnson, Sophie Schmitz, Grace Graves, Samantha Hanson; 10:01.95

Weights

Shot put: Alli Heifort, Bji, 42-3 (2) Shay Nielsen, DL, 38-7 … Discus:  Heifort, Bji, 125-10; Kris Drechsel, Mhd, 120-2 … (3) Bailey Hovland 118-3 (7) Caroline Bell 108-0

Jumps

Long: Wensia Johnson, Alx, 18-8; Rose Jackson, Wil, 17-3¼ … Triple: Bri Rasmussen, FF, 35-1; Jenna Degan, Brd, 34-2 … High: Briquelle Bowden, Alx, 5-4; Kelsey Mohlenkamp, Sar, 5-4 … Pole vault: Amber Peterson, Bji, 10-11; Rachelle Leblanc, LF, 10-5 … (5) Haley Mottinger 8-11

Advertisement
Advertisement
Advertisement