Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Track & Field roundup

Email Sign up for Breaking News Alerts

Willmar, 56201

Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Minnewaska Invite

Results Tuesday at Glenwood

Boys results

Team scoring

(1) New London-Spicer 135 (2) Sauk Centre 126 (3) Benson 109 (4) Minnewaska 86 (5) Osakis 48 (6) Morris 46 (7) Hancock 0

Advertisement
Advertisement

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Joey Fragodt, BKMS, 15.69 (2) Daniel Fragodt, BKMS, 15.75 (3) Scott Faehnrich, Min, 17:46 (4) M.Johnson, Min, 19.61 ... 300 intermediates: (1) Daniel Fragodt, BKMS, 42.6 (2) Scott Faehnrich, Min, 44.54 (3) D.Oesnorse, Min, 46.37

Sprints

100: Jimmi Lembcke, Mor, 11.68 (2) T.Molitor, SC, 11.78 (3) Kyle Weinandt, NLS, 11.86 (4) Mike Bonyage, NLS, 11.87 ... 200: (1) J.Grundman, Osk, 24.5 (2) Joel Bauman, BKMS, 24.66 (3) Joey Fragodt, BKMS, 24.9 (4) K.Tabbott, SC, 24.96 ... 400: (1) T.Molitor, SC, 52.9 (2) J.Grundren, Osk, 53.79 (3) K.Tabatt, SC, 55.30 (4) Joey Fragodt, BKMS, 55.67

Runs

800: (1) Justin Lund, Mor, 2:14.1 (2) B.Bosl, SC, 2:14.22 (3) J.Schiefelbein, SC, 2:14.3 (4) Erik Tengwall, NLS, 2:15.9 ... 1600: (1) T.Hill, Min, 4:54 (2) A. Lund, Mor, 5:07.7 (3) B.Britz, SC, 5:04.8 (4) N.Kluver, SC, 5:10.4 ... 3200: (1) A.Humbert, Min, 11.06 (2) Jordan Krosch, BKMS, 11:54 (3) B.Gieske, SC, 11:56

Relays

4 x 100: (1) Minnewaska Area 48.6 (2) New London-Spicer 48.95 (3) Sauk Centre 50.44 (4) Benson/KMS 51.2 ... 4 x 200: (1) New London-Spicer, 1:37.5 (2) Morris 1:42.5 (3) Sauk Centre 1:48.07 (4) Benson/KMS 1:48.16 ... 4 x 400: (1) Sauk Centre 3:43.11 (2) New London-Spicer 3:44 (3) Benson/KMS 3:52 (4) Osakis 3:54.32 ... 4 x 800: (1) Sauk Centre 9:00 (2) New London-Spicer 9:16.9 (3) Benson/KMS 9:54.6 (4) Osakis 10:14.3

Weights

Shot put: (1) Wade Powers, NLS, 43-3 (2) L.Leischman, SC, 39-3 (3) Jimmi Lembcke, Mor, 39-0 (4) K.Peterson, Osk, 37-7 ... Discus: (1) Wade Powers, NLS, 135-10 (2) Eric Lee, BKMS, 114-6 (3) Alan Lutterman, Min, 114-0 (4) Collin Murphy, NLS, 107-8

Jumps

Long: (1) Joey Fragodt, BKMS, 19-2¾ (2) N.Peterson, Osk, 17-11½ (3) L.Odegard, SC, 17-5 (4) Joel Bauman, BKMS, 17-3 ... Triple: (1) Todd Herman, NLS, 40-10½ (2) Daniel Fragodt, BKMS, 40-2½ (3) L.Odegard, SC, 36-8 (4) M.Spanier, SC, 36-3 ... High: (1) Justin Haats, NLS, 5-8 (2) Kolt Therkilsen, NLS, 5-6 (3) Scott Faehnrich, Min, 5-4 (4) Erik Tengwall, NLS, 5-2 ... Pole vault: (1) A.Stoen, Min, 11-0 (2) J.Haats, NLS, 10-1 (3) Wade Elton, NLS, 8-6 (4) C.Long, Min, 7-6

Girls results

Team scoring

(1) Sauk Centre 136 (2) Osakis 130 (3) Benson 110 (4) Minnewaska 70 (5) Hancock 48 (6) Morris 39 (7) New London-Spicer 26

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Shiona Beecher, Min, 16.9 (2) A.Long, Osk, 18.3 (3) A.Ecklund, BKMS, 18.4 (4) K.Larson, Osk, 19.05 ... 300 lows: (1) C.Voorhees, Han, 51.6 (2) A.Long, Osk, 57.35 (3) A.Huntinger, SC, 53.4 (4) Kendra Mooberry, BKMS, 53.9

Sprints

100: (1) Kristorf, SC, 12.91 (2) K.Beilke, SC, 12.90 (3) Michele Hanson, BKMS, 14.03 (4) Stacie Cunningham, Han, 14.15 ... 200: (1) M.Quistorff, SC, 26.8 (2) Lindsay Solmonson, Min, 27.9 (3) Stacie Cunningham, Han, 28.46 (4) K.Larson, Osk, 28.8 ... 400: (1) K.Larson, Osk, 1:04.0 (2) Lisa McManus, BKMS, 1:05.5 (3) G.Ironi, SC, 1:06.8 (4) B.Beilke, SC, 1:08.2

Runs

800: (1) S.Karn, Osk, 2:35.4 (2) Lisa McManus, BKMS. 2:36.5 (3) L.Brueckens, SC, 2:38.6 (4) Brittany Holm, BKMS, 2:45.70 ... 1600: (1) S.Kern, Osk, 5:48.7 (2) L.Rieland, SC, 5:54 (3) M.Greenwaldt, Mor, 5:55 (4) Cassidy Vogt, NLS, 5:58 ... 3200: (1) R.Grundman, Osk, 12.63 (2) C.Middendorf, SC, 13:57 (3) C.Schiele, Min, 14:12 (4) L.Nildo, Osk, 14:14

Relays

4 x 100: (1) Osakis 55.7 (2) Sauk Centre 56.09 (3) Minnewaska 56.28 (4) Benson/KMS 57.34 ... 4 x 200: (1) Osakis 2:00.4 (2) Benson/KMS 2:01.23 (3) Minnewaska 2:07.7 (4) Sauk Centre 2:08.7 ... 4 x 400: (1) Sauk Centre 4:20 (2) Osakis 4:32 (3) New London-Spicer 4:42 (4) Benson/KMS 4:42 ... 4 x 800: (1) Sauk Centre 10:26.05 (2) Osakis 10:45 (3) New London-Spicer 10:51.5 (4) Benson/KMS 11:12

Weights

Shot put: (1) S.Schmiesing, SC, 31-3 (2) J.Henrich, Mor, 29-7 (3) R.Spear, Mor, 27-9 (4) Jessica Ascheman, BKMS, 27-3 ... Discus: (1) J.Henrich, Mor, 115-3 (2) L.Ekren, Mor, 103-8 (3) Jessica Ascheman, BKMS, 87-5 (4) T.Hamton, BKMS, 86-5

Jumps

Long: (1) K.Beilke, SC, 15-5½ (2) C.Voorhees, Han, 14-10¾ (3) K.Anderson, BKMS, 14-9 (4) A.Hanckey, Osk, 14-5½ ... Triple: (1) Stacie Cunningham, Han, 31-4½ (2) R.Grundman, Osk, 30-9 (3) L.Cunningham, Han, 29-7½ (4) Kim Stassen, BKMS, 29-5 ... High: (1) Brittany Holm, BKMS, 4-10 (2) A.Long, Osk, 4-8 (3) Breanna Lohn, BKMS, 4-6 (4) K.Larson, Osk, 4-6 ... Pole vault: (1) L.Moe, Min, 7-0 (2) Laura Pasche, Min, 7-0 (3) Becky Johnson, NLS, 6-0 (4) S.Stoen, Min, 6-0

ACGC Invite

Results Tuesday at Grove City

Boys results

Team scoring

(1) Mayer Lutheran 233.5 (2) Montevideo 184 (3) Atwater-Cosmos-Grove City 111 (4) Eden Valley-Watkins/Kimball 56 (5) Paynesville 54.5 (6) BOLD/Buffalo Lake-Hector 48

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Nick Spaeth, Mon, 16.22 (2) Ryne Bergstrom, ACGC, 16.97 (3) Tewes, ML, 17.11 (4) Justin Hanson, ACGC, 17.6 ... 300 intermediates: (1) Nick Spaeth, Mon, 43.81 (2) Ryne Bergstrom, ACGC, 43.89 (3) Justin Hanson, ACGC, 44.0 (4) Tewes, ML, 45.97

Sprints

100: (1) Andy Schwanke, ML, 11.66 (2) Zach Bothun, Mon, 11.81 (3) Mueller, ML, 11.84 (4) Jeff Miller, EVW, 11.90 ... 200: (1) Mueller, ML, 23.78 (2) Andy Schwanke, ML, 24.11 (3) Brett Neyens, Mon, 24.61 (4) Deron Buboltz, BOL, 24.94 ... 400: (1) Mueller, ML, 52.44 (2) Erik Dack, Mon, 55.48 (3) Pehl, ML, 56.22 (4) Tramel Barnes, Mo, 56.53

Runs

800: (1) Christensen, ML, 2:09.56 (2) John Liebl, Mon, 2:12.8 (3) J.J. Niewbeerta, Mon, 2:16.70 (4) Matt Schreiber, EVW, 2:17.25 ... 1600: (1) Christensen, ML, 4:52.38 (2) John Liebl, Mon, 43.97 (3) Grady Kragenbring, ACGC, 5:03.82 (4) J.J. Nieuwbeerta, Mon, 5:05.28 ... 3200: (1) Ben Meyer, ACGC, 11:11.0 (2) Dugan Flanders, Pay, 11:27.0 (3) Darin Ruess, Mon, 11:30.8 (4) Owen Hein, Mon, 11:37.0

Relays

4 x 100: (1) Mayer Lutheran 48.6 (2) ACGC 49.13 (3) Paynesville 50.09 (4) EVWK 51.34 ... 4 x 200: (1) Montevideo 1:40.25 (2) EVWK, 1:41.93 93) Paynesville, 1:42.96 (4) Mayer Lutheran 1:43.57 ... 4 x 400: (1) Mayer Lutheran 3:49.62 (2) EVWK, 3:53.3 (3) Montevideo 3:53.45 (4) ACGC 4:00.09 ... 4 x 800: (1) Montevideo 9:22.56 (2) (2) BOLD/BLH 9:29.07 (3) Paynesville 9:30.07 (4) EVWK 9:30.6

Weights

Shot put: (1) Jake Brinkman, ML, 44-5 (2) Nick Modderman, Mon, 41-4½ (3) Pat Gerdes, Mon, 40-4½ (4) Jared Peterson, ACGC, 39-8½ ... Discus: (1) Jake Brinkman, ML, 131-5 (2) Mike Amor, ACGC, 121-1 (3) Jared Peterson, ACGC, 116-8 (4) Justin Peterson, ML, 114-2

Jumps

Long: (1) Zach Bothun, Mon, 20-1½ (2) Joel Panning, ML, 19-6 (3) Shane Black, Mon, 18-9 (4) Andy Schwanke, ML, 18-7 ... Triple: (1) Ryne Bergstrom, ACG, 38-0 (2) Andy Schwanke, ML, 37-9 (3) Sielge, ML, 36-2 (4) Pehl, ML, 36-1 ... High: (1) Zach Bothun, Mon, 6-2 (2) Andy Tewes, ML, 5-8 (3) Tom Argabright, ML, 5-8 (4) Joel Panning, ML, 5-8 ... Pole vault: (1) Dave Christensen, ML, 11-0 (2) Lee Riddle, ML, 10-6 (3) Aaron Bachman, Pay, 10-6 (4) Matt Oltroge, ML, 10-6

Girls results

Team scoring

(1) Paynesville 167 (2) Mayer Lutheran 107 (3) New Ulm 105 (4) Eden Valley-Watkins/Kimball 94 (5) BOLD/Buffalo Lake-Hector 88 (6) Atwater-Cosmos-Grove City 76 (7) Montevideo 57

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: Melissa Kuebler, NU, 16.32 92) Anna Kotten, Pay, 18.21 (3) K. Schwachtgen, Mon, 18.23 (4) Rachel Reinarts, NU, 18.84... 300 lows: (1) Melissa Kuebler, NU, 49.41 (2) Jesse Becker, EVW/K, 53.3 (3) Shannon Donovan, ML, 53.91 (4) Anna Kotten, Pay, 53.93

Sprints

100: (1) Tara Schmidt, Pay, 13.32 92) Sarah Drew, ML, 13.34 (3) Stacie Mages, NU, 13.41 (4) Sara Hammer, ACG, 13.43 ... 200: (1) Tara Schmidt, Pay, 28.1 (2) Bri Jaeger, P:ay, 28.37 (3) Melissa Kuebler, NU, 28.48 (4) Kally Felling, Pay, 28.57 ... 400: (1) Kaelene Lundstrom, BOL, 1:02.41 (2) Bria Jaeger, Pay, 1:02.43 (3) JoAnna Winter, ML, 1:05.68 (4) Kally Felling, Pay, 1:05.91

Runs

800: (1) Greta Sieve, NU, 2:33.94 (2) Jen Hovey, ACG, 2:24.46 (3) Justine Hilsgren, EVW, 2:35.15 (4) Hannah Wenaas, Mon, 2:37.35 ... 1600: (1) Justine Hilsgen, EVW, 5:41.97 (2) Kacy Nehowig, Pay, 5:48.38 (3) Katgie Schaefer, ML, 5:48.52 (4) Kaitlyn

Frenchick, Pay, 5:51.53 ... 3200: (1) Tara Hilgert, BOL, 2:39.31 (2) Ashley Brodeberg, Mon, 13:36.43 (3) Beth Ostlie, Mon, 3:41.13 (4) Laura Kaufmann, NU, 13:49.93

Relays

4 x 100: (1) New Ulm 55.03 (2) Mayer Lutheran 55.58 (3) EVW/K 55.63 (4) Paynesville 56.1 ... 4 x 200: (1) Mayer Luteran 1:55.16 (2) ACGC 1:56.08 )(3) Paynesville 1:56.53 (4) New Ulm 2:02.2 ... 4 x 400: (1) Mayer Lutheran 4:27.41 92) ACGC 4:33.21 (3) New Ulm 4:33.67 (4) EVW/K 4:36.81 ... 4 x 800: (1) Mayer Lutheran 10:37.0 (2) Montevideo 10:49.0 (3) Paynesville 11:18.47 (4) ACGC 11:18.63

Weights

Shot put: (1) Sam Broderius, BOL, 39-5½ (2) Kaelene Lundstrom, BOL, 36-4½ (3) Courtney Nistler, EVW, 31-8 (4) Liberty Slinden, ACG, 31-2 ... Discus: (1) Sam Broderius, BOL, 118-4 (2) Natalie Leadem, Pay, 92-10 (3) Courtney Nistler, EVW, 87-11 (4) Sydney Patton, Mon 87-7

Jumps

Long: (1) Tara Schmidt, Pay, 14-10 (2) Dani Babbit, EVW, 14-7 (3) Jennifer Hilsgren, EVW, 14-6 (4) Melisa Kuebler, NU, 14-3 ... Triple: (1) Kelsey Scheele, ML, 34-2 (2) Dani Babbit, EVW, 31-9 (3) Maria Noennig, ML, 30-7 (4) Kaitlyn Frenchick, Pay, 30-6½ ... High: (1) Kaelene Lundstrom, BOL, 5-2 (2) Kjersten Karlsgodt, ACG, 4-8 (3) tie, Randi Schaefer, Pay, 4-8; Anna Kotten, Pay, 4-8 ... Pole vault: (1) Anna Kotten, Pay, 8-6 (2) Kaelene Lundstrom, BOL, 88-0 (3) Kristin Whitcomb, ACG, 98-0 (4) Tanis Beiries, Pay, 7-6

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness