Sections

Weather Forecast

Close

Dayton takes veto pen to number of bills, spending proposals

Track: LQPV/DB boys, BKMS girls win sub-section titles

Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
Track: LQPV/DB boys, BKMS girls win sub-section titles
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

BENSON -- The Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd boys and Benson/KMS girls won sub-section 3A-12 titles Thursday.

Randyn Funderburg and Jameson Seigert of LQPV/DB were both double-winners. Funderburg won both the 800 and 1,600 events and Seigert won the triple jump and high jump. R.J. Strand was first in the 400. LQPV/DB also won the 4 x 100 and 4 x 400 relays.

Daniel Fragodt of Benson/KMS won the 110 and 300 hurdles.

In the girls' meet, Kendra Mooberry of BKMS won the 100 and 300 hurdles and Lisa McManus was first in the 200 and 400 dashes. BKMS also won three of the four relay races.

Nikki Swenson of LQPV/DB won the 800 and 1,600 runs.

The top three in each event advance to the Section 3A meet June 1 in Pipestone. The next top four times and distances in each event out of all of the four sub-sections also qualify for the meet.

Boys results

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 187 (2) Montevideo 129 (3) Yellow Medicine East 113 (4) Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg 98 (5) MACCRAY 79 (6) Buffalo Lake-Hector/BOLD 53 (76) Orotnville 32

Individual leaders

(Top 8)

Hurdles

110 highs: (1) Daniel Fragodt, BKMS, 15.08 (2) Joey Fragodt, BKMS, 15.38 (3) Nick Spaeth, Mon, 15.51 (4) Brady VanderVelde, LQPVDB, 15.81 (5) Bobby Balfany, YME, 16.04 (6) Jameson Seigert, LQPVDB, 16.78 (7) Nolan Jaspersen, Mon, 18.35 (8) Page Hoffman, MAC, 18.68... 300 intermediates: (1) Daniel Fragodt, BKMS, 40.71 (2) Joey Fragodt, BKMS, 41.08 (3) Bobby Balfany, YME, 42.24 (4) Nick Spaeth, Mon, 43.25 (5) Turner Carson, BKMS, 46.42 (6) Nate Dessonville, LQPVDB, 46.92 (7) Peter Lonnquist, LQPVDB, 46.98 (8) Seth Smiglewski, YME, 48.08

Sprints

100: (1) Alonzo Marin Ramirez, Mon, 11.75 (2) Jacob Nehring, LQPVDB, 11.92 (3) Cole Marcus, MAC, 12.02 (4) Cody Ringsaker, Ort, 12.12 (5) Brady Sunderland, MAC, 12.21 (6) Deron Buboltz, BBOLD, 12.22 (7) Dylan Lines, Mon, 12.29 (8) Ryan Hoium, LQPVDB, 12.91 ... 200: (1) Cody Ringsaker, Ort, 23.85 (2) Joel Bauman, BKMS, 23.87 (3) Brett Neyens, Mon, 24.12 (4) Brett Holwerda, BBOLD, 24.32 (5) Erik Dack, Mon, 24.55 (6) Jacob Nehring, LQPVDB, 25.05 (7) Chris Harmon, BBOLD, 25.07 (8) Wyatt Sand, YME, 25.25 ... 400: (1) R.J. Strand, LQPVDB, 52.03 (2) Brady VanderVelde, LQPVDB, 53.06 (3) Brett Holwerda, BBOLD, 53.16 (4) Nic Minsch, MAC, 53.2 (5) Erik Dack, Mon, 54.0 (6) Wade Formo, YME, 56.17 (7) Dominik Ammermann, MAC, 56.6 (8) Aaron Lindahl, BKMS, 57.38

Runs

800: (1) Randyn Funderburg, LQPVDB, 2:07.45 (2) Ryan Swenson, LQPVDB, 2:07.69 (3) John Liebl, Mon, 2:08.59 (4) Baxter DuFrane, LQPVDB, 2:09.82 (5) Shane Stavne, MAC, 2:11.52 (6) J.J. Nieuwbeerta, Mon, 2:11.93 (7) Tramel Barnes, Mon, 2:12.53 (8) Brett Collins, BKMS, 2:14.96 ... 1600: (1) Randyn Funderburg, LQPVDB, 4:41.19 (2) Jacob Henderson, YME, 4:41.93 (3) John Liebl, Mon, 4:42.23 (4) Austin Hinrichs, MAC, 4:50.57 (5) J.J. Nieuwbeerta, Mon, 4:57.21 (6) Jordan Krosch, BKMS, 4:59.51 (7) Owan Hein, Mon, 5:04.75 (8) Brady Revier, BBOLD, 5:11.32 ... 3200: (1) Jacob Henderson, YME, 10:20.42 (2) Austin Hinrichs, MAC, 10:32.5 (3) Cameron Jurgenson, LQPVDB, 10:55.49 (4) Owan Hein, Mon, 11;02.6 (5) Nick Rolfing, YME, 11:07.34 (6) Darin Reuss, Mon, 11:16.08 (7) Kyle Schulte, BBOLD, 11:23.08 (8) Travis Seigert, LQPVDB, 11:32.09

Relays

4 x 100: (1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 45.89 (2) Montevideo 46.43 93) Yellow Medicine East 46.56 (4) BLH/BOLD 48.07 (4) MACCRAY 48.37 (6) Benson/KMS 48.53 (7) Ortonville 59.6 ... 4 x 200: (1) Montevideo 1:36.34 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 1:37.04 (3) Yellow Medicine East 1:37.61 (4) Benson/KMS 1:42.82 (5) Ortonville 2:05.7.... 4 x 400: (1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 3:32.08 (2) Benson/KMS 3:33.12 93) Montevideo 3:37.85 (4) Yellow Medicine East 3:38.09 (5) MACCRAY 3:41.76 (6) BLH/BOLD 4:15.19 (7) Ortonville 4:23.7 ... 4 x 800: (1) Montevideo 8:50.6 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 8:59.91 (3) Yellow Medicine East 9:08.28 (4) Benson/KMS 9:13.29 (5) MACCRAY 9:46.59 (6) Ortonville 10:38.21

Weights

Shot put: (1) (1) Reed Davids, MAC, 49-0½ (2) Nick Modderman, Mon, 46-9½ (3) Caleb DuFrane, LQPVDB, 45-0½ (4) Joe Plante, MAC, 44-6¾ (5) Casey Lupke, YME, 42-9 (6) Andy Rheingans, LQPVDB, 42-3¾ (7) Nick Rosendahl, MAC, 42-3¼ (8) Patrick Gerdes, Mon, 40-11¾ ... Discus: (1) Joe Plante, MAC, 136-4 (2) Andy Rheingans, LQPVDB, 130-7 (3) Phillip Honzay, BBOLD, 129-2 (4) Kyle Pietig, BBOLD, 127-4 (5) Mark Conboy, MAC, 126-11 (6) Caleb DuFrane, LQPVDB, 125-4 (7) Luke Johnson, BBOLD, 124-1 (8) Erick Lee, BKMS, 121-6

Jumps

Long: (1) Joey Fragodt, BKMS, 21-5¼ (2) Daniel Fragodt, BKMS, 20-2 (3) Jameson Seigert, LQPVDB, 20-1¾ (4) Dan John son 20-0 (5) Bobby Balfany, YME, 19-4 (6) Nate Dessonville, LQPVDB, 19-2½ (7) Shane Black, Mon,m 19-2¼ (8) Brady Sunderland, MAC, 18-5 ... Triple: (1) Jameson Seigert, LQPVDB, 42-2 (2) Dan Johnson, YME, 40-7¼ (3) RJ Strand, LQPVDB, 40-4 (4) Nate Dessonville, LQPVDB, 40-2 (5) Erik Dack, Mon, 40-0 (6) Joey Heglund, YME, 36-10½ (7) Matt Sandgren, BBOLD, 36-10½ (8) Brady Skoglund, Mon, 26-7 ... High: (1) Jameson Seigert, LQPVDB, 6-3 (2) Brady VanderVelde, LQPVDB, 6-1 (3) David Skjefte, YME, 5-11 (4) Nick Spaeth, Mon, 5-9 (5) Shane Knutson, YME, 5-9 (6) Zach Bothun, Mon, 5-7 (7) Andrew Gunderson, YME, 5-3 (8) Grant Carlson, 5-3... Pole vault: (1) Tom Jacobson, YME, 13-3 (2) Shawn Nelson, BBOLD, 13-0 (3) Cody Ringsaker, Ort, 11-6 (4) Tanner Aug, YME, 10-6 (5) Ryan Thompson, BKMS, 10-0 (6) Tony Kramer, BBOLD 9-0 (7) Destry Skjefte, YME, 9-0 (8) Kevin Steinhaus, BKMS, 8-0

Girls results

Team scoring

(1) Benson/Kerkhoven-Murdock-Sunburg 155 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 153 (3) Buffalo Lake-Hector/BOLD 131.5 (4) Montevideo 126.5 (5) Yellow Medicine East 61.5 (6) Orotnville 43.5 (7) MACCRAY 21

Individual leaders

(Top 8)

Hurdles

100 intermediates: (1) Katie Brown, LQPVDB, 16.02 (2) Emily Miller, YME, 16.60 (3) Alison Benson, BBOLD, 17.16 (4) Annie Ecklund, BKMS, 17.72 (5) Hannah Treinen, Ort, 17.96 (6) Elizabeth Devorak, Mon, 18.03 (7) Emily Nelson, LQPVDB, 18.06 (8) Mistie Persson, Mon, 18.26... 300 lows: (1) Kendra Mooberry, BKMS, 50.46 (2) Katie Brown, LQPVDB, 51.6 (3) Sarah Sannerud, YME, 51.87 (4) Emily Miller, YME, 52.43 (5) Lexy Trost, LQPVDB, 53.52 (6) Elizabeth Devorak, Mon, 53.63 (7) Annie Ecklund, BKMS, 54.17 (8) Kim Stassen, BKMS, 54.72

Sprints

100: (1) Kendra Mooberry, BKMS, 12.95 (2) Megan Croatt, Ort, 12.97 (3) Mariah Hutton, BBOLD, 13.15 (4) Michelle Hanson, BKMS 13.31 (5) Jill Opdahl, YME, 13.42 (6) Miranda Bonk, LQPVDB, 13.44 (7) Jenna Payne, Mon, 13.48 (8) Chelsey Goff, BKMS, 13.59 ... 200: (1) Lisa McManus, BKMS, 27.64 (2) Megan Croatt, Ort, 27.82 (3) Carrie Hanson, BKMS, 29.94 (4) Mariah Hutton, BBOLD, 28.21 (5) Andrea Rheingans, LQPVDB, 28.51 (6) Jill Opdahl, YME, 29.18 (7) Breanna Huls, BBOLD, 29.34 (8) Annie Winter, MAC, 29.94 ... 400: (1) Lisa McManus, BKMS, 1;00.88 (2) Melissa Varpness, Mon, 1:00.98 (3) Nicole Dahl, YME, 1:03.72 (4) Kaelene Lundstrum, BBOLD, 1:05.59 (5) Micaela Erickson, LQPVDB, 1:05.96 (6) Emily Auch, BKMS, 1:06.19 (7) Brooke Tastad, Mon, 1;06.29 (8) Sonja Larson, LQPVDB, 1:06.34

Runs

800: (1) Nikki Swenson, LQPVDB, 2;16.98 (2) Kelly Swenson, LQPVDB, 2:26.72 (3) Hannah Wenaas, Mon, 2:30.19 (4) Shawna Robertson, LQPVDB, 2:36.53 (5) Hannah Treinen, Ort, 2;39.3 (6) Cahty James, BKMS, 2:41.04 (7) Ashley Rodeberg, Mon, 2;41.51 (8) Tracy Ostlie, Mon, 2:42.44 ... 1600: (1) Nikki Swenson, LQPVDB, 5:09.0 (2) Kelly Swenson, LQPVDB, 5:36.13 (3) Whitney Hermanson, LQPVDB, 5:48.14 (4) Julie MacManus, BKMS, 5:48.21 (5) Michelle Miller, YME, 5:50.37 (6) Catheryn Rosmeier, BKMS, 5:58.78 (7) Kris Croymans, Mon, 6:02.89 (8) Abbey Ehling, Mon, 6:09.53 ... 3200: (1) Tara Hilgert, BBOLD, 12:28.69 (2) Jessi Roggatz, Mon, 12:31.02 (3) Beth Ostlie, Mon, 12:40.8 (4) Molly Ehling, Mon, 12:59.68 (5) Cindy Kvaal, LQPVDB, 13:47.23 (6) Missy Mellies, BBOLD, 14:39.31 (7) Brandi Haugen, BBOLD, 15:11.31

Relays

4 x 100: (1) Benson/KMS 53.59 (32) BLH/BOLD 53.96 (3) Montevideo 54.36 (4) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 54.76 (5) Yellow Medicine East 56.76 (6) MACCRAY 56.76 (7) Ortonville 57.26 ... 4 x 200: (1) Benson/KMS 1:52.46 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 1:52.53 (3) BLH/BOLD 1:52.55 (4) Montevideo 1:53.97 (5) MACCRAY 2:01.42 (6) Yellow Medicine East 2:01.83 (7) Ortonville 2:09.18 ... 4 x 400: (1) Benson/KMS 4:09.62 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 4:10.76 (3) Montevideo 4:22.46 (4) Yellow Medicine East 4:35.1 (5) Ortonville 4:35.7 (6) MACCRAY 4:39.71 (7) BLH/BOLD 4:45.29... 4 x 800: (1) Montevideo 10:12.38 (2) Benson/KMS 10:20.52 (3) Yellow Medicine East 10:23.16 (4) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 10:47.52 (5) BLH/BOLD 11:09.57

Weights

Shot put: (1) Kaelene Lundstrum, BBOLD, 39-10 (2) Samantha Broderius, BBOLD, 38-10½ (3) Jessica Ascheman, BKMS, 31-11 (4) Lisha Devorak, Mon, 30-11 (5) Dana Rhoda, MAC, 30-6 (6) Steph Bly, LQPVDB, 20-2 (7) Hannah Hankins, LQPVDB, 28-8 (8) Katja Stolz, MAC, 28-7 ... Discus: (1) Samantha Broderius, BBOLD, 125-2 (2) Lindsey Brace, Mon, 110-4 (3) Jessica Ascheman, BKMS, 106-0 (4) Dana Rhoda, MAC, 96-7 (5) Kelly Swenson, LQPVDB, 85-8 (6) Heather Voss, LQPVDB, 82-1 (7) Megan Sandgren, BBOLD, 79-6 (8) Steph Bly, LQPVDB, 77-1

Jumps

Long: (1) C.J. Mahler, LQPVDB, 15-10½ (2) Leah Ashburn, BBOLD, 15-8 (3) Kendra Mooberry, BKMS, 15-5½ (4) Lisa McManus 15-5 (5) PJ Thole, LQPVDB, 15-1 (6) Taylor Skoglund, Mon, 14-10 (7) Breanna Huls, BBOLD 14-9 (8) Hannah Treinen, Ort, 14-5 ... Triple: (1) Leah Ashburn, BBOLD, 34-6½ (2) Bekka Schwendemann, Mon, 31-5 (3) Emily Miller, YME, 31-0 (4) C.J. Mahler, LQPVDB, 30-9 (5) Andrea Rheingans, LQPVDB, 30-01 (6) Brittany Schwendemann, Mon, 29-11 (7)( Missy Carruth, LQPVDB, 29-5½ (8) Kim Stassen, BKMS, 29-5 ... High: (1) Kaelene Lundstrum, BBOLD, 5-0 (2) tie, Brittany Holm, BKMS; Breanna Lohn, BKMS; both 4-10 (4) Jessica Ascheman, BKMS, 4-8 (5) tie, Taylor Skoglund, Mon; Brittany Larson, Mon, both 4-6 (7) Heather Voss, LQPVDB, 4-6 (8) tie, Amanda Boike, Mon; Emily Miller, YME, both 4-4 ... Pole vault: (1) Mistie Persson, Mon, 8-6 (2) Megan Croatt, Ort, 8-6 (3) Kaelene Lundstrum, BBOLD, 8-0 (4) Daniela Jensen, Mon, 7-6 (5) Lindsay Kramer, BBLH, 7-6 (6) tie, Nicole Gulley, Ort; Samantah Worden, BBOLD, both 7-0 (8) Breanna Mulvihill, YME, 7-0

Section 3A-11

Chad Mulder (shot put, discus and high jump) and Abbey Schmidtman (100 and 200 runs and triple jump) of Renville County West and Naomi U'ren (100 and 300 meter hurdles and triple jump) of Redwood Valley all finished in the top three in three events Thursday at Redwood Falls.

Both the boys and girls teams from Redwood Valley captured the sub-section team titles.

The top three in each event advance to the Section 3A meet June 1 in Pipestone. The next top four times and distances in each event out of all of the four sub-sections also qualify for the meet.

Boys results

Team scoring

Not available

Area individual leaders

(Redwood Valley, RCW top 8)

Hurdles

110 highs: (3) Josh Okins, RV, 17.42 (5) Dan Knapper, RCW, 17.84 (6) Thomas Sanchez, RV, 17.93 (7) Luke Handahl, RCW, 18.45 ... 300 intermediates: (2) Eric Ellingworth, RV, 42.32 (4) Josh Okins, RV, 45.17 (5) Thomas Sanchez, RV, 46.36 (6) Luke Handahl, RCW, 48.81

Sprints

100: (2) Apollo Hill, RV, 11.83 (6) Chad Mulder, RCW, 12.13 (7) Nick Messer, RV, 12.15 ... 200: (3) Apollo Hill, RV, 24.07 (5) Nick Bucholz, RV, 24.74 (6) Travis Larsen, RCW, 25.20 ... 400: (2) Wade Hustad, RV, 52.78 (6) Dan Knapper, RCW, 56.36 (7) Brady Myers, RV, 57.20

Runs

800: (1) Casey Lippert, RCW, 2:09.56 (2) Nick Hodgson, RV, 2:09.82 (3) Michael Felt, RV, 2:10.87 (4) Dusty Wellnitz, RV, 2:12.44 (6) Karl Hamre, RCW, 2:15.17 ... 1600: (1) Justin Peters, RV, 4:48.19 (3) Dan Applen, RV, 4:56.48 (4) Dugan Wright, RV, 4:58.00 (6) Nathan Hoberg, RCW, 5:29.14 (7) David Svendson, RCW, 5:29.70 ... 3200: (1) Anthony Bongard, RV, 10:14.41 (3) Jared Lingbeek, RCW, 11:35.97 (4) David Svendson, RCW, 11:55.12 (6) Michael Hillger, RV, 12:40.65 (8) Tyler Josephson, RV, 12:52.07

Relays

4 x 100: (1) Redwood Valley: Nick Messer, Bryce Farringer, Nick Bucholz, Nate Mork; 47.13 (3) Renville County West 49.19 ... 4 x 200: (2) Redwood Valley 1:40.08 (4) Renville County West 1:44.56 ... 4 x 400: (1) Redwood Valley: Michael Felt, Justin Peters, Eric Ellingworth, Wade Hustad; 3:40.14 (5) Renville County West 3:57.40 ... 4 x 800: (1) Redwood Valley: Wade Hustad, Dan Applen, Anthony Bongard, Justin Peters; 8:38.54 (2) Renville County West 9:12.05

Weights

Shot put: (1) Chad Mulder, RCW, 49-11½ (2) Kyle Paskewitz, RV, 48-8½ (4) Jeff Nelson, RV, 43-6 (5) Troy Bruns, RV, 41-8½ ... Discus: (2) Chad Mulder, RCW, 141-3 (3) Troy Bruns, RV, 141-2 (6) Josh Okins, RV, 123-8 (8) Joe Senger, RV, 104-6

Jumps

Long: (4) Nick Messer, RV, 18-5½ ... Triple: (8) Michael Felt, RV, 36-7 ... High: (3) Chad Mulder, RCW, 5-10 (T-7) Michael Felt, RV, 5-4; Kevin Pendleton, RV, 5-4 ... Pole vault: (3) Tandy Juell, RV, 10-6 (4) Austin Mertens, RV, 10-6 (5) Jared Lingbeek, RCW, 9-6 (6) Nathan Hoberg, RCW, 9-0 (7) Anthony Swoboda, RV, 8-0

Girls results

Team scoring

(1) Redwood Valley 155 (2) Tracy-Milroy-Balaton 111 (3) Renville County West 103 (4) Russell-Tyler-Ruthton 74 (5) Canby/Minneota 66 (6) Lakeview 33 (7) Lake Benton/Lincoln HI 15

Area individual leaders

(Redwood Valley, RCW top 8)

Hurdles

100 intermediates: (2) Naomi U'ren, RV, 17.47 (3) Claire Preusse, RV, 17.76 (4) Erin Bitker, RV, 18.05 (5) Megan Erickson, RCW, 18.16 (6) Haley Abbas, RCW, 18.78 ... 300 lows: (1) Naomi U'ren, RV, 50.24 (2) Megan Erickson, RCW, 50.87 (3) Claire Preusse, RV, 52.67 (5) Haley Abbas, RCW, 54.24 (6) Erin Bitker, RV, 55.31

Sprints

100: (2) Abbey Schmidtman, RCW, 13.12 (8) Brittany Gravley, RV, 13.74 ... 200: (1) Abbey Schmidtman, RCW, 27.05 (8) Paige Allex, RV, 29.10 ... 400: (2) Brenna Larson, RV, 1:04.56 (4) Samantha Serbus, RV, 1:05.30 (7) Abby Malecek, RV, 1:06.74

Runs

800: (1) Kortney Mulder, RCW, 2:33.94 (5) Kayla Anderson, RV, 2:45.03 (7) Kate Kanne, RV, 2:45.35 ... 1600: (2) Amanda Remmele, RV, 5:50.01 (3) Sydney Hastreiter, RV, 6:00.66 (8) Hannah Bitker, RV, 6:24.77 ... 3200: (2) Gabi Swoboda, RV, 13:04.11 (3) Melinda Steffl, RCW, 13:52.65 (4) Megan Nere, RCW, 13:56.91 (8) Erin Bitker, RV, 14:47.05

Relays

4 x 100: (1) Redwood Valley: Paige Allex, Brenna Larson, April Myers, Brittany Allex; 52.50 (3) Renville County West 53.48 ... 4 x 200: (2) Redwood Valley 1:56.59 (3) Renville County West 1:59.95 ... 4 x 400: (1) Redwood Valley: Samantha Serbus, Amanda Remmele, Naomi U'ren, Brenna Larson; 4:18.68 (2) Renville County West 4:29.99 ... 4 x 800: (2) Redwood Valley 10:55.31 (5) Renville County West 11:31.24

Weights

Shot put: (1) Sally Smith, RCW, 36-1½ (2) Grace Angermeyr, RV, 34-4½ (6) Taylor Solie, RV, 30-8 (7) Amy Kuehn, RV, 30-6 (8) Rachel Paradee, RCW, 30-2 ... Discus: (1) Roxanne Breitkreutz, RCW, 115-1 (3) Grace Angermeyr, RV, 114-6 (4) Sally Smith, RCW, 108-8½ (7) Jessi Knutson, RCW, 93-2

Jumps

Long: (3) Brenna Larson, RV, 15-1½ (5) Brittany Allex, RV, 14-7½ (7) Liesl Kluver, RCW, 13-9 (8) Haley Abbas, RCW, 13-7½ ... Triple: (2) Abbey Schmidtman, RCW, 33-2½ (3) Naomi U'ren, RV, 32-5 (5) Megan Buysse, RV, 31-1¾ (6) Bailey Koster, RV, 28-9¾ ... High: (5) Megan Buysse, RV, 4-8 (6) Kortney Mulder, RCW, 4-6 (7) Bailey Koster, RV, 4-6 ... Pole vault: (2) Samantha Serbus, RV, 7-6 (3) Kate Kanne, RV, 7-0 (6) Priscilla Steffl, RCW, 6-0 (7) Erica Sinner, RCW, 6-0 (8) Meg Kanne, RV, 5-0

Section 6A-1

Results Thursday

Boys results

Team scoring

(1) Sauk Centre 141 (2) Morris 139 (3) Minnewaska 114.5 (4) Osakis 108.5 (5) Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 65.5 (6) Wheaton/Herman-Norcross 43 (7) Ashby/Brandon-Evansville 35 (8) West Central 20 (9) Hancock 18.5

Individual leaders

(Minnewaska, Morris top 8)

Hurdles

110 highs: (1) Scot Faehnrich, Min, 16.76 (3) Mark Meyer, Mor, 18.42 (4) Mitch Johnson, Min, 18.79 (6) Adam Weber, Min, 20.16 (7) Dustin Heck, Mor, 20.34 (8) Josh Tucker, Han, 20.92 ... 300 intermediates: (2) Scot Faehnrich, Min, 44.10 (4) Mitch Johnson, Min, 46.91 (5) Mark Meyer, Mor, 48.58 (7) Dustin Heck, Mor, 50.46

Sprints

100: (1) Jimmi Lembcke, Mor, 11.27 (T6) Geoff Brustuen, Mor; Lincoln Arnold, Mor; 12.06 ... 200: (6) Bret Peterson, Min, 24.95 (7) Brandon Olson, Min, 25.02 (8) Geoff Brustuen, Mor, 25.85 ... 400: (3) Nate Lund, Mor, 54.50 (6) Matt Wulf, Mor, 57.39

Runs

800: (2) Justin Lund, Mor, 2:08.39 (8) Tyson Hill, Min, 2:16.57 ... 1600: (2) Aaron Lund, Mor, 4:52.87 (4) Tyson Hill, Min, 4:58.99 (6) Ben Ehlers, Mor, 5:18.53 ... 3200: (1) Alex Humbert, Min, 10:39.46 (5) Cody Kill, Mor, 12:04.6

Relays

4 x 100: (1) Morris 47.20 (3) Minnewaska 48.17 (6) Hancock 53.43 ... 4 x 200: (5) Morris 1:45.98 (6) Minnewaska 1:47.35 ... 4 x 400: (2) Morris 3:37.79 (4) Minnewaska 4:01.68

Weights

Shot put: (1) Jimmi Lembcke, Mor, 43-9 (2) Jason Noordmans, Han, 41-8¼ (7) Andrew Jallo, Mor, 36-5 ... Discus: (5) Jason Noordmans, Han, 109-8 (6) Justin Lund, Mor, 108-7 (7) Jackson Henrich, Mor, 108-6

Jumps

Long: (3) Bret Peterson, Min, 17-10 (4) Tom Kloos, Mor, 17-5 (8) Adam Weber, Min, 15-4½ ... Triple: (3) Adam Weber, Min, 35-7½ (T5) Bret Peterson, Min, 33-2 ... High: (1) Scot Faehnrich, Min, 5-8 (3) Brian Wall, Mor, 5-6 (5) Matt Wulf, Mor 5-0 (T6) Josh Tucker, Han, 4-10 ... Pole vault: (1) Andrew Stoen, Min, 11-6 (2) Chris Long, Min, 9-6 (3) Taylor Nohl, Mor, 8-4 (4) Cody Cannon, Mor, 8-3 (5) Nick Gloege, Min, 8-0 (6) Stefan Lemke, Mor, 6-0

Girls results

Team scoring

(1) Osakis 147.5 (2) Sauk Centre 147 (3) Minnewaska 100.5 (4) Chokio-Alberta/Clinton-Graceville-Beardsley 86 (5) Morris 61.5 (6) West Central 47 (7) Ashby/Brandon-Evansville 40 (8) Hancock 38.5 (9) Wheaton/Herman-Norcross 19

Individual leaders

(Minnewaska, Morris top 8)

Hurdles

100 intermediates: (2) Shiona Beecher, Min, 16.39 (4) Christa Bahr, Mor, 16.83 (7) Laura Pasche, Min, 18.33 ... 300 lows: (2) Chelsea Voorhees, 51.09 (5) Christa Bahr, Mor, 52.42 (6) Laura Pasche, Min, 52.52

Sprints

100: (4) Gina Peters, Min, 13.65 (T7) Tina Larson, Mor; Abby Geselle, Min; 13.9 ... 200: (3) Lindsey Solmonson, Min, 27.02 (5) Stacie Cunningham, Han, 27.82 ... 400: (5) Tina Larson, Mor, 1:06.00

Runs

800: (6) Amanda Fehr, Mor, 2:40.09 ... 1600: (3) Maren Greenwaldt, Min, 5:45.31 (7) Amanda Fehr, Mor, 6:02.75 ... 3200: (2) Maren Greenwaldt, Min, 12:39.05 (8) Callie Schiele, Min, 14:38.50

Relays

4 x 100: (3) Minnewaska 53.67 (5) Hancock 55.74 (8) Morris 58.26 ... 4 x 200: (5) Minnewaska 1:58.86 ... 4 x 400: (3) Minnewaska 4:26.74 (7) Morris 5:12.46 ... 4 x 800: (4) Minnewaska 11:31.59 (6) Morris 11:55.70

Weights

Shot put: (1) Jasmine Henrich, Mor, 35-10 (6) Rachel Sperr, Mor, 27-11 ... Discus: (2) Alexis Ekren, Mor, 115-6 (4) Rachel Sperr, Mor, 94-3

Jumps

Long: (2) Stacie Cunningham, Han, 15-8½ (6) Chelsea Voorhees, Han, 14-9¼ (7) Lindsie Cunningham, Han, 14-7¾ (8) Alyssa Maanum, Min, 14-0 ... Triple: (5) Kaitlin Olson, Min, 31-10¾ (6) Abby Geselle, Min, 30-7¾ (7) Stacie Cunningham, Han, 30-3¾ (8) Lindsie Cunningham, Han, 29-8 ... High: (2) Lindsey Solmonson, Min, 4-8½ (T5) Laura Davidson, Han, 4-6¼ ... Pole vault: (1) Shelly Stoen, Min, 7-6½ (2) Laura Moe, Min, 7--6¼ (3) Dani Bormann, Mor, 7-6 (4) Laura Pasche, Min, 7-0 (5) Kelly Mahoney, Mor, 5-0

Advertisement