Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Track Roundup

Email Sign up for Breaking News Alerts
Willmar, 56201
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Late results Thursday

MACCRAY Invite

CLARA CITY -- The Montevideo boys team won seven events, including two relays, to outdistance the field with 131 points. Yellow Medicine East was second with 78 points. Zach Bothun of Montevideo won two events, taking first in the long jump with a leap of 19 feet, 11 inches, and won the high jump, clearing 5-10. Eric Ellingworth of Redwood Valley won the 100-meter dash in 11.61 seconds and the 300 hurdles in 43.25. Brett Holwerda of BOLD/Buffalo Lake-Hector took first in the 200 (23.44) and 400 (52.87).

Advertisement
Advertisement

The Paynesville girls won four events to take the team title with 102 points. BOLD/BLH was second with 83. Tara Schmidt of the Bulldogs captured two sprint titles, winning the 100 (12.94) and 200 (27.84). Teammate Kacy Nehowig won two distance crowns in the 1,600 (5:57.56) and 3,200 (14:44.0). Sam Broderius of BOLD/BLH won the shot put (36-8) and the discus (105-1).

Boys results

Team scoring

(1) Montevideo 131 (2) Yellow Medicine East 78 (3) Redwood Valley 74 (4) MACCRAY 71 (5) BOLD/Buffalo Lake-Hector 27 (6) Paynesville 16 (7) Lakeview 4

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Nick Spaeth, Mon, 16.13 (2) Babby Balfany, YME, 16.79 (3) Josh Okins, RV, 17.84 (4) Travis Flannigan, Pay, 18.12 (5) Page Hoffman, MAC, 18.31 ... 300 intermediates: (1) Eric Ellingworth, RV, 43.25 (2) Nick Spaeth, Mon, 44.07 (3) Babby Balfany, YME, 44.19 (4) Travis Jiminez, Pay, 47.19 (5) Michael Felt, RV, 47.25 (6) Curt Forster, Pay, 47.94

Sprints

100: (1) Eric Ellingworth, RV, 11.61 (2) Brett Holwerda, BBLH, 11.62 (3) Zach Bothun, Mon, 11.67 (4) Caleb Zimmer, MAC, 11.75 (5) Dan Johnson, YME, 11.78 (6) Brady Sunderland, MAC, 11.83 ... 200: (1) Brett Holwerda, BBLH, 23.44 (2) Zach Bothun, Mon, 24.06 (3) Apollo Hill, RV, 24.19 (4) Brady Sunderland, MAC, 24.62 (5) Brett Neyens, Mon, 24.68 (6) Joey Heglund, YME, 24.78 ... 400: (1) Brett Holwerda, BBLH, 52.87 (2) Wade Hustad, RV, 53.50 (3) Erik Dack, Mon, 54.19 (4) Cole Marcus, MAC, 54.66 (5) Joey Heglund, YME, 54.81 (6) Casey Luepke, YME, 55.14

Runs

800: (1) John Liebl, Mon, 2:10.50 (2) Jeffrey Nieuwbeerta, Mon, 2:14.07 (3) Andrew Gunderson, YME, 2:15.19 (4) Darin Olson, Mon, 2:18.03 (5) Logan Hargrave, Mon, 2:18.03 (6) Dusty Wellnitz, RV, 2:18.85 ... 1600: (1) Justin Peters, RV, 4:40.39 (2) John Liebl, Mon, 4:48.23 (3) Jacob Henderson, YME, 4:56.61 (4) Jeffrey Nieuwbeerta, Mon, 4:58.44 (5) Dan Applen, RV, 5:09.00 (6) Austin Hinrichs, MAC, 5:38.00 ... 3200: (1) Jacob Henderson, YME, 10:00.00 (2) Anthony Bongard, RV, 10:17.85 (3) Austin Hinrichs, MAC, 10:57.94 (4) Owen Hein, Mon, 11:09.15 (5) Darin Reuss, Mon, 11:15.16 (6) Nick Rolfing, YME, 11:15.60

Relays

4 x 100: (1) Montevideo: Tallen Wald, Brett Neyens, Shane Black, Nick Spaeth; 47.97 (2) Yellow Medicine East 48.06 (3) Redwood Valley 48.31 (4) MACCRAY 49.97 ... 4 x 200: (1) MACCRAY: Niklas Minsch, Cole Marcus, Brady Sunderland, Shane Stavne; 1:38.53 (2) Montevideo 1:39.51 (3) Yellow Medicine East 1:40.63 (4) Paynesville 1:41.00 (5) Paynesville 50.40 (6) Lakeview 53.69 ... 4 x 400: (1) Montevideo: Tramel Barnes, Erik Dack, Quinton, Liebl, Jeffrey Nieuwbeerta; 3:40.41 (2) Redwood Valley 3:40.48 (3) Yellow Medicine East 3:44.84 (4) MACCRAY 4:06.00 (5) Paynesville 4:06.00 (6) BOLD/Buffalo Lake-Hector 4:54.31 ... 4 x 800: (1) Redwood Valley 8:50.75 (2) Montevideo 9:05.54 (3) Yellow Medicine East 9:13.43 (4) MACCRAY 9:29.97

Weights

Shot put: (1) Joe Plante, MAC, 46-4 (2) Reed Davids, MAC, 45-11½ (3) Casey Luepke, YME, 43-6½ (4) Nick Modderman, Mon, 42-4 (5) Nick Rosendahl, MAC, 41-8 (6) Kyle Pakewitz, RV, 41-2½ ... Discus: (1) Joe Plante, MAC, 131-0 (2) Nick Rosendahl, MAC, 122-0 (3) Phillip Honzay, BBLH, 119-0 (4) Reed Davids, MAC, 118-6½ (5) Austin Rigge, Lak, 117-1½ (6) Casey Luepke, YME, 111-11

Jumps

Long: (1) Zach Bothun, Mon, 19-11 (2) Dan Johnson, YME, 19-6 (3) Caleb Zimmer, MAC, 19-0 (4) Nick Messer, RV, 18-¼ (5) Shane Black, Mon, 17-9 (6) Dylan Lines, Mon, 17-8 ... Triple: (1) Erik Dack, Mon, 39-1 (2) Dan Johnson 38-3 (3) Shane Ruether, Mon, 36-10 (4) Sam Hathaway, Mon, 35-11 (5) Travis Flannigan, Pay, 35-5 (6) Braden Skoglund, Mon, 34-10 ... High: (1) Zach Bothun, Mon, 5-10 (2) Shane Knutson, YME, 5-8 (3) David Skjefte, YME, 5-6 (4) Michael Felt, RV, 5-4 (5) Nick Spaeth, Mon, 5-4 (6) Tyler Dale, Lak, 5-2

Girls results

Team scoring

(1) Paynesville 140 (2) BOLD/Buffalo Lake-Hector 108 (3) Redwood Valley 94 (4) Montevideo 86 (5) Yellow Medicine East 69 (6) Lakeview 14 (7) MACCRAY 9

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Ali Benson, BBLH, 17.32 (2) Anna Kotten, Pay, 17.34 (3) Emily Miller, YME, 17.44 (4) Naomi U'Ren, RV, 17.81 (5) Kaelene Lundstrum, BBLH, 18.28 ... 300 lows: (1) Naomi U'Ren, RV, 51.59 (2) Anna Kotten, Pay, 53.09 (3) Clarissa Preuss, RV, 53.16 (4) Liz Devorak, Mon, 53.75 (5) Bailey Koster, RV, 55.87 (6) Sami Peyton, YME, 56.31

Sprints

100: (1) Tara Schmidt, Pay, 12.94 (2) Jill Opdahl, YME, 13.94 (3) Bri Jaeger, Pay, 13.69 (4) Jenna Payne, Mon, 13.86 ... 200: (1) Tara Schmidt, Pay, 27.84 (2) April Myers, RV, 28.28 (3) Melissa Varpness, Mon, 29.03 (4) Jill Opdahl, YME, 29.15 (5) Carly Doom, Lak, 29.44 (6) Marilee Landmark, on, 29.72 ... 400: (1) Melissa Varpness, Mon, 1:02.22 (2) Kaelene Lundstrum, BBLH, 1:02.96 (3) Bri Jaeger, Pay, 1:03.31 (4) Kaitlyn Frenchick, Pay, 1:05.72 (5) Brooke Tastad, Mon, 1:07.10 (6) Carly Doom, Lak, 1:07.25

Runs

800: (1) Hannah Wenaas, Mon, 2:33.60 (2) Nicole Dahl, YME, 2:36. 35 (3) Kaitlyn Frenchick, Pay, 2:37.28 (4) Ashley Rodeberg, Mon, 2:48.66 (5) Tracy Ostlie, Mon, 2:49.94 (6) Abbey Ehling, Mon, 2:51.09 ... 1600: (1) Kacy Nehowig, Pay, 5:57.56 (2) Amanda Remmele, RV, 6:03.83 (3) Michelle Miller, YME, 6:07.78 (4) Gabi Swoboda, RV, 6:08.23 (5) Sydney Hastreiter, RV, 6:12.87 (6) Kate Eggers, Mon, 6:25.65 ... 3200: (1) Kacy Nehowig, Pay, 14:44.00 (2) Tara Hilgert, BBLH, 14:45.00 (3) Abbey Ehling, Mon, 14.49.00 (4) Jessi Roggatz, Mon, 15:00.00 (5) Tracy Ostlie, Mon, 15:02.00 (6) Dana Hilgert, BBLH, 16:00.04

Relays

4 x 100: (1) Redwood Valley 54.50 (2) BOLD/Buffalo Lake-Hector 57.00 (3) Paynesville 57.01 (4) MACCRAY 58.29 (5) Montevideo 58.34 (6) Lakeview 58.87 ... 4 x 200: (1) Redwood Valley 1:59.47 (2) Montevideo 1:59.88 (3) Paynesville 1:59.90 (4) Yellow Medicine East 2:02.93 (5) BOLD/Buffalo Lake-Hector 2:02.94 (6) MACCRAY 2:04.13 ... 4 x 400: (1) Yellow Medicine East: Emily Miller, Michelle Miller, Emily Balfany, Nicole Dahl; 4:28.93 (2) Montevideo 4:28.96 (3) Redwood Valley 4:35.28 94) Paynesville 4:47.52 (5) MACCRAY 4:53.60 (6) BOLD/Buffalo Lake-Hector 5:01.06 ... 4 x 800: (1) Yellow Medicine East: Emily Balfany, Michelle Miller, Anna Lecy, Nicole Dahl; 10:31.85 (2) Montevideo 10:36.53 (3) Paynesville 11:05.47 (4) BOLD/Buffalo Lake-Hector 11:13.38 (5) Redwood Valley 11:26.96 (6) Lakeview 12:28.50

Weights

Shot put: (1) Sam Broderius, BBLH, 36-8 (2) Kaelene Lundstrum, BBLH, 34-10½ (3) Grace Angermeyr, RV, 31-11 (4) Randi Schaefer, Pay, 30-9½ ... Discus: (1) Sam Broderius, BBLH, 105-1 (2) Grace Angermeyr, RV, 91-5½ (3) Natalie Leadem, Pay, 87-11½ (4) Randi Schaefer, Pay, 87-8 (5) Dana Rhoda, MAC, 87-5½ (6) Gina Louwaige, Lak, 77-1

Jumps

Long: (1) Leah Ashburn, BBLH, 14-8 (2) Tara Schmidt, Pay, 14-1 (3) Breanna Huls, BBLH, 13-11 (4) Paige Allex, RV, 13-10 (5) Bri Jaeger, Pay, 13-3½ (6) Bekka Schwendemann, Mon, 13-3 ... Triple: (1) Emily Miller, YME, 30-10 (2) Kaitlyn Frenchick, Pay, 30-8 (3) Leah Ashburn, BBLH, 30-6 (4) Naomi U'Ren, RV, 30-1 (5) Bekka Schwendemann, Mon 29-6 ... High: (1) Kaelene Lundstrum, BBLH, 5-0 (2) Brittany Kurtenbach, Lak, 4-8 (3) Emily Miller, YME, 4-8 (4) Randi Schaefer, Pay, 4-8 (5) Ali Benson, BBLH, 4-8 (6) Anna Kotten, Pay, 4-6

Pelican Rapids Invite

Boys results

Team scoring

(1) Frazee-Vergas 153 (2) Morris Area 122 (3) Pelican Rapids 115 (4) Wadena-Deer Creek 96 (5) Park Christian 36 (6) Fergus Falls-Hillcrest 7

Morris individual leaders

Sprints

100: (1) Jimmi Lembcke, Mor, 11.2 ... 400: (1) Nate Lund, Mor, 55.6

Relays

4 x 200: (2) Morris: Lincoln Arnold, Tyler Wiegman, Geoff Brustuen, Jimmi Lembcke; 1:39.2 ... 4 x 400: (1) Morris: Aaron Lund, Nathan Lund, Tyler Wiegman, Jimmi Lembcke; 3:41 ... 4 x 800: (1) Morris: Yari Machkasou, Aaron Lund, Justin Lun, Nathan Lund; 8:59

Weights

Shot put: (2) Jimmi Lembcke, Mor, 39-9 ... Discus: (2) Jackson Henrich, Mor, 106-8

Jumps

Long: (2) Tom Kloos, Mor, 16-7

Girls results

Team scoring

(1) Pelican Rapids 158 (2) Wadena-Deer Creek 119 (3) Morris Area 73 (4) Frazee-Vergas 64 (5) West Central 57 (6) Park Christian 50 (7) Fergus Falls-Hillcrest 24

Morris individual leaders

Hurdles

300 lows: (1) Christa Bahr, Mor, 54.08

Weights

Shot put: (1) Jasmine Henrich, Mor, 32-5½ ... Discus: (1) Jasmine Henrich, Mor, 121-0 (2) Lexi Ekren, Mor, 108-5

Late results Tuesday

Morris Invite

Boys results

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley 184 (2) Benson-Kerkhoven-Murdock-Sunburg 148 (3) Morris Area 107 (4) Ortonville 48 (5) Chokio-Alberta-Clinton-Graceville-Beardsley 31 (6) Wheaton-Herman-Norcross 19 (7) WCA 9 (8) Hancock 9

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Joey Fragodt, BKMS, 16.17 (2) Dan Fragodt, BKMS, 16.34 (3) Brandy VanderVelde, LQPV, 16.52 (4) Mark Meyer, Mor, 19.21 ... 300 intermediates: (1) Joey Fragodt, BKMS, 42.95 (2) Dan Fragodt, BKMS, 43.14 (3) Mark Meyer, Mor, 49.05 (4) Nate Dessonville, LQPV, 49.27

Sprints

100: (1) Jimmy Lembcke, Mor, 11.92 (2) Jacob Nehring, LQPV, 12.39 (3) Joel Baumann, BKMS, 12.40 (4) Sam Birkholz, CACGB, 12.86 ... 200: (1) Joel Baumann, BKMS, 24.48 (2) Cody Ringsaker, Ort, 25.08 (3) Josh Aakre, LQPV, 26.12 (4) Josh McAllister, CACGB, 26.65 ... 400: (1) R.J. Strand, LQPV, 52.95 (2) Tim Rickert, BKMS, 59.81 (3) Josh Werk, WHN, 59.93 (4) Cody Ringsaker, Ort, 1:00.94

Runs

800: (1) Randy Funderberg, LQPV, 2:16.43 (2) Jordan Krosch, BKMS, 2:19.75 (3) Ryan Swenson, LQPV, 2:21.05 (4) Baxter Duprne, LQPV, 2:21.51 ... 1600: (1) Brett Collins, BKMS, 5:06.32 (2) Ryan Swenson, LQPV, 5:07.83 (3) Jordahn Krosch, BKMS, 5:21.72 (4) Cody Kill, Mor, 5:38.42... 3200: (1) Cameron Jurgenson, LQPV, 11:24.32 (2) Brett Collins, BKMS, 11:55.79 (3) Scott Kleindl, CACGB, 12:00.26 (4) Kirby Athey, Ort, 12:13.09

Relays

4 x 100: (1) Lac qui Parle Valley; 46.49 (2) Benson-Kerkhoven-Murdock-Sunburg; 49.94 (3) Morris Area; 50.85 (4) Wheaton-Herman-Norcross; 51.45 ... 4 x 200: (1) Morris Area; 1:41.51 (2) Lac qui Parle Valley; 1:44.41 (3) Chokio-Alberta-Clinton-Graceville-Beardsley 1:47.43 (4) Wheaton-Herman-Norcross; 1:47.66 ... 4 x 400: (1) Lac qui Parle Valley; 3:39.80 (2) Benson-Kerkhoven-Murdock-Sunburg; 3:41.69 (3) Morris Area; 3:42.00 (4) Lac qui Parle Valley; 3:55.82 ... 4 x 800: (1) Morris Area; 9:17.67 (2) Lac qui Parle Valley 9:20.89 (3) WCA; 10:07.30 (4) Chokio-Alberta-Clinton-Graceville-Beardsley; 10:12.93

Weights

Shot put: (1) Caleb Dufrane, LQPV, 44-0 (2) Jimmi Lembcke, Mor, 40-9 (3) Jason Noordmans, Han, 37-9 (4) Andrew Jallo, Mor, 36-8 ... Discus: (1) Eric Lee, BKMS, 126-6 (2) Caleb Dufrane, LQPV, 107-2 (3) Jackson Henrich, Mor, 104-7 (4) Colton Corry, WHN, 104-2

Jumps

Long: (1) Joey Fragodt, BKMS, 19-5 (2) Cody Ringsaker, Ort, 18-9 (3) Josh Aakre, LQPV, 18-0 (4) Nick Meseck, LQPV, 17-11 ... Triple: (1) R.J. Strand, LQPV, 42-2¼ (2) Nate Dessonville, LQPV, 37-8¼ (3) Daniel Fragodt, BKMS, 37-6¾ (4) Josh Aakre, LQPV, 36-3½ ... High: (1) Brady VanderVelde, LQPV, 5-10 (2) Brian Wall, Mor, 5-8 (3) Brian Mesick, LQPV, 5-6 (4) Grant Carlson, BKMS, 5-0 ... Pole vault: (1) Cody Ringsaker, Ort, 11-0 (2) Ryan Thompson, Ort, 8-0 (3) Eric Goette, Mor, 7-6 (4) Taylor Nohr, Mor, 7-6

Girls results

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley 155 (2) Benson-Kerkhoven-Murdock-Sunburg 123 (3) Chokio-Alberta-Clinton-Graceville-Beardsley 84 (4) Morris Area 68 (5) WCA 50 (6) Ortonville 34 (7) Hancock 26 (8) Wheaton-Herman-Norcross 20

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Katie Brown, LQPV, 17.4 (2) Christa Bahr, Mor, 18.54 (3) Annie Eklund, BKMS, 18.63 (4) Kendra Mooberry, BKMS, 18.86 ... 300 lows: (1) Kendra Mooberry, BKMS, 50.60 (2) Chelsea Voorhees, Han, 50.72 (3) Katie Brown, LQPV, 52.59 (4) Christa Bahr, Mor, 54.67

Sprints

100: (1) Megan Croatt, Ort, 14.15 (2) Marissa Strobel, CACGB, 14.15 (3) Carrie Hanson, BKMS, 14.26 (4) Michelle Hanson, BKMS, 14.45 ... 200: (1) Kelly Ritter, CACGB, 29.01 (2) Carrie Hanson, BKMS, 29.40 (3) Megan Croatt, Ort, 30.13 (4) Callie Thielen, WHN, 30:46 ... 400: (1) Kelly Swenson, LQPV, 1:05.37 (2) Lisa McManus, BKMS, 1:05.70 (3) McKenzie Munsterman, LQPV, 1:08.25 (4) Kayla Hampton, BKMS, 1:09.05

Runs

800: (1) Nikki Swenson, LQPV, 2:23.54 (2) Brittany Holm, BKMS, 2:40.72 (3) Whitney Hermanson, LQPV, 2:44.54 (4) Hannah Treinen, Ort, 2:44.96 ... 1600: (1) Nikki Swenson, LQPV, 5:16.44 (2) Kassandra Stueve, CACGB, 5:49.07 (3) Whitney Hermanson, LQPV, 6:09.07 (4) Kate Seivert, LQPV, 6:13.09 ... 3200: (1) Kassandra Stueve, CACGB, 13:09 (2) Marisa Holsen, WCA, 14:22.86 (3) Cindy Kvaal, LQPV, 14:25.87 (4) Catherine Rosemeier, BKMS, 15:48.7

Relays

4 x 100: (1) Chokio-Alberta-Clinton-Graceville-Beardsley; 54.30 (2) Lac qui Parle Valley; 56.47 (3) Benson-Kerkhoven-Murdock-Sunburg; 57.38 (4) Wheaton-Herman-Norcross; 58.92 ... 4 x 200: (1) Chokio-Alberta-Clinton-Graceville-Beardsley; 1:55.68 (2) Lac qui Parle Valley; 1:59.23 (3) Wheaton-Herman-Norcross; 2:00.00 (4) Benson-Kerkhoven-Murdock-Sunburg; 2:00.59 ... 4 x 400: (1) Lac qui Parle Valley; 4:35.98 (2) Benson-Kerkhoven-Murdock-Sunburg; 4:42.72 (3) Wheaton-Herman-Norcross; 5:02.07 (4) Morris Area; 5:14.96 ... 4 x 800: (1) Lac Qui Parle Valley; 10:47.70 (2) Benson-Kerkhoven-Murdock-Sunburg; 11:02.48 (3) WCA; 11:27.97 (4) Morris Area; 12:08.22

Weights

Shot put: (1) Jasmine Henrich, Mor, 32-3 (2) Krystal Lacey, WCA, 31-4½ (3) Steph Bly, LQPV, 30-3½ (4) Megan Vieksland, WCA, 27-1 ... Discus: (1) Jasmine Henrich, Mor, 109-6 (2) Lexi Ekren, Mor, 109-5 (3) Krystal Lacey, WCA, 108-1 (4) Rachel Sperr, Mor, 88-2

Jumps

Long: (1) Carissa Mahler, LQPV, 15-3 (2) Chelsea Voorhees, Han, 14-8 (3) Mallory McNally, CACGB, 14-8 (4) Michele Hanson, BKMS, 14-8 ... Triple: (1) Mallory McNally, CACGB, 30-5½ (2) Andi Rheingans, LQPV, 30-0 (3) Laura Huebner, WCA, 29-5½ (4) Stacie Cunningham, Han, 29-2½ ... High: (1) Brittany Holm, BKMS, 4-10 (2) Brianna Lohn, BKMS, 4-8 (3) Jessica Ascheman, BKMS, 4-2 (4) Miranda Bonk, LQPV, 4-2 ... Pole vault: (1) Megan Croatt, Ort, 8-6 (2) Dani Borman, Mor, 6-0 (3) Kelly Mahoney, Mor, 5-0 (4) Kara Mo Lain, Ort, 5-0

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness