Weather Forecast

Close
Advertisement

Track roundup

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Track roundup
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Section 5A True Team

Results Friday

Boys results

Team scoring

(1) Morris 479 (2) Redwood Valley 330 (3) Atwater-Cosmos-Grove City 314 (4) Yellow Medicine East 311 (5) MACCRAY/Renville County West 310.5 (6) Osakis 272 (7) Paynesville 224 (8) Minnewaska 217.5

Advertisement
Advertisement

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Dan Knapper, MAC, 15.74 (2) Eric Hanson, RV, 16.15 (3) Cody Cannon, Mor, 16.16 (4) Nick Kotlowski, YME, 16.49 (5) Tristan Michealson, Mor, 16.79 (6) Scott Hemmesch, Pay, 17.15 (7) Robert Granville, Pay, 17.16 (8) Ryan Larson, ACGC, 17.56 (9) Spencer Bergstrom, ACGC, 17.61 (10) Chris Fischer, RV, 18.13 (11) Justin Kraemer, Osa, 18.41 (12) Simon Kjersten, MAC, 19.73 (13) Collin Dague, Osa, 19.99 (14) Riley Terhaar, Min, 20.16 (15) Nate Anderson, YME, 20.26 ... 300 intermediates: (1) Dan Knapper, MAC, 40.80 (2) Cody Cannon, Mor, 42.50 (3) Eric Hanson, RV, 42.58 (4) Taylor Bodin, MAC, 42.90 (5) Nick Kotlowski, YME, 44.18 (6) Robert Granville, Pay, 44.48 (7) Ryan Larson, ACGC, 44.60 (8) Nikolaj Hagen, Osa, 45.10 (9) Spencer Bergstrom, ACGC, 45.68 (10) Travis Gewerth, RV, 46.80 (11) Cam Oberg, Min, 47.97 (12) Scott Hemmesch, Pay, 48.68 (13) Marcus Cannon, Mor, 49.65 (14) Nate Anderson, YME, 52.82

Sprints

100: (1) Nick Lecy, YME, 11.39 (2) Cory Nohl, Mor, 11.82 (3) Jared Wagner, Osa, 11.98 (4) Erik Whitcomb, ACGC, 12.02 (5) Tyler Roske, Mor, 12.07 (6) Chris Ludwig, Osa, 12.09 (7) Chris Fischer, RV, 12.19 (8) Keenan Hartmann, RV, 12.20 (9) Kris Daniels, Min, 12.29 (10) Evan Blackwell, ACGC, 12.40 (11) Tanner Kompelien, YME, 12.43 (12) Cory Behm, MAC, 12.46 (13) Lucas Anderson, Min, 12.53 (14) Daniel Christinsen, Pay, 12.80 (15) Brady Boike, MAC, 12.90 (16) Troy Spates, Pay, 12.96 ... 200: (1) Nick Lecy, YME, 23.55 (2) Tyler Roske, Mor, 24.08 (3) Lincoln Arnold, Mor, 24.15 (4) Bryce Farringer, RV, 24.36 (5) Jared Wagner, Osa, 24.85 (6) Barrett Evenstad, YME, 24.99 (7) Quinton Burns, MAC, 25.09 (8) Patrick Augustine, ACGC, 25.11 (9) Kohl Nehowig, Pay, 25.25 (10) Erik Whitcomb, ACGC, 25.52 (11) Chris Fischer, RV, 25.69 (12) Rujard Thurmer, Min, 25.78 (13) Daniel Christinsen, Pay, 25.88 (14) Riley Terhaar, Min, 26.12 (15) Joe McClurg, MAC, 26.85 (16) Meth Ariyasantichai, Osa, 28.36 ... 400: (1) Lincoln Arnold, Mor, 51.47 (2) Jacob Pederson, YME, 54.25 (3) Erik Lyrvall, RV, 54.67 (4) Jordan Junkermeier, ACGC, 55.00 (5) Barrett Evenstad, YME, 55.53 (6) Marty Walsh, Osa, 56.07 (7) Kyle Schmitz, Min, 57.09 (8) Justin Roggenkamp, Min, 58.12 (9) Steve Sarlette, Mor, 58.89 (10) Alex Whitcomb, Pay, 59.36 (11) Andrew Wyman, ACGC, 1:00.06 (12) Nate Kleene, MAC, 1:00.42 (13) Kody Thul, RV, 1:00.69 (14) Zach Friederichs, Pay, 1:00.72 (15) Jordan Boonstra, MAC, 1:01.73 (16) Zach Stien, Osa, 1:07.27

Runs

800: (1) Stefan Lemke, Mor, 2:04.44 (2) Andrew Allen, Osa, 2:11.76 (3) Preston Rogers, ACGC, 2:11.89 (4) Austin Schieler, Mor, 2:11.89 (5) Brian Riley, RV, 2:16.44 (6) Nick Anderson, RV, 2:17.39 (7) Adam Savariego, YME, 2:19.88 (8) Promise Nkwocha, YME, 2:20.34 (9) Cody Groen, MAC, 2:22.10 (10) Alex Ingersoll, Min, 2:22.97 (11) Devin Koerner, Pay, 2:24.60 (12) Shawn Pfeffer, Osa, 2:29.08 (13) Jordan Boonstra, MAC, 2:29.35 (14) Bryan Weigelt, ACGC, 2:32.05 (15) Tom Lauinger, Min, 2:42.36 (16) Luke Puppe, Pay, 2:56.98 ... 1600: (1) Stefan Lemke, Mor, 4:51.22 (2) Taylor Bodin, MAC, 4:56.56 (3) Zach Spychalla, Osa, 5:00.29 (4) Nick Anderson, RV, 5:00.47 (5) Matt Meyer, ACGC, 5:01.40 (6) Austin Schieler, Mor, 5:03.07 (7) Gage Sachs, Min, 5:05.37 (8) Brent Schlangen, Pay, 5:12.04 (9) Josh Liestman, Pay, 5:13.32 (10) Dillon Thooft, RV, 5:14.52 (11) Michael Heida, MAC, 5:15.95 (12) Tanner Kompelien, YME, 5:31.76 (13) Luke Baker, YME, 5:37.37 (14) John Hofmann, ACGC, 5:48.92 (15) Alex Nemmers, Min, 5:49.39 (16) Brock Landis, Osa, 6:00.19 ... 3200: (1) Dan Tiernan, Mor, 10:34.13 (2) Gage Sachs, Min, 10:55.69 (3) Matt Meyer, ACGC, 11:04.84 (4) Roy Reese, Mor, 11:07.62 (5) Ryan Phillips, RV, 11:09.59 (6) Devon Novarth-Nelson, Osa, 11:20.39 (7) Dillon Thooft, RV, 11:22.27 (8) Ben Bonnema, MAC, 11:27.24 (9) John Dorf, Pay, 11:45.82 (10) Josh Liestman, Pay, 11:52.71 (11) Luke Baker, YME, 12:09.53 (12) Sam Ammerman, ACGC, 12:21.08 (13) Jacob Carroll, YME, 13:00.91 (14) Brock Landis, Osa, 13:02.46 (15) Alex Nemmers, Min, 13:27.82 (16) Simon Kjersten, MAC, 13:55.19

Relays

4 x 100: (1) YME 46.99 (2) Morris 47.03 (3) Osakis 48.29 (4) ACGC 48.34 (5) Paynesville 48.42 (6) MACCRAY/RCW 48.65 (7) Minnewaska 50.51 (8) Redwood Valley 51.21 ... 4 x 200: (1) Redwood Valley 1:39.43 (2) Morris 1:41.66 (3) Minnewaska 1:42.16 (4) ACGC 1:42.73 (5) Paynesville 1:43.57 (6) MACCRAY/RCW 1:43.73 (7) Osakis 1:44.93 (8) YME 1:48.83 ... 4 x 400: (1) Morris 3:32.31 (2) MACCRAY/RCW 3:38.29 (3) Redwood Valley 3:41.79 (4) YME 3:44.36 (5) ACGC 3:48.49 (6) Osakis 3:49.18 (7) Minnewaska 3:58.08 (8) Paynesville 4:09.11 ... 4 x 800: (1) Osakis 8:47.53 (2) Morris 9:11.13 (3) MACCRAY/RCW 9:24.99 (4) YME 9:33.50 (5) ACGC 9:39.16 (6) Paynesville 10:01.29 (7) Minnewaska 10:04.12

Weights

Shot put: (1) Matt Schmiesing, Pay, 50-4¾ (2) Jackson Henrich, Mor, 47-3½ (3) Connor Arnold, Mor, 43-7¾ (4) Dylan Nelson, ACGC, 43-0 (5) Cory Behm, MAC, 42-8¾ (6) Chris Ludwig, Osa, 41-7½ (7) Thomas Rohlik, RV, 41-1¼ (8) Kyle Schmitz, Min, 38-1 (9) Nathan Snider, Min, 37-8¾ (10) Evan Blackwell, Min, 37-8 (11) Travis Anderson, MAC, 36-6¼ (12) Dominick Platow, Pay, 34-10¼ (13) Dan Senger, RV, 33-8½ (14) Bobby Lecy, YME, 33-8¼ (15) Zach Jorschumb, YME, 33-4½ (16) Garret Scherr, Osa, 32-8 ... Discus: (1) Matt Schmiesing, Pay, 50-4¾ (2) Jackson Henrich, Mor, 47-3½ (3) Connor Arnold, Mo, 43-7¾ (4) Dylan Nelson, ACGC, 43-0 (5) Cory Behm, MAC, 42-8¾ (6) Chris Ludwig, Osa, 41-7½ (7) Thomas Rohlik, RV, 41-1¼ (8) Kyle Schmitz, Min, 38-1 (9) Nathan Snider, Min, 37-8¾ (10) Evan Blackwell, ACGC, 37-8 (11) Travis Anderson, MAC, 36-6¼ (12) Dominick Platow, Pay, 34-10½ (13) Dan Senger, RV, 33-8½ (14) Bobby Lecy, YME, 33-8¼ (15) Zach Jorschumb, YME, 33-4½ (16) Grant Scherr, Osa, 32-8

Jumps

Long: (1) Nick Lecy, YME, 20-5 (2) Jared Wagner, Osa, 18-5 (3) Taylor Bodin, MAC, 18-0 (4) Tristan Michealson, Mor, 17-9 (5) tie, Quinton Burns, MAC, and Brady Johnsrud, Min, 17-7 (7) Patrick Augustine, ACGC, 17-6 (8) Tyler Roske, Mor, 17-0 (9) tie, Andrwe Wyman, ACGC, and Robert Granville, Pay, 16-9 (11) Luca Anderson, Min, 15-10½ (12) Hunter Johnson, Osa, 15-10 (13) Taylor Barnes, RV, 15-7 (14) Cody Steckelberg, YME, 15-0 (15) Chris Fischer, RV, 14-7 (16) Daniel Christinsen, Pay, 14-3 ... Triple: (1) Brady Boike, MAC, 39-0 (2) Jackson Henrich, Mor, 38-11 (3) Tristan Michealson, Mor, 38-9½ (4) Jacob Pederson, YME, 38-9 (5) Randy Juell, RV, 38-2 (6) tie Promise Nkwocha, YME, and Spencer Bergstrom, ACGC, 36-5 (8) Keenan Hartmann, RV, 35-9½ (9) Kohl Nehowig, Pay, 35-6 (10) Logan Jacobs, ACGC, 34-0 (11) Lucas Anderson, Min, 33-5½ (12) Nate Kleene, MAC, 33-4 (13) Collin Dague, Osa, 32-11 (14) Fernie Zamora, Min, 27-4 ... High: (1) Randy Juell, RV, 6-½ (2) Zach Svobodny, YME, 6-¼ (3) Andrew Allen, Osa, 6-0 (4) Dan Knapper, MAC, 5-10 (5) Marty Walsh, Osa, 5-8 (6) Riley Arndt, Mor, 5-6 (7) tie, Brady Johnsrud, Min; Nathan Fangmeir, Mor; Ryan Larson, ACGC, 5-4 (10) tie, Scott Hemmesch, Pay; Andrew Ostrander, Min; Kody Thul, RV, 5-2 (13) tie, Logan Jacobs, ACGC, and Brady Boike, MAC, 5-0 (15) Nate Anderson, YME 4-10 ... Pole vault: (1) Fernie Zamora, Min, 12-0 (2) Keenan Hartmann, RV, 11-6¼ (3) Eric Goette, Mor, 11-6 (4) Cody Cannon, Mor, 11-0 (5) Adam Savariego, YME, 10-¼ (6) Zach Friederichs, Pay, 10-0 (7) tie, Nate Anderson, YME, and Simon Kjersten, MAC, 9-6½ (9) Randy Juell, RV, 9-6¼ (10) Daniel Shoen, ACGC, 9-6 (11) tie, Alex Whitcomb, Pay, and Larry Bomstad, ACGC, 9-0

Girls results

Team scoring

(1) Paynesville 467.5 (2) MACCRAY/Renville County West 380 (3) Redwood Valley 342.5 (4) Osakis 324.5 (5) Atwater-Cosmos-Grove City 281.5 (6) Morris 258 (7) Minnewaska 231.5 (8) Yellow Medicine East 140.5

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Taylor Sharpe, MAC, 17.25 (2) Krista Topp, Pay, 17.28 (3) Kari Hoeft, Pay, 17.69 (4) Katie Knisley, ACGC, 17.95 (5) Britta Lundblad, Min, 18.09 (6) Julia Sauder, Mor, 18.26 (7) Erica Sinner, MAC, 19.06 (8) Christina McCoy, ACGC, 19.08 (9) Paige Entzi, Min, 19.22 (10) Mariah Backes, Osa, 19.59 (11) Jeanne Rosenau, YME, 19.72 (12) Beckycia Bowers, RV, 19.87 (13) Elizabeth Kirckof, Osa, 20.22 (14) Sami Cross, YME, 20.79 (15) Kathleen Perry, RV, 21.53 (16) Renae Mullins, Mor, 22.36 ... 300 lows: (1) Taylor Sharpe, MAC, 49.75 (2) Kari Hoeft, Pay, 49.82 (3) Julia Sauder, Mor, 50.76 (4) Katie Knisley, ACGC, 53.13 (5) Mariah Backes, Osa, 53.55 (6) Rachel Rittenhouse, Pay, 53.57 (7) Erica Sinner, MAC, 54.74 (8) Britta Lundblad, Min, 55.66 (9) Jeanne Rosenau, YME, 56.20 (10) Christina McCoy, ACGC, 57.57 (11) Elizabeth Kirckof, Osa, 58.12 (12) Kathleen Perry, RV, 58.42 (13) Sam Fischer, RV, 58.58 (14) Rebeckah Anerud, Mor, 58.91 (15) Paige Entzi, Min, 59.11

Sprints

100: (1) Rebecca Lang, ACGC, 13.34 (2) Lauren Schneider, MAC, 13.58 (3) Rachel Moser, Mor, 13.61 (4) Briquelle Bowden, Pay, 13.72 (5) Whitney Kincade, Pay, 13.85 (6) Megan Buysse, RV, 13.95 (7) Evan Buysse, RV, 14.23 (8) Jeanne Rosenau, YME, 14.25 (9) Katie Didier, Osa, 14.39 (10) Makayla Hoglin, Osa, 14.50 (11) Heidi Johns, MAC, 14.52 (12) Shayna Kaddatz, ACGC, 14.59 (13) Kelly Mahoney, Mor, 14.62 (14) Kara Mitchell, Min, 14.99 (15) Tainika Leach, Min, 15.90 (16) Sami Cross, YME, 16.23 ... 200: (1) Rebecca Lang, ACGC, 27.99 (2) Melaina Mrozek, Pay, 28.46 (3) Whitney Kincade, Pay, 28.60 (4) Lauren Schneider, MAC, 28.82 (5) Evan Buysse, RV, 29.04 (6) Alicia Koenen, MAC, 29.10 (7) Taylor Kraemer, Osa, 29.13 (8) Makayla Hoglin, Osa, 29.28 (9) Megan Buysse, RV, 29.36 (10) Riley Anderson, YME, 29.53 (11) Gabby Johnson, ACGC, 29.85 (12) Nikki Peper, Min, 30.88 (13) Hunter Mundal, Mor, 31.03 (14) Elizabeth Schneider, Mor, 31.40 (15) Mariah Skjefte, YME, 33.84 ... 400: (1) Hannah Szech, Osa, 1:01.61 (2) Halle Christianson, Min, 1:02.12 (3) Kayla Huhnerkoch, RV, 1:02.61 (4) Andrea Schlangen, Pay, 1:04.59 (5) Aleah Schwitters, MAC, 1:06.38 (6) Kathryn Weidner, Pay, 1:06.48 (7) Alex Rudie, ACGC, 1:07.39 (8) Abby Mitchell, Min, 1:07.67 (9) Kelsey Loew, Mor, 1:07.95 (10) Gretchen Rigge, YME, 1:07.99 (11) Katie Ellingworth, RV, 1:08.69 (12) Alexa Hoffarth, Osa, 1:09.12 (13) Sadie Treml, MAC, 1:09.24 (14) Xochil Mendez, Mor, 1:09.34 (15) Emily Baker, YME, 1:09.39 (16) Jessica Bomstad, ACGC, 1:09.83

Runs

800: (1) Gabi Swoboda, RV, 2:26.78 (2) Calista Sadlemyer, Osa, 2:35.28 (3) Halle Christianson, Min, 2:36.38 (4) Erika Schlangen, Pay, 2:36.44 (5) Bryanna Burg, Pay, 2:38.15 (6) Mary Fixsen, RV, 2:38.85 (7) Sadie Treml, MAC, 2:41.21 (8) Kelly Anderson, YME, 2:42.15 (9) Erin Schieler, Mor, 2:45.49 (10) Sarah Kuhn, Mor, 2:45.85 (11) Aleah Schwitters, MAC, 2:49.46 (12) Jenna Peterson, ACGC, 2:49.85 (13) Tracey Whitcomb, ACGC, 2:50.50 (14) Brigitte Johnson, Min, 2:52.43 (15) Angie Bowman, Osa, 3:01.63 ... 1600: (1) Gabi Swoboda, RV, 5:33.96 (2) Calista Sadlemyer, Osa, 5:51.08 (3) Brittney Hemmesch, Pay, 5:52.75 (4) Sage Sieben, Pay, 5:54.25 (5) Kara Thul, RV, 5:55.48 (6) Lindsay Schmidt, MAC, 5:55.62 (7) Taylor Waldvogel, Osa, 6:09.46 (8) Shadow Olson, Mor, 6:13.29 (9) Morgan Field, YME, 6:24.35 (10) Kendra Cannon, Mor, 6:25.54 (11) Tiana Barsness, Min, 6:26.27 (12) Mallory VanKlompenburg, MAC, 6:27.92 (13) Dani Boutain, Min, 7:42.10 ... 3200: (1) Madi Sachs, Min, 12:18.13 (2) Kara Thul, RV, 13:04.25 (3) Sage Sieben, Pay, 13:22.91 (4) Brittney Hemmesch, Pay, 13:23.44 (5) Kourtney Giese, Mor, 14:18.21 (6) Abby Bratsch, MAC, 14:38.39 (7) Hayley Sachs, Min, 14:45.04 (8) Betsy Thompson, RV, 15:12.90 (9) Kelly Mahoney, Mor, 15:28.28 (10) Kathryn Stalnaker, MAC, 15:42.42

Relays

4 x 100: (1) Osakis 52.99 (2) Paynesville 53.94 (3) MACCRAY/RCW 54.04 (4) Morris 55.95 (5) Redwood Valley 56.49 (6) ACGC 58.20 (7) Minnewaska 59.09 ... 4 x 200: (1) Osakis 1:50.26 (2) Paynesville 1:53.40 (3) Redwood Valley 1:56.43 (4) ACGC 1:57.37 (5) MACCRAY/RCW 1:59.80 (6) Morris 2:00.37 (7) YME 2:02.61 ... 4 x 400: (1) Osakis 4:14.53 (2) Redwood Valley 4:19.55 (3) Paynesville 4:25.25 (4) MACCRAY/RCW 4:26.31 (5) Minnewaska 4:30.25 (6) Morris 4:31.23 (7) YME 4:38.50 (8) ACGC 4:42.83 ... 4 x 800: (1) Paynesville 10:21.57 (2) Redwood Valley 10:31.68 (3) Morris 10:52.10 (4) MACCRAY/RCW 10:57.93 (5) ACGC 11:27.43 (6) Osakis 11:39.75 (7) Minnewaska 12:02.89

Weights

Shot put: (1) Tina Hoffman, MAC, 35-8¼ (2) Alyssa Timmerman, Osa, 31-10 (3) Jessica Gilbert, ACGC, 31-8½ (4) Katie Knisley, ACGC, 30-11½ (5) Kelsey Gaffney, RV, 30-5½ (6) Dena Hegg, Pay, 28-9½ (7) Mackenzie Anderson, MAC, 28-9¼ (8) Erica Dominick, Mor, 27-2½ (9) Becka Sadlemyer, Osa, 27-2 (10) Tess Heiling, RV, 26-4 (11) Lexi Berkeim, Min, 25-5 (12) Meggie DeJong, Min, 24-9½ (13) Gretchen Rigge, YME, 24-8½ (14) Kelsey Nehring, Pay, 23-11 (15) Mariah Skjefte, YME, 22-7 (16) Elizabeth Harrison, Mor, 20-2 ... Discus: (1) Mariah Skjefte, YME, 107-7 (2) Tina Hoffman, MAC, 107-5 (2) Lauren Kinzler, ACGC, 99-6 (4) Jenna Peterson, ACGC, 96-6 (5) Mackenzie Anderson, MAC, 84-9 (6) Meggie DeJong, Min, 81-1 (7) Alyssa Timmerman, Osa, 80-5 (8) Dena Hegg, Pay, 76-9 (9) Kelsey Gaffney, RV, 76-0 (10) Brittney Hemmesch, Pay, 75-6 (11) Lexi Berkeim, Min, 74-2 (12) Mara Sorum, Osa, 73-7 (13) Erica Domnick, Mor, 70-8 (14) Elizabeth Harrison, 70-5 (15) Rachel Schroeder, RV, 69-6 (16) Jeanne Rosenau, YME, 67-9

Jumps

Long: (1) Jenna Peterson, ACGC, 14-10¾ (2) Rachel Rittenhouse, Pay, 14-10½ (3) Aimee Allen, Osa, 14-9¾ (4) Krista Topp, Pay, 14-6½ (5) Beckycia Bowers, RV, 14-3 (6) Katie Knisley, ACGC, 14-1 (7) Taylor Sharpe, MAC, 13-4½ (8) Kayla Huhnerkoch, RV, 13-¼ (9) Alexa Hoffarth, Osa, 13-0 (10) Madi Sachs, Min, 12-8½ (11) Halle Christianson, Min, 12-8¼ (12) Hailey Kotts, Mor, 12-6½ (13) Riley Anderson, YME, 12-4¾ (14) Hunter Mundal, Mor, 12-4¼ (15) Chandler Rodriguez, YME, 11-7¾ (16) Hanna Johnson, MAC, 11-¾ ... Triple: (1) Kari Hoeft, Pay, 33-7¼ (2) Krista Topp, Pay, 31-5½ (3) Lauren Schneider, MAC, 30-11½ (4) Hannah Szech, Osa, 30-10 (5) Katie Ellingworth, RV, 29-11 (6) Alexa Hoffarth, Osa, 29-3¼ (7) Erin Schieler, Mor, 29-2½ (8) Chandler Rodriguez, YME, 29-1½ (9) Evan Buysse, RV, 28-9 (10) Hailey Johnson, MAC, 28-6 (11) Chelsea Jans, ACGC, 28-5½ (12) Emily Baker, YME, 28-3¾ (13) Tracey Whitcomb, ACGC, 28-2½ (14) Abby Mitchell, Min, 28-0 (15) Abby Travis, Mor, 27-8 ... High: (1) Briquelle Bowden, Pay, 5-0 (2) Kari Hoeft, Pay, 4-10¼ (3) Hailey Johnson, MAC, 4-10 (4) Alicia Koenen, MAC, 4-8¼ (5) Erica Domnick, Mor, 4-8 (6) tie, Chandler Rodriguez, YME, and Britta Lundblad, Min, 4-6 (8) tie, Chelsea Jans, ACGC, and Whitney Josephson, RV, 4-4½ (10) tie, Abby Mitchell, Min, Calista Sadlemyer, Osa, 4-4¼ (12) Tracey Whitcomb, ACGC, 4-4 (13) Jeanne Rosenau, YME, 4-2 (14) Renae Mullins, Mor, 4-0 (15) Megan Riley, RV, 3-10 ... Pole vault: (1) Rachel Moser, Mor, 9-6 (2) Melaina Mrozek, Pay, 9-0 (3) tie, Kara Mitchell, Min, and Taylor Sharpe, MAC, 8-0 (5) tie, Erica Sinner, MAC, and Shelby Schroeder, ACGC, 7-6¼ (7) Megan Buysse, RV, 7-6 (8) tie, Tracey Whitcomb, ACGC, and Katelyn Mrozek, Pay, 7-¼ (10) Tainika Leach, Min, 7-0 (11) Kelsey Loew, Mor, 6-6 (12) Kelly Anderson, YME 6-0

Melrose Invite

Results Friday

Boys results

Team scoring

(1) Albany 157.5 (2) Long Prairie-Grey Eagle 122 (3) Sauk Centre 101.5 (4) New London-Spicer 99 (5) Belgrade-Brooten-Elrosa 50 (6) Benson/KMS 49 (7) Browerville/Eagle Valley 45 (8) Melrose 22

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Tony Szech, LPGE, 15.87 (2) Cody Jakobson, NLS, 16.87 ... 300 intermediates: (1) Tony Szech, LPGE, 41.10 (2) Cody Jakobson, NLS, 42.35

Sprints

100: (1) Leonard Krebs, BBE, 11.17 (2) Sam Conrad, Alb, 11.34 ... 200: (1) Leonard Krebs, BBE, 23.35 (2) Alex Burg, Alb, 23.78 ... 400: (1) Isaac Winters, SC, 53.04 (2) Martin McManus, BKMS, 54.15

Runs

800: (1) Landon Bauer, Albm 2:03.48 (2) Taylor Waletzko, Alb, 2:07.15 ... 1600: (1) Chris Pohlman, LPGE, 4:53.18 (2) Adam Bachmeier, LPGE, 4:56.12 ... 3200: (1) Chris Pohlman, LPGE, 10:50.90 (2) Grant Bell, BBE, 10:58.19

Relays

4 x 100: (1) Albany 45.84 (2) New London-Spicer 46.25 ... 4 x 200: (1) New London-Spicer 1:36.81 (2) Albany 1:40.47 ... 4 x 400: (1) Sauk Centre 3:39.55 (2) Albany 3:40.43 ... 4 x 800: (1) Sauk Centre 8:51.91 (2) Albany 9:21.07

Weights

Shot put: (1) Aaron Johnson, NLS, 44-8½ (2) Sam Fischer, SC, 44-1½ ... Discus: (1) Zach Noreen, Alb, 136-7 (2) Nick Leen, SC, 115-8

Jumps

Long: (1) Tony Szech, LPGE, 19-6 (2) Leonard Krebs, BBE, 19-4 ... Triple: (1) Bryce Hentges, SC, 40-5¼ (2) Ben Dreher, BEV, 40-5 ... High: (1) Brandon Zylstra, NLS, 6-2 (2) Mitchel Heinen, Alb, 6-0 ... Pole vault: none

Girls results

Team scoring

(1) Benson/KMS 120 (2) Sauk Centre 116 (3) Melrose 78 (4) New London-Spicer 77 (5) Long Prairie-Grey Eagle 70 (6) Albany 58 (7) Browerville/Eagle Valley 60 (8) Belgrade-Brooten-Elrosa 42

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Callian Brunswig, LPGE, 15.53 (2) Alannda Dietz, NLS, 15.88 ... 300 lows: (1) Alanna Dietz, NLS, 47.27 (2) Morgan Kingston, Mel, 47.88

Sprints

100: (1) Haley Stahl, NLS, 12.84 (2) Alicia Evans, 12.97 ... 200: (1) Haley Stahl, NLS, 26.82 (2) Alicia Evans, Mel, 27.47 ... 400: (1) Savana Weller, SC, 59.07 (2) Elizabeth Hemsworth, SC, 59.13

Runs

800: (1) Emma Peterson, BKMS, 2:25.01 (2) Macy Weller, SC, 2:34.32 ... 1600: (1) Maren Greenwaldt, SC, 5:38.64 (2) Ana Juarez, LPGE, 5:41.11 ... 3200: (1) Ana Juarez, LPGE, 12:33.66 (2) Hannah Weber, BKMS, 12:44.26

Relays

4 x 100: (1) Albany 55.51 (2) Benson/KMS 55.53 ... 4 x 200: (1) Melrose 1:52.40 (2) Belgrade-Brooten-Elrosa 1:55.40 ... 4 x 400: (1) Sauk Cetnre 4:09.61 (2) Benson/KMS 4:11.75 ... 4 x 800: (1) Sauk Centre 9:52.20 (2) Benson/KMS 9:55.09

Weights

Shot put: (1) Samantha Schettler, BEV, 33-1½ (2) Brogen Lothert, NLS, 31-5½ ... Discus: (1) Ashley Goebel, Alb, 108-2 (2) Elizabeth Blomker, Mel, 86-7

Jumps

Long: (1) Tracy Perish, BEV, 16-5½ (2) Macy Weller, SC, 15-7½ ... Triple: (1) Tracy Perish, BEV, 32-10¼ (2) Hailey Brinkman, Mel, 32-10 ... High: (1) Haley Stahl, NLS, 5-2 (2) Samantha Schettler, BEV, 5-0 ... Pole vault: none

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness