Sections

Weather Forecast

Close

Willmar's Recall Ron Committee submits petition to recall City Council member Christianson

Advertisement

Track roundup

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Track roundup
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

ACGC Invite

Tuesday at Grove City

Boys results

Team scoring

(1) Montevideo 255 (2) Atwater-Cosmos-Grove City 156 (3) Belgrade-Brooten-Elrosa 97 (4) Minnewaska 88 (5) Renville County West 46 (6) St. Cloud Christian 9 (7) Litchfield 6

Advertisement
Advertisement

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Justin Hanson, ACGC, 15.14 (2) Dan Knapper, RCW, 16.20 (3) Spencer Bergstrom, ACGC, 16.32 (4) Kyle Baker, Mon, 16.47 ... 300 intermediates: (1) Justin Hanson, ACGC, 43.13 (2) Spencer Bergstrom, ACGC, 44.22 (3) Kyle Baker, Mon, 45.28 (4) Tom Grages, Mon, 45.8

Sprints

100: (1) Levi Anderson, BBE, 11.51 (2) Eric Whitcomb, ACGC, 11.58 (3) Oliveira, Min, 11.86 (4) Joey Gruber, BBE, 12.11 ... 200: (1) Eric Whitcomb, ACGC, 24.39 (2) Marvin Nitsch, Mon, 24.63 (3) Mac Derichs, BBE, 24.71 (4) Andrew Ostrander, Min, 25.03 ... 400: (1) Dan Knapper, Wil, 55.23 (2) Drew Meyer, Mon, 57.02 (3) Jordan Junkermeier, ACGC, 57.69 (4) Ethan Gremmels, Min, 58.5

Runs

800: (1) Tim Rickert, Mon, 2:17.0 (2) Gentry Schweiger, Mon, 2:18.12 (3) Justin Roggenkamp, Min, 2:23.92 (4) Ben Richard, Mon, 2:26.82 ... 1600: (1) Patrick Olson, Mon, 5:14.09 (2) Gentry Schweiger, Mon, 5:17.61 (3) Gage Sachs, Minn, 5:19.8 (4) Cody Groen, RCW, 5:32.89... 3200: (1) Jesse Mijares, Mon, 10:59.92 (2) Patrick Olson, Mon, 11:14.92 (3) Gage Sachs, Min, 11:23.82 (4) Robert Nelson, Mon, 12:31.75

Relays

4 x 100: (1) Belgrade-Brooten-Elrosa 47.02 (2) Atwater-Cosmos-Grove City 49.17 (3) Montevideo 50.41 (4) Minnewaka 50.87... 4 x 200: (1) Atwater-Cosmos-Grove City 1:39.29 (2) Montevideo 1:44.59 (3) Minnewaska 1:45.78 (4) St. Cloud Christian 1:47.48 ... 4 x 400: (1) Montevideo 3:50.55 (2) Minnewaska 3:55.87 (3) Atwater-Cosmos-Grove City 3:56.6 (4) St. Cloud Christian 4:02.82 ... 4 x 800: (1) Montevideo 9:29.73 (2) Atwater-Cosmos-Grove City 10:33.9 (3) Minnewaska 10:48.06 (4) Belgrade-Brooten-Elrosa 11:12.18

Weights

Shot put: (1) Dylan Nelson, ACGC, 42-6 (2) Jordan Peters, Mon, 40-11 (3) Jackson Illies, BBE, 40-4 (4) Jeff Jerve, Mon, 39-4½ ... Discus: (1) Dylan Nelson, ACGC, 144-0 (2) Nick Amor, ACGC, 127-9 (3) Mason Magle, Mon, 115-6 (4) Jake Danielson, Mon, 108-8

Jumps

Long: (1) Levi Anderson, BBE, 19-11 (2) Eric Brandon, Mon, 19-8½ (3) Justin Hanson, ACGC, 18-9 (4) Ethan Reed, ACGC, 18-7 ... Triple: (1) Eric Brandon, Mon, 39-10½ (2) Kyle Baker, Mon 39-6½ (3) Spencer Bergstrom, ACGC, 37-4 (4) Ryan Boike, Mon, 37-2 ... High: (1) Jackson Illies, BBE, 5-10 (2) Dan Knapper, RCW, 5-8 (3) tie, Shane Weller, BBE, 5-8; Levi Anderson, BBE, 5-8 ... Pole vault: (1) Chris Long, Min 11-0 (2) Ben Borgerding, BBE, 10-6 (3) Josh Anderson, Mon, 10-6 (4) Travis Whitcomb, ACGC, 9-6

Girls results

Team scoring

(1) Montevideo 162 (2) Renville County West 148 (3) Minnewaska 118.5 (4) Atwater-Cosmos-Grove City 105.5 (5) Belgrade-Brooten-Elrosa 50 (6) Litchfield 47.5 (7) St. Cloud Christian 27.5

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Katie Knisley, ACGC, 16.87 (2) Haley Abbas, RCW, 17.4 (3) Taylor Sharpe, RCW, 17.62 (4) Megan Erickson, RCW, 17.75... 300 lows: (1) Heidi Lensing, BBE, 49.48 (2) Katie Knisley, ACGC, 53.46 (3) Taylor Sharpe, RCW, 54.33 (4) Megan Erickson, RCW, 55.23

Sprints

100: (1) Heidi Lensing, BBE, 13.13 (2) Anna Spencer, ACGC, 13.22 (3) Abbey Schmidtman, RCW, 13.48 (4) Liesl Kluver, RCW, 13.58 ... 200: (1) Halle Christianson, Min, 28.48 (2) Devon Payne, Mon, 28.83 (3) Rebecca Lang, ACGC, 28.86 (4) Spencer, ACGC, 28.9 ... 400: (1) Halle Christianson, Min, 63.8 (2) Brooke Tastad, Mon, 64.66 (3) Kelsie Diggins, Mon, 68.23 (4) Anna Spencer, ACGC, 68.73

Runs

800: (1) Melissa Varpness, Montevideo, 2:26.71 (2) Madi Sachs, Min, 2:33.81 (3) Kim Botkin, Mon, 2:38.69 (4) Emily Hughes, RCW, 2:47.92 ... 1600: (1) Madi Sachs, Min, 5:47.78 (2) Makena Hofer, Mon, 6:00.37 (3) Hannah Ehling, Mon, 6:18.31 (4) Heather Rickert, Mon, 6:27.65 ... 3200: (1) McKenzie Holt, SCCS, 12:21.44 (2) Makena Hofer, Mon, 12:35.93 (3) Anna Carruth, Mon, 12:47.25 (4) Hannah Ehling, Mon, 13:17.45

Relays

4 x 100: (1) Renville County West 54.6 (2) Atwater-Cosmos-Grove City 55.85 (3) Minnewaska 56.94 (4) Litchfield 1:01.06 ... 4 x 200: (1) Renville County West 2:00.87 (2) Montevideo 2:02.10 (3) St. Cloud Christian 2:05.07 (4) Minnewaska 2:05.31 ... 4 x 400: (1) Montevideo 4:25.33 (2) Minnewaska 4:31.07 (3) Renville County West 4:44.05 (4) St. Cloud Christian 4:48.06 ... 4 x 800: (1) Montevideo 10:47.73 (2) Renville County West 11:52.09 (3) Minnewaska 11:59.01

Weights

Shot put: (1) Liberty Slinden, ACGC, 39-3¾ (2) Abby Goraczkowski, Lit, 39-0 (3) Tina Hoffman, RCW, 30-5 (4) Amber Barnes, Mon, 27-7 ... Discus: (1) Liberty Slinden, ACGC, 121-8 (2) Abby Goraczkowski, Lit, 119-1 (3) Tina Hoffman, RCW, 100-10 (4) Lauren Kinzler, ACGC, 94-11

Jumps

Long: Heidi Lensing, BBE, 16-11¼ (2) Abby Schmidtman, RCW, 15-1 (3) Beka Schwendemann, Mon, 14-7 (4) Taylor Sharpe, RCW 14-3 ... Triple: (1) Abby Schmidtman, RCW, 31-1¾ (2) Beka Schwendemann, Mon, 30-0 (3) Megan Erickson, RCW, 29-2 (4) Anna Spencer, ACGC, 28-11 ... High: (1) Heidi Lensing, BBE, 5-0 (2) other not reported ... Pole vault: (1) Taylor Sharpe, RCW 8-0 (2) Lisa Pasche, Min, 8-0 (3) Danielle Wildman, Min, 7-6 (4) Erica Sinner, RCW, 7-6

BOLD/BLH Invite

Tuesday at Olivia

Boys results

Team scoring

(1) BOLD/Buffalo Lake-Hector 193.5 (2) MACCRAY 190 (3) Cedar Mountain/Comfrey/Springfield 145 (4) Yellow Medicine Eat 80.5 (5) Lakeview 39 (6) Wabasso 18

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Dylan Boegetter, CM, 16.40 (2) Nick Kotlowski, YME, 17.14 ... 300 intermediates: (1) Nick Kotlowski, YME, 45.08 (2) Taylor Bodin, MAC, 45.93

Sprints

100: Jay Hilbrands, MAC, 11.14 (2) Josh Anderson, CM, 11.59 ... 200: Jay Hilbrands, MAC, 23.43 (2) Brent O'Halloran, BBLH, 24.09 ... 400: Dominick Ammermann, MAC, 56.56 (2) Seth Hinrichs, MAC, 1:00.71

Runs

800: Kenny Honzay, BBLH, 2:15.30 (2) Ryan Carlson, CM, 2:16.72 ... 1600: Taylor Bodin, MAC, 4:53.93 (2) Andrew Glenn, Lake, 5:15.74 ... 3200: (1) Taylor Bodin, MAC, 10:53.37 (2) Kyle Schulte, BBLH, 11:21.50

Relays

4 x 100: (1) BOLD/Buffalo Lake-Hector: Jay Lippert, Mitch Neubauer, Joe Nutter, Brent O'Halloran; 47.84 (2) Cedar Mountain/Comfrey/Springfield 48.90 ... 4 x 200: (1) MACCRAY: Darrin Caspers, Matt Friese, Dominick Ammermann, Jay Hilbrands; 1:35.81 (2) BOLD/Buffalo Lake-Hector 1:45.11 ... 4 x 400: (1) MACCRAY: Matt Friese, Jason Grussing, Darrin Caspers, Dominick Ammermann; 3:42.28 (2) Yellow Medicine East 4:10.18 ... 4 x 800: (1) Cedar Mountain/Comfrey/Springfield 9:28.88 (2) BOLD/Buffalo Lake-Hector 9:30.22

Weights

Shot put: (1) Cory Behm, MAC, 40-8 (2) Mitch Rosendahl, MAC, 38-7 ... Discus: (1) Dustin Caspers. BBLH, 133-4 (2) Cory Behm, MAC, 125-7

Jumps

Long: (1) Brent O'Halloran, BBLH, 17-9 (2) Taylor Bodin,m MAC, 17-9 ... Triple: (1) Mitch Neubauer, BBLH, 37-4 (2) Darrin Caspers, MAC, 36-4 ... High: (1) Ryan Carlson, CM, 5-10 (2) Nathan Toren, BBLH, 5-10 ... Pole vault: (1) Destry Skjefte, YME, 10-0 (2) Brent O'Halloran, BBLH, 9-6

Girls results

Team scoring

(1) BOLD/Buffalo Lake-Hector 165.5 (2) Yellow Medicine East 128.5 (3) Cedar Mountain/Comfrey/Springfield 116 (4) Wabasso 86.5 (5) MACCRAY 85.5 (6) Lakeview 56

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Kendra Salfer, Wab, 17.52 (2) Clair Henriksen, Wab, 17.62 ... 300 lows: (1) Kendra Salfer, Wab, 51.91 (2) Amber Taylor, Lake, 55.94

Sprints

100: (1) Anna Asmus, BBLH, 12.93 (2) Jill Opdahl, YME, 13.15 ... 200: (1) Anna Asmus, BBLH, 27.06 (2) Rachel Hoffbeck, CM, 27.69 ... 400: (1) Anna Asmus, BBLH, 1:02.09 (2) Rachel Hoffbeck, CM, 1:04.02

Runs

800: (1) Mistin Price, Wab, 2:38.72 (2) Courtney Taylor, Lake, 2:39.78 ... 1600: (1) Carly Doom, Lake, 6:11.78 (2) Megan Lipetzky, CM, 6:21.12 ... 3200: (1) Emily Sholtz, CM, 13:25.30 (2) Mariah Lundstrum, BBLH, 13:59.75

Relays

4 x 100: (1) Yellow Medicine East: Braelee Aus, Sarah Sannerud, Riley Anderson, Jill Opdahl; 55.18 (2) Cedar Mountain/Comfrey/Springfield 59.24 ... 4 x 200: (1) Wabasso 2:00.37 (2) Yellow Medicine East 2:04.0 ... 4 x 400: (1) MACCRAY: Paige Schwitters, Andrea Ervin, Aleisha Niemeyer, Annie Winter; 4:38.37 (2) Yellow Medicine East 4:41.71 ... 4 x 800: (1) Cedar Mountain/Comfrey/Springfield 11:18.44 (2) BOLD/Buffalo Lake-Hector 11:29.63

Weights

Shot put: (1) Amber Hosie, BBLH, 29-6 (2) Karlee Ilgen, BBLH, 29-5 ... Discus: (1) Amber Hosie, BBLH, 96-0 (2) Mariah Skjefte, YME, 81-10

Jumps

Long: (1) Whitney Hillesheim, CM, 14-1 (2) Annie Winter, MAC, 13-6 ... Triple: (1) Whitney Hillesheim, CM, 32-4 (2) Anna Asmus, BBLH, 32-3 ... High: (1) Whitney Hillesheim, CM, 5-0 (2) Nicole Kerkhoff, CM, 5-0 ... Pole vault: (1) Mariah Lundstrum, BBLH, 8-6

LPGE Invite

Tuesday at Long Prairie

Boys results

Team scoring

(1) New London-Spicer 136.5 (2) Holdingford 107 (3) Albany 96 (4) Sauk Centre 79.5 (5) Staples-Motley 74 (6) Long Prairie-Grey Eagle 72 (7) Browerville/Eagle Valley 54.5 (8) Osakis 54 (9) Melrose 21 (10) Upsala-Swanville 6.5

Individual leaders

(NLS in top two)

Runs

1600: (1) Brendan Ruter 4:56.32

Relays

4 x 100: (1) New London-Spicer: John Nething, Matt Melbie, Derrick Dohmann, Derek Henle; 48.26 ... 4 x 200: (2) New London-Spicer: John Nething, Derek Henle, Jake Essler, Derrick Dohmannl 1:41.67 ... 4 x 400: (1) New London-Spicer: Jake Essler, Brendan Ruter, Luke Lagergren, Jayme Moten; 3:39.86 ... 4 x 800: (1) New London-Spicer: Jake Essler, Brendan Ruter, Luke Lagergren, Jayme Moten; 8:44.97

Jumps

Triple: (1) Jayme Moten 39-8¼ (2) Chris Hanson 38-11

Girls results

Team scoring

(1) Staples-Motley 116 (2) Sauk Centre 109 (3) New London-Spicer 93 (4) Albany 85.5 (5) Osakis 82 (6) Holdingford 65 (7) Long Prairie-Grey Eagle 53.5 (8) Browerville/Eagle Valley 39 (9) Melrose 38 (10) Upsala-Swanville 17

Individual leaders

(NLS in top two)

Hurdles

300 lows: (2) Alanna Dietz 50.36

Runs

800: (1) Lydia Kieft 2:35.24

Weights

Shot put: (2) Brogan Lothert 30-0

Jumps

Triple: (2) Alanna Dietz 32-10½ ... Pole vault: (2) Alanna Dietz 9-0

Murray CC Invite

Results Monday

Boys results

Team scoring

(1) Redwood Valley 130.5 (2) Pipestone 105.5 (3) Jackson County Central 76 (4) Hills-Beaver Creek/Ellsworth/Edgerton 71 (5) Southwest Christian 56 (6) Murray County Central 51 (7) Mountain Lake Christian 38 (8) Windom 23 (9) Adrian 16 (10) Russell-Tyler-Ruthton 14 (11) Southwest United 8

Individual leaders

(Redwood Valley in top 2)

Hurdles

300 intermediates: (2) T.J. Juell 43.16

Runs

800: (1) Nate Thooft 2:04.80 (2) Mike Felt 2:05.60 ... 1600: (1) Nate Thooft 4:43.60 ... 3200: (1) Brian Riley 10:59.80xxx

Relays

4 x 100: (2) Redwood Valley 48.93

Jumps

Triple: (1) T.J. Juell 37-6½ ... High: (2) R.J. Juell 5-6 ... Pole vault: (1) T.J. Juell 12-8

Girls results

Team scoring

(1) Pipestone 119 (2) Windom 96 (3) Southwest United 90 (4) Adrian 68 (5) Jackson County Central 40 (6) Murray County Central 35 (7) Redwood Valley 34 (8) tie, Russell-Tyler-Ruthton and Southwest Christian, each 30 (10) Hill-Beaver Creek/Ellsworth/Edgerton 28 (11) Mountain Lake Christian 6

Individual leaders

(Redwood Valley in top 2)

No Redwood Valley girls in top two.

Morris Invite

Tuesday at Morris

Boys results

Team scoring

(1) Morris 154.33 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 112 (3) Benson/KMS 105.33 (4) Paynesville 51.33 (5) Clinton-Graceville/Beardsley/Chokio-Alberta 45 (6) Ortonville 33 (7) Wheaton/Herman-Norcross 31 (8) Hancock 11

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Matt Cannon, BKMS, 17.86 (2) Tristan Michealson, Mor, 17.97 (3) Scott Hemmesch, Pay, 18.62 ... 300 intermediates: (1) Cody Cannon, Mor, 42.87 (2) Thomas Claussen, BKMS, 45.10 (3) Andrew Banken, LQPVDB, 47.27

Sprints

100: (1) Sam Thielen, WHN, 11.49 (2) Matt Anderson, LQPVDB, 11.53 (3) Sam Birkholz, CGB, 11.63 ... 200: (1) Lincoln Arnold, Mor, 23.41 (2) Matt Anderson, LQPVDB, 23.90 (3) Ryan Hoium, LQPVDB, 23.95 ... 400: (1) Joel Bauman, BKMS, 51.03 (2) Taylor Nohl, Mor, 51.91 (3) Bret Deyo, LQPVDB, 54.72

Runs

800: (1) Ryan Swenson, LQPVDB, 1:59.98 (2) Aaron Lindahl, BKMS, 2:04.14 (3) Tanner Wendroth, Pay, 2:05.75 ... 1600: (1) Ryan Swenson, LQPVDB, 4:38.44 (2) Chalmer Cornbellick, CGB, 4:55.74 (3) Stefan Lemke, Mor, 4:57.60 ... 3200: (1) Stefan Lemke, Mor, 10:48.55 (2) Chalmer Cornnbellick, CGB, 11:23.63 (3) Jacob Henrich, Ort, 11:30.43

Relays

4 x 100: (1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 46.11 (2) Morris 47.58 (3) Wheaton/Herman-Norcross 48.04 ... 4 x 200: (1) Morris 1:36.04 (2) Benson/KMS 1:38.47 (3) Paynesville 1:42.13 ... 4 x 400: (1) Morris 3:36.48 (2) Benson/KMS 3:40.45 (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 3:49.17 ... 4 x 800: (1) Benson/KMS 8:52.35 (2) Lac qui Parlve Valley/Dawson-Boyd 8:53.23 (3) Morris 9:57.26

Weights

Shot put: (1) Josh Love, Mor, 45-6½ (2) Jackson Henrich, Mor, 44-2½ (3) Matt Schmiesing, Pay, 43-6 ... Discus: (1)Jackson Henrich, Mor, 141-2 (2) Jacob Berger, Ort, 137-10 (3) Josh Love, Mor, 122-3

Jumps

Long: (1) Sam Birkholz, CGB, 18-3½ (2) Zack Walstad, Han, 18-3 (3) Kruiz Lindblad, LQPVDB, 17-9½ ... Triple: (1) Bret Deyo, LQPVDB, 41-2 (2) Jacob Berger, Ort, 39-5½ (3) Jeff Berens, BKMS, 38-8 ... High: (1) Kruiz Lindblad, LQPVDB, 5-10 (2) Dylan Barnes, WHN, 5-8 (3) Grant Carlson, BKMS, 5-8 ... Pole vault: (1) Ryan Thompson, BKMS, 11-6 (2) Nathan Friedrichs, Pay, 11-0 (3) Eric Goette, Mor, 10-6½

Girls results

Team scoring

(1) Benson/KMS 134 (2) Paynesville 112 (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 101 (4) Clinton/Graceville/Beardsley/Chokio-Alberta 66 (4) Morris 56 (6) Ortonville 49 (7) Hancock 27 (8) Wheaton/Herman-Norcross 13

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Hannah Treinen, Ort, 15.95 (2) Catherine James, BKMS, 17.06 (3) Krista Topp, Pay, 17.60 ... 300 lows: (1) Kendra Mooberry, BKMS, 47.31 (2) Hannah Treinen, Ort, 48.55 (3) Catherine James, BKMS, 51.17

Sprints

100: (1) Kendra Mooberry, BKMS, 12.10 (2) Rachel Moser, Mor, 13.0 (3) Sonja Larson, LQPVDB, 13.11 ... 200: (1) Kelly Ritter, CGB, 27.29 (2) Andrea Rheingans, LQPVDB, 28.26 (3) Emily Auch, BKMS, 28.70 ... 400: (1) Andrea Schlangen, Pay, 1:02.69 (2) Lindsie Cunningham, Han, 1:04.39 (3) Emily Auch, BKMS, 1:04.79

Runs

800: (1) Emma Peterson, BKMS, 2:28.14 (2) Kelly Swenson, LQPVDB, 2:28.84 (3) Andrea Schlangen, Pay, 2:29.45 ... 1600: (1) Molly Montonye, CGB, 5:25.94 (2) Linda Keller, Pay, 5:26.76 (3) Kassandra Stueve, CGB, 5:28.27 ... 3200: (1) Kassandra Stueve, CGB, 12:05.44 (2) Tera Walker, LQPVDB, 12:32.66 (3) Erika Schlangen, Pay, 13:04.15

Relays

4 x 100: (1) Morris 55.53 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 55.56 (3) Paynesville 56.33 ... 4 x 200: (1) Wheaton/Herman-Norcross 1:54.95 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 1:55.53 (3) Paynesville 1:58.57 ... 4 x 400: (1) Benson/KMS 4:20.17 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 4:30.36 (3) Morris 4:33.38 ... 4 x 800: (1) Benson/KMS 10:2070 (2) Lac qui Parle

Valley/Dawson-Boyd 10:23.78 (3) Paynesville 10:40.74

Weights

Shot put: (1) Kara Helgeson, Ort, 32-10 (2) Heather Rondeau, Pay, 29-1 (3) Kelly Ritter, CGB, 29-0 ... Discus: (1) Heather Rondeau, Pay, 99-11 (2) Dena Hegg, Pay, 83-2 (3) Erika Stueve, CGB, 81-1½

Jumps

Long: (1) Hannah Treinen, Ort, 15-8¼ (2) Kendra Mooberry, BKMS, 15-8 (3) Calista Bergeson, LQPVDB, 15-3½ ... Triple: (1) Kayla Hampton, BKMS, 32-3½ (2) Clista Bergeson, LQPVDB, 32-3¼ (3) Lindsie Cunningham, Han, 31-10 ... High: (1) Emma Peterson, BKMS, 4-10 (2) Bre Lohn, BKMS, 4-8 (3) Hannah Mork, LQPVDB, 4-6¾ ... Pole vault: (1) Rachel Moser, Mor, 8-6 (2) Emily Auch, BKMS, 8-0 (3) Melaina Mrozek, Pay, 7-6

Advertisement
Advertisement
Advertisement