Weather Forecast

Close
Advertisement

Track roundup

Email News Alerts

Melrose Invite

Results Thursday

Boys results

Team scoring

(1) New London-Spicer 101 (2) Long Prairie-Grey Eagle 93 (3) tie, Albany and Sauk Centre, each 80 (5) Benson/KMS 70 (6) Belgrade-Brooten-Elrosa 67 (7) Breckenridge/Campbell-Tintah 50.5 (8) Osakis 48 (9) Melrose 31 (10) Parkers Prairie 30.5 (11) Minnewaska 12

Advertisement
Advertisement

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Tony Szech, LPGE, 16.69 (2) Cody Jakobson, NLS, 17.0 (3) Shane Olmscheid, BBE, 17.09 ... 300 intermediates: (1) Tony Szech, LPGE, 42.30 (2) Zac Dufner, Alb, 44.37 (3) Turner Carson, BKMS, 44.41

Sprints

100: (1) Levi Anderson, BBE, 11.48 (2) Alex Burg, Alb, 11.56 (3) Derek Henle, NLS, 11.85 ... 200: (1) Coty Massmann, Osk, 23.85 (2) Joe Johnson, BCT, 23.88 (3) John Nething, NLS, 23.97 ... 400: (1) Joel Bauman, BKMS, 51.46 (2) Landon Bauer, Alb, 52.15 (3) Coty Massmann, Osk, 52.68

Runs

800: (1) Collin Hager, PP, 2:05.84 (2) Eddie Bosl, SC, 2:11.91 (3) Michael Kluver, SC, 2:12.28 ... 1600: (1) Mitch Kingston, LPGE, 4:52.29 (2) Ben Bjertness, NLS, 4:53.74 (3) Andy Liljegren, PP, 4:56.99 ... 3200: (1) Alex Liebsch, LPGE, 10:33.28 (2) Chris Pohlman, LPGE, 10:33.29 (3) Jacob Gerhartz, SC, 10:50.59

Relays

4 x 100: (1) Belgrade-Brooten-Elrosa (names not available) 46.39 (2) Albany 46.68 (3) Benson/KMS 47.03 ... 4 x 200: (1) New London-Spicer: John Nething, Derek Henle, Jake Essler, Derrick Dohmann; 1:37.53 (2) Belgrade-Brooten-Elrosa 1:37.60 (3) Albany 1:38.0 ... 4 x 400: (1) Benson/KMS (names not available) 3:35.92 (2) Sauk Centre 3:35.94 (3) Long Prairie-Grey Eagle 3:47.63 ... 4 x 800: (1) New London-Spicer: Jayme Moten, Luke Lagergren, Jake Essler, Brendan Ruter; 8:29.48 (2) Benson/KMS 8:34.48 (3) Sauk Centre 8:58.34

Weights

Shot put: (1) Andrew Nack, Osk, 47-4½ (2) Ben Kettler, Mel, 45-5 (3) Brandon Murphy, NLS, 43-7 ... Discus: (1) Andrew Nack, Osk, 142-6 (2) Ben Kettler, Mel, 142-6 (3) Donaldo Martinez, Mel, 116-8

Jumps

Long: (1) Tony Szech, LPGE, 18-10¼ (2) Dan Ellingson, SC, 18-3 (3) Ben Frericks, SC, 17-11 ... Triple: (1) Chris Hanson, NLS, 39-½ (2) Jayme Moten, NLS, 38-4 (3) Blake Wilcox, BCT, 38-0 ... High: (1) Levi Anderson, BBE, 5-10 (2) Mitchell Heinen, Alb, 5-8¼ (3) Shane Weller, BBE, 5-8 ... Pole vault: not held

Girls results

Team scoring

(1) Benson/KMS 123 (2) Sauk Centre 109 (3) Osakis 74 (4) Albany 69 (5) New London-Spicer 61.5 (6) Minnewaska 52 (7) Parkers Prairie 42.5 (8) Melrose 42 (9) Breckenridge/Campbell-Tintah 33 (10) Long Prairie-Grey Eagle 30 (11) Belgrade-Brooten-Elrosa 27

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Alanna Dietz, NLS, 16.84 (2) Morgan Kingston, Mel, 16.93 (3) Amelia Maher, SC, 17.17 ... 300 lows: (1) Kendra Mooberry, BKMS, 46.59 (2) Amelia Maher, SC, 48.59 (3) Heidi Lensing, BBE, 49.72

Sprints

100: (1) Michele Hanson, BKMS, 13.11 (2) Haley Stahl, NLS, 13.15 (3) Kayla Beilke, SC, 13.28 ... 200: (1) Alicia Evans, Mel, 27.55 (20 Kayla Beilke, SC, 27.87 (3) Chrystal Klukken, PP, 27.94 ... 400: (1) Elizabeth Hemsworth, SC, 1:01.10 (2) Johanna Bailey, Osk, 1:02.25 (3) Halle Christianson, Min, 1:02.84

Runs

800: (1) Emma Peterson, BKMS, 2:22.76 (2) Stacey Kern, Osk, 2:23.06 (30 Halle Christianson, Min, 2:34.07 ... 1600: (1) Samantha Goff, BKMS, 5:42.0 (2) Rachael Grundman, Osk, 5:45.62 (3) Janessa Sjobeck, PP, 5:55.91 ... 3200: (1) Maren Greenwaldt, SC, 11:44.58 (2) Madi Sachs, Min, 12:04.20 (3) Spencer Erickson, NLS, 12:18.97

Relays

4 x 100: (1) Osakis (names not available) 53.50 (2) Albany 54.08 (3) New London-Spicer 55.19 ... 4 x 200: (1) Benson/KMS (names not available) 1:51.289 (2) Osakis 1:51.56 (3) Albany 1:55.65 ... 4 x 400: (1) Benson/KMS 4:05.28 (2) Sauk Centre 4:07.19 (3) Osakis 4:08.03 ... 4 x 800: (1) Benson/KMS (names not available) 9:46.69 (2) Sauk Centre 9:53.08 (3) Osakis 10:23.23

Weights

Shot put: (1) Ashley Wiersma, PP, 29-3¾ (2) Albany Saatzer, Alb, 29-3½ (3) Katelyn Gaffaney, Min, 29-1½ ... Discus: (1) Blaire Lindberg, BCT, 100-11 (2) Ashley Goebel, Alb, 100-6 (3) Katelyn Gaffaney, Min, 99-8

Jumps

Long: (1) Heidi Lensing, BBE, 17-3½ (2) Diane Beckius, Alb, 15-5 (3) Kendra Mooberry, BKMS, 15-2¾ ... Triple: (1) Kayla Beilke, SC, 32-5½ (2) Kayla Hampton, BKMS, 31-8 (3) Rachael Grundman, Osk, 31-¼ ... High: (1) Heidi Lensing , BBE, 5-2 (2) Amelia Maher, SC, 5-½ (3) Emma Peterson, BKMS, 5-¼ ... Pole vault: not held

YME Invite

Thursday at Granite Falls

Boys results

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 144 (2) Yellow Medicine East 95 (3) MACCRAY 83 (4) Atwater-Cosmos-Grove City 73 (5) BOLD/Buffalo Lake-Hector 66 (6) Ortonville 36 (7) Renville County West 28 Hancock 11

Individual leaders

Hurdles

110 highs: (1) Justin Hanson, ACGC, 15.14 (2) Dan Knapper, RCW, 15.71 (3) Anton Leiseth, YME, 16.55 (4) Kevin Weber, YME, 17.3 (5) Nick Kotlowski, YME, 17.46 ... 300 intermediates: (1) Justin Hanson, ACGC, 41.71 (2) Dan Knapper, RCW, 41.93 (3) Taylor Bodin, MAC, 44.52 (4) Jason Grussing, MAC, 45.15 (5) Barrett Evenstad, YME, 45.33

Sprints

100: (1) Nick Lecy, YME, 11.24 (2) Ryan Hoium, LQPVDB, 11.46 (3) Matt Anderson, LQPVDB, 11.51 (4) Mitch Rosendahl, MAC, 11.77 (5) Eric Whitcomb, ACGC, 11.91 ... 200: (1) Nick Lecy, YME, 23.3 (2) Matt Anderson, LQPVDB, 23.71 (3) Anton Leiseth, YME, 23.98 (4) Darrin Caspers, MAC, 24.17 (5) Zach Walstad, Han, 24.2 ... 400: (1) Andrew Roiger, LQPVDB, 54.02 (2) Brent O'Halloran, BBLH, 55.02 (3) Brent Larson, LQPVDB, 55.68 (4) Dave Lee, Ort, 58.28 (5) Tim Dessonville, LQPVDB, 58.42

Runs

800: (1) Kelby Strand, LQPVDB, 2;08.5 (2) Preston Rogers, ACGC, 2:14.9 (3) Cole Witter, BBLH, 2:17.3 (4) Colby Judovsky, LQPVDB, 2:18.5 (5) Cody Groen, RCW, 2:19.3 ... 1600: (1) Ryan Swenson, LQPVDB, 4:35.3 (2) Ben Bonnema, MAC, 5:11.4 (3) Jake Henrich, Ort, 5:15.8 (4) Nate Lundstrum, BBLH, 5:18.8 (5) Cody Groen, BBLH, 5:26.3 ... 3200: (1) Ryan Swenson, LQPVDB, 10:00.1 (2) Kyle Schulte, BBLH, 11:05.2 (3) Bret Deyo, LQPVDB, 11:39.9 (4) Jake Henrich, Ort, 11:51.8 (5) Jacob Revier, BBLH, 12:13.2

Relays

4 x 100: (1) Lac qui Parle/Dawson-Boyd: (names not available); 45.26 (2) Yellow Medicine East 45.85 (3) MACCRAY 47.43 (4) BOLD/BLH 50.48 (5) Ortonville 61.49 ... 4 x 200: (1) MACCRAY: Behm, Friese, Ammermann, Hilbrands; 1:32.9 (2) Atwater-Cosmos-Grove City 1:37.5 (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 1:40.5 (4) Yellow Medicine East 1:40.5 (5) BBLH 1:43.6 ... 4 x 400: (1) MACCRAY: Caspers, Bodin, Grussing, Ammermann; 3:39.9 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 3:44.9 (3) Yellow Medicine East 3:58.1 (4) Atwater-Cosmos-Grove City 3:59.0 (5) BOLD/BLH 3:59.9 ... 4 x 800: (1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd: Robertson, Strand, Judovsky, Deyo; 9:02.2 (2) BOLD/BLH 9:10.3 (3) MACCRAY 9:22.2 (4) Atwater-Cosmos-Grove City 9:25.4 (5) Yellow Medicine East 10:10.8

Weights

Shot put: (1) Dylan Nelson, ACGC, 42-10 (2) Corey Behm, MAC, 41-4 (3) Mitch Rosendahl, MAC, 41-2 (4) Tate Messmer, Ort, 40-8 (5) Nick Amor, ACGC, 40-6 ... Discus: (1) Dusty Caspers, BBLH, 145-0 (2) Jake Berger, Ort, 138-8 (3) Dylan Nelson, ACGC, 134-1 (4) Nick Amor, ACGC, 121-2½ (5) Zach Jensen, LQPVDB, 120-2

Jumps

Long: (1) Kruiz Lindblad, LQPVDB, 20-3½ (2) Zach Walstad, Han, 19-1½ (3) Nick Lecy, YME, 18-9 (4) Seth Smiglewski, YME, 18-4 (5) Ethan Reed, ACGC, 18-2... Triple: (1) Darrin Caspers, MAC, 38-5½ (2) Dan Knapper, RCW, 38-2½ (3) Justin Aakre, LQPVDB, 37-9 (4) Nick Kotlowski, YME, 36-7 (5) Jake Berger, Ort, 36-06 ... High: (1) Kruiz Lindblad, LQPVDB, 6-0 (2) Anton Leiseth, YME, 5-10 (3) Paul Rudeen, BBLH, 5-10 (4) Nate Toren, BBLH, 5-8 (5) Zach Svobodny, YME, 5-6 ... Pole vault: Chris Long, Minnewaska , 11-6 (2) Destry Skjefte, YME, 11-6 (3) Fernie Zamora, Min, 10-6 (4) Carl Wallin, Min, 10-0 (5) Travis Whitcomb, ACGC, 9-6

Girls results

Team scoring

(1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 149 (2) Renville County West 116 (3) BOLD/Buffalo Lake-Hector 82 (4) Atwater-Cosmos-Grove City 70 (5) Yellow Medicine East 60.6 (6) Ortonville 46 (7) Hancock 27 (8) MACCRAY 17.3

Individual leaders

Hurdles

100 intermediates: (1) Hannah Trienen, Ort, 16.33 (2) Sarah Sannerud, YME, 16.36 (3) Megan Erickson, RCW, 17.40 (4) Haley Abbas, RCW, 17.75 (5) P.J. Thole, LQPVDB, 17.75 ... 300 lows: (1) Hannah Trienen, Ort, 46.55 (2) Taylor Sharpe, RCW, 49.52 (3) Haley Abbas, RCW, 52.36 (4) Megan Erickson, RCW, 53.88 (5) Jeanna Rosenau, YME, 55.74

Sprints

100: (1) Jill Opdahl, YME, 12.92 (2) AnnaLisa Asmus, BBLH, 12.98 (3) Sonja Larson, LQPVDB, 13.14 (4) Miranda Bonk, LQPVDB, 13.24 (5) Braelee Aus, YME, 13.36 ... 200: (2) AnnaLisa Asmus, BBLH, 27.24 (2) Hannah Trienen, Ort, 27.24 (3) Andrea Rheingans, LQPVDB, 27.55 (4) Rebecca Lang, ACGC, 27.87 (5) Lindsie Cunningham, Han, 28.24 ... 400: (1) AnnaLisa Asmus, BBLH, 1:01.48 (2) Lindsie Cunningham, Han, 1:02.05 (3) Jamilla Stimpel, BBLH, 1:02.86 (4) Page Schwitters, MAC, 1:06.58 (5) Erica Sinner, RCW, 1:07.08

Runs

800: (1) Kelly Swenson, LQPVDB, 2:25.0 (2) Whitney Hermanson, LQPVDB, 2:32.0 (3) Tera Walker, LQPVDB, 2:33.8 (4) Remi Werner, BBLH, 2:38.9 (5) Kasey Nelson, ACGC, 2:39.5 ... 1600: (1) Tera Walker, LQPVDB, 5:45.8 (2) Amanda Broin, LQPVDB, 6:01.5 (3) Kasey Nelson, ACGC, 6:05.8 (4) Nicole Hoberg, RCW, 6:10.1 (5) Kathryn Stalnaker, MAC, 6:17.5 ... 3200: (1) Kate Seivert, LQPVDB, 12:58.3 (2) Nicole Hoberg, RCW, 13:25.9 (3) Mariah Lundstrum, BBLH, 13:58.3 (4) Annie Haukos, Ort, 13:59.6 (5) Megan Nere, RCW, 18:09.2

Relays

4 x 100: (1) Renville County West: Kluver, Erickson, Sharpe, Schmidtman; 52.90 (2) Yellow Medicine East 53.08 (3) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 53.24 (4) Atwater-Cosmos-Grove City 57.80 (5) BOLD/Buffalo Lake-Hector 1:03.05 ... 4 x 200: (1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd: Melom, Milbeck, Bergerson, Rheingans; 1:52.2 (2) Atwater-Cosmos-Grove City 1:54.2 (3) Yellow Medicine East 1:58.4 (4) Renville County West 2:03.9 (5) Hancock 2:05.6 ... 4 x 400: (1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd (names not available) 4:20.6 (2) Yellow Medicine East 4:26.0 (3) MACCRAY 4:34.8 (4) BOLD/Buffalo Lake-Hector 4:38.5 (5) Atwater-Cosmos-Grove City 4:39.3 ... 4 x 800: (1) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd: Hermanson, Erickson, Seivert, Swenson; 10:20.6 (2) BOLD/Buffalo Lake-Hector 11:05.9 (3) Yellow Medicine East 11:21.5 (4) MACCRAY 11:35.5 (5) Renville County West 12:41.0

Weights

Shot put: (1)( Liberty Slinden, ACGC, 37-8 (2) Tina Hoffman, RCW, 33-8 (3) Kara Helgeson, Ort, 32-4 (4) Amber Miller, LQPVDB, 31-3 (5) Amber Hosie, BBLH, 30-6 ... Discus: (1) Liberty Slinden, ACGC, 116-0 (2) Tina Hoffman, RCW, 112-8 (3) Lauren Kinzler, ACGC, 102-7 (4) Jessica Gilbert, ACGC, 97-7 (5) Amber Hosie, BBLH, 94-1

Jumps

Long: (1) Calista Bergerson, LQPVDB, 15-10 (2) Abbey Schmidtman, RCW, 15-8½ (3) Taylor Sharpe, RCW, 15-6½ (4) Katie Knisley, ACGC, 15-6 (5) Hannah Trienen, Ort, 15-2 ... Triple: (1) Lindsie Cunningham, Han, 32-6½ (2) Micaela Erickson, LQPVDB, 31-7½ (3) Abbey Schmidtman, RCW, 31-6 (4) Anna Spencer, ACGC, 31-5 (5) AnnaLisa Asmus, BBLH, 30-9½ ... High: (1) Christine Flemming, BBLH, 4-10 (2) Chandler Rodriguez, YME, 4-8 (3) Andrea Rheingans, LQPVDB, 4-8 (4) Lauren Nelson, Han, 4-8 (5) Colleen Morken, LQPVDB, 4-6 ... Pole vault: (1) Taylor Sharpe, RCW, 8-6 (2) Erica Sinner, RCW, 8-0 (3) Mariah Lundstrum, BBLH, 7-6 (4) Nicole Gulley, Ort, 7-0 (5) Tracey Whitcomb, ACGC, 7-0

Advertisement
Advertisement
Advertisement