Sections

Weather Forecast

Close

Avian flu: Public forum at 3 p.m. Saturday in Willmar with Dayton, other lawmakers

Advertisement

Tuesday's Area Schedule

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

College Baseball

JUNIOR COLLEGE

Ridgewater at St. Cloud Technical College (2), 1 p.m.

Prep Baseball

CENTRAL LAKES

Advertisement
Advertisement

Brainerd at Willmar, 5 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Morris at Minnewaska, 5 p.m.

Montevideo at Paynesville, 5 p.m.

Lac qui Parle Valley at Benson, 5 p.m.

BOLD at Atwater-Cosmos-Grove City, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

Long Prairie-Grey Eagle at New London-Spicer, 5 p.m.

CAMDEN

Kerkhoven-Murdock-Sunburg vs. Renville County West (2) at Sacred Heart, 4:30 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Eden Valley-Watkins at Belgrade-Brooten-Elrosa, 4:30 p.m.

TOMAHAWK

Buffalo Lake-Hector at Sleepy Eye St. Mary's, 5 p.m.

WRIGHT COUNTY

Litchfield at Annandale, 4:30 p.m.

Prep Softball

CENTRAL LAKES

Willmar at Brainerd, 5 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Atwater-Cosmos-Grove City at BOLD, 4:30 p.m.

Benson/Hancock at Lac qui Parle Valley, 5 p.m.

Morris at Minnewaska, 5 p.m.

Montevideo at Paynesville, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

New London-Spicer at Long Prairie-Grey Eagle, 5 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Belgrade-Brooten-Elrosa at Eden Valley-Watkins, 4:30 p.m.

CAMDEN

Kerkhoven-Murdock-Sunburg at Canby/Minneota (2), 4:30 p.m.

Russell-Tyler-Ruthton vs. Renville County West (2) at Danube, 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Annandale at Litchfield, 4:30 p.m.

SOUTHWEST

Luverne at Redwood Valley, 4 p.m.

Prep Tennis

CENTRAL LAKES

St. Cloud Tech at Willmar, 4:30 p.m.

WEST CENTRAL

Benson/KMS at Foley, 4:30 p.m.

Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd at Minnewaska, 5 p.m.

Montevideo at Mora, 5 p.m.

Yellow Medicine East at St. Cloud Cathedral, 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Litchfield at Providence Academy, 4:15 p.m.

NON-CONFERENCE

New London-Spicer at MACCRAY, 4:30 p.m.

Track and Field

NON-CONFERENCE

BOLD Invite at Olivia (Atwater-Cosmos-Grove City, Central Minnesota Christian, MACCRAY, Renville County West, Sleepy Eye), 4 p.m.

Belgrade-Brooten-Elrosa Invite (Eden Valley-Watkins, New London-Spicer, Paynesville), 4:15 p.m.

Morris Invite (Ashby, Benson/KMS, Chokio-Alberta, Clinton-Graceville/Beardsley, Hancock, Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd, Ortonville, Parkers Prairie, West Central Area, Wheaton/Herman-Norcross), 4:15 p.m.

Long Prairie-Grey Invite (Minnewaska), 4 p.m.

Marshall Invite (Montevideo, Yellow Medicine East), 4 p.m.

Boys Golf

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Waconia, 4:30 p.m.

NON-CONFERENCE

Montevideo Invite (BOLD, Dawson-Boyd, Lac qui Parle Valley, MACCRAY, Yellow Medicine East), 4:30 p.m.

Alexandria at Minnewaska, 4:30 p.m.

Girls Golf

WEST CENTRAL SOUTH

Conference meet at Paynesville, 4:30 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

Conference meet at St. Cloud Cathedral, 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Watertown-Mayer, 4:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement