Sections

Weather Forecast

Close

Tuesday's Area Schedule

sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
Tuesday's Area Schedule
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

College Softball

JUNIOR COLLEGE

Ridgewater at Fergus Falls (2), 3 p.m.

Prep Baseball

CENTRAL LAKES

Willmar at Rocori, 5 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Atwater-Cosmos-Grove City at Lac qui Parle Valley, 5 p.m.

Montevideo at Benson, 5 p.m.

Yellow Medicine East at Paynesville, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

St. Cloud Cathedral at New London-Spicer, 5 p.m.

CAMDEN

Dawson-Boyd at Lincoln HI, 4:30 p.m.

TOMAHAWK

Minnesota Valley Lutheran at Buffalo Lake-Hector, 5 p.m.

WRIGHT COUNTY

Litchfield at Glencoe-Silver Lake, 4:30 p.m.

SOUTHWEST

Jackson County Central at Redwood Valley, 5 p.m.

NON-CONFERENCE

Minnewaska vs. Belgrade-Brooten at Elrosa, 4:30 p.m.

BOLD at Sleepy Eye, 4:30 p.m.

Kerkhoven-Murdock-Sunburg at Chokio-Alberta, 5 p.m.

Prep Softball

CENTRAL LAKES

Rocori at Willmar, 5 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Lac qui Parle Valley at Atwater-Cosmos-Grove City, 5 p.m.

Montevideo at Benson/Hancock, 5 p.m.

Paynesville at Yellow Medicine East, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

New London-Spicer at St. Cloud Cathedral, 4:15 p.m.

CAMDEN

Tracy-Milroy-Balaton at Dawson-Boyd (2), 4:30 p.m.

Kerkhoven-Murdock-Sunburg at MACCRAY (2), 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Glencoe-Silver Lake at Litchfield, 4:30 p.m.

NON-CONFERENCE

Redwood Valley at BOLD, 4:30 p.m.

Prep Tennis

CENTRAL LAKES

Willmar at Alexandria, 4:30 p.m.

WEST CENTRAL

New London-Spicer at Minnewaska, 4:30 p.m.

Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd at Foley, 4:30 p.m.

Benson/KMS at Montevideo, 4:30 p.m.

Track and Field

NON-CONFERENCE

Atwater-Cosmos-Grove City Invite (Belgrade-Brooten-Elrosa, Holdingford, Howard Lake-Waverly-Winsted, Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd, Litchfield, Melrose, Minnewaska, New London-Spicer, Renville County West), 4 p.m.

Morris Invite (Benson/KMS, Clinton-Graceville/Beardsley, Hancock, Paynesville, West Central Area, Wheaton/Herman-Norcross), 4 p.m.

BOLD/Buffalo Lake-Hector Invite (Cedar Mountain, MACCRAY, Wabasso, Yellow Medicine East), 4 p.m.

Murray County Central Invite (Redwood Valley), 4 p.m.

Boys Golf

CENTRAL LAKES

Conference meet at St. Cloud Apollo, 4 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Conference meet at Brooten, 4:15 p.m.

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Glencoe, 4:30 p.m.

NON-CONFERENCE

Morris Invite (Atwater-Cosmos-Grove City, Chokio-Alberta, Clinton-Graceville-Beardsley, MACCRAY, Paynesville, Sauk Centre, Yellow Medicine East, Wheaton/Herman-Norcross), 4 p.m.

Girls Golf

WEST CENTRAL SOUTH

Conference meet at Atwater, 4:30 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

Conference meet at Sauk Centre, 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Glencoe, 4:30 p.m.

Advertisement
randomness