Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Tuesday's Area Schedule

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Prep Baseball

CENTRAL LAKES

St. Cloud Tech at Willmar, 5 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Morris at Paynesville, 7 p.m.

Advertisement
Advertisement

BOLD at Montevideo, 5 p.m.

Minnewaska at Yellow Medicine East, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

Foley at New London-Spicer, 7:30 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Royalton at Belgrade-Brooten-Elrosa, 4:30 p.m.

NON-CONFERENCE

Benson at MACCRAY, 5 p.m.

West Central at Hancock, 5 p.m.

Prep Softball

SECTION 2AAA

At North Mankato

1. Willmar vs. Eden Prairie, 5 p.m.

2. New Prague vs. Chaska, 5 p.m.

3. Hutchinson vs. Minnetonka, 5 p.m.

4. Waconia vs. Buffalo, 5 p.m.

5. Winner-1 vs. Mankato West, 7 p.m.

6. Winner-2 vs. Mankato East, 7 p.m.

7. Winner-3 vs. Prior Lake, 7 p.m.

8. Winner-4 vs. Shakopee, 7 p.m.

SECTION 6AA

At Melrose

St. Cloud Cathedral vs. Paynesville, 4:30 p.m.

Rocori or Albany vs. Minnewaska, 6:30 p.m.

SECTION 3A

At Montevideo

Kerkhoven-Murdock-Sunburg vs. Wheaton, 4 p.m.

Chokio-Alberta/Herman-Norcross vs. Renville County West, 4 p.m.

Losers, 5:30 p.m.

Winners, 5:30 p.m.

At Raymond

MACCRAY vs. Clinton-Graceville/Beardsley, 4 p.m.

Morris vs. Dawson-Boyd, 4 p.m.

Losers, 5:30 p.m.

Winners, 5:30 p.m.

SECTION 5A

At Glenwood

Maple Lake vs. Belgrade-Brooten-Elrosa, 5 p.m.

Atwater-Cosmos-Grove City vs. Osakis, 5 p.m.

SECTION 3AA

At New London

Lac qui Parle Valley vs. New London-Spicer, 4 p.m.

Benson/Hancock vs. Yellow Medicine East, 4 p.m.

Losers, 5:30 p.m.

Winners, 5:30 p.m.

At Olivia

BOLD vs. Minneota/Canby, 4 p.m.

Redwood Valley vs. Montevideo, 4 p.m.

Losers, 5:30 p.m.

Winners, 5:30 p.m.

Prep Tennis

SECTION 3A

At Redwood Falls

Montevideo vs. Pipestone or Redwood Valley, noon

Luverne vs. Worthington, 1:30 p.m.

Winners, 3:30 p.m.

WEST CENTRAL

New London-Spicer vs. Melrose, 4:30 p.m. at Sauk Centre (completion of rained out dual)

Track and Field

SUB-SECTION 5A-EAST

At Paynesville

(Atwater-Cosmos-Grove City, New London-Spicer), 4 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement