Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Tuesday's Area Schedule

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Tuesday's Area Schedule
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Boys Basketball

CENTRAL LAKES

Fergus Falls at Willmar, 7:30 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Minnewaska at Atwater-Cosmos-Grove City, 7:30 p.m.

Advertisement
Advertisement

Lac qui Parle Valley at BOLD, 7:30 p.m.

Morris/Chokio-Alberta at Montevideo, 7:30 p.m.

Paynesville at Yellow Medicine East, 7:30 p.m.

CAMDEN

MACCRAY at Central Minnesota Christian, 7:30 p.m.

Lakeview at Dawson-Boyd, 7:30 p.m.

Renville County West at Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 7:30 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Belgrade-Brooten-Elrosa at Howard Lake-Waverly-Winsted, 7:30 p.m.

TOMAHAWK

New Ulm Cathedral at Buffalo Lake-Hector, 7:30 p.m.

SOUTHWEST

Marshall at Redwood Valley, 7:30 p.m.

NON-CONFERENCE

Rothsay at Hancock, 7:30 p.m.

Girls Basketball

TOMAHAWK

Buffalo Lake-Hector at New Ulm Cathedral, 7:30 p.m.

PHEASANT

Hancock at Ortonville, 7:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Mound-Westonka at Litchfield, 7:30 p.m.

SOUTHWEST

Redwood Valley at Marshall, 7:30 p.m.

NON-CONFERENCE

Belgrade-Brooten-Elrosa at Minnewaska, 7:30 p.m.

BOLD at Renville County West, 7:30 p.m.

Morris/Chokio-Alberta at Milbank, S.D., 7:30 p.m.

Paynesville at New London-Spicer, 7:30 p.m.

Wrestling

WEST CENTRAL SOUTH

Benson Triangular (BOLD, Montevideo), 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

New London-Spicer at Milaca, 7:30 p.m.

CAMDEN

Minneota at MACCRAY, 7:30 p.m.

Tracy-Milroy-Balaton Triangular (Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Ortonville), 5 p.m.

NON-CONFERENCE

Belgrade-Brooten-Elrosa Triangular (Atwater-Cosmos-Grove City, Eden Valley-Watkins), 5:30 p.m.

Detroit Lakes at Morris/Hancock, 7:30 p.m.

Renville County West Triangular (Glencoe-Silver Lake, Marshall/Lakeview), 5 p.m.

Boys Hockey

CENTRAL LAKES

Alexandria at Willmar, 7 p.m.

River Lakes at St. Cloud Apollo, 7 p.m.

SOUTHWEST

Morris/Benson Area at Sleepy Eye, 6:30 p.m.

NON-CONFERENCE

Litchfield/Dassel-Cokato at Hutchinson, 7 p.m.

Girls Hockey

CENTRAL LAKES

Alexandria at Willmar, 5:15 p.m.

St. Cloud Icebreakers at River Lakes, 7 p.m.

NON-CONFERENCE

Marshall at Litchfield/Dassel-Cokato, 7 p.m.

Long Prairie-Grey Eagle vs. Morris/Benson Area at Morris, 7 p.m.

Swimming and Diving

NON-CONFERENCE

Montevideo at Willmar, 6 p.m.

Gymnastics

WRIGHT COUNTY

Litchifeld at Glencoe-Silver Lake, 7:15 p.m.

NON-CONFERENCE

Ortonville at Morris, 7:15 p.m.

Redwood Valley at New London-Spicer, 7:15 p.m.

Nordic Skiing

NON-CONFERENCE

Willmar at St Cloud Cathedral, 2 p.m.

Women's Basketball

JUNIOR COLLEGE

Ridgewater vs. Concordia JV at Moorhead, 6 p.m.

Men's Basketball

JUNIOR COLLEGE

Ridgewater vs. Concordia JV at Moorhead, 8 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement