Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Tuesday's Area Schedule

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Tuesday's Area Schedule
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Prep Baseball

WEST CENTRAL SOUTH

Morris/Chokio-Alberta at Atwater-Cosmos-Grove City, 5 p.m.

Minnewaska at Benson, 5 p.m.

Advertisement
Advertisement

BOLD at Paynesville, 5 p.m.

Lac qui Parle Valley at Yellow Medicine East, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

Albany at New London-Spicer, 5 p.m.

CAMDEN

Renville County West at Canby, 5 p.m.

WRIGHT COUNTY

Waconia at Litchfield, 4:30 p.m.

TOMAHAWK

Wabasso at Buffalo Lake-Hector-Stewart, 5 p.m.

NON-CONFERENCE

Wheaton at Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 5 p.m.

Prep Softball

CENTRAL LAKES

Fergus Falls at Willmar, 5 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Atwater-Cosmos-Grove City at Morris/Chokio-Alberta, 5 p.m.

Benson/Hancock at Minnewaska, 5 p.m.

BOLD at Paynesville (2), 4 p.m.

Yellow Medicine East at Lac qui Parle Valley, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

New London-Spicer at Albany, 5 p.m.

CAMDEN

Canby/Minneota at Dawson-Boyd (2), 4:30 p.m.

MACCRAY at Russell-Tyler-Ruthton (2), 4:30 p.m.

Renville County West at Tracy-Milroy-Balaton (2), 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Litchfield at Waconia, 4:30 p.m.

TOMAHAWK

Buffalo Lake-Hector-Stewart at Wabasso, 5 p.m.

Prep Tennis

CENTRAL LAKES

Sartell at Willmar, 4:30 p.m.

NON-CONFERENCE

New London-Spicer at Minnewaska, 4:30 p.m.

Montevideo at Luverne, 4:30 p.m.

Track and Field

NON-CONFERENCE

Paynesville Invite (Belgrade-Brooten-Elrosa, Eden Valley-Watkins, Howard Lake-Waverly-Winsted, Long Prairie-Grey Eagle, Maple Lake, St. Cloud Cathedral, St. Cloud Christian), 4:30 p.m.

Morris Invite (Ashby, Benson/KMS, Clinton-Graceville-Beardsley, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley, Hancock, Ortonville, Osakis, Parkers Prairie, West Central Area), 4:15 p.m.

Litchfield Invite (Gibbon-Fairfax-Winthrop, Hutchinson, New London-Spicer, New Ulm, Rocori, St. Cloud Apollo, Watertown-Mayer, Willmar), 4 p.m.

Holdingford Invite (Minnewaska), 4:30 p.m.

Tracy-Milroy-Balaton Invite (Montevideo), 4 p.m.

Boys Golf

WEST CENTRAL NORTH

Conference meet at Sauk Centre, 5 p.m.

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Litchfield, 4:30 p.m.

NON-CONFERENCE

Marshall Invite (Dawson-Boyd, MACCRAY, Montevideo, Renville County West, Yellow Medicine East), 1 p.m.

Girls Golf

WEST CENTRAL SOUTH

Conference meet at Paynesville, 4:30 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Conference meet at Maple Lake, 4:30 p.m.

College Softball

JUNIOR COLLEGE

North Dakota State College of Science vs. Ridgewater (2) at Willmar, 3 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement