Weather Forecast

Close
Advertisement

Tuesday's Area Schedule

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Prep Baseball

CENTRAL LAKES

Alexandria at Willmar, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

BOLD at Atwater-Cosmos-Grove City, 5 p.m.

Advertisement
Advertisement

Lac qui Parle Valley at Benson, 5 p.m.

Minnewaska at Morris/Chokio-Alberta, 5 p.m.

Montevideo at Paynesville, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

Long Prairie-Grey Eagle at New London-Spicer, 5 p.m.

WRIGHT COUNTY

Delano at Litchfield, 4:30 p.m.

TOMAHAWK

Buffalo Lake-Hector-Stewart at Gibbon-Fairfax-Winthrop, 5 p.m.

NON-CONFERENCE

Dawson-Boyd at Hancock, 4:30 p.m.

Yellow Medicine East at Renville County West, 4:30 p.m.

Prep Softball

CENTRAL LAKES

Willmar at Alexandria, 5 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Atwater-Cosmos-Grove City at BOLD, 5 p.m.

Benson/Hancock at Lac qui Parle Valley, 5 p.m.

Morris/Chokio-Alberta at Minnewaska, 5 p.m.

Montevideo at Paynesville, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

New London-Spicer at Long Prairie-Grey Eagle, 5 p.m.

WRIGHT COUNTY

Litchfield at Delano, 4:30 p.m.

TOMAHAWK

Gibbon-Fairfax-Winthrop at Buffalo Lake-Hector-Stewart, 5 p.m.

NON-CONFERENCE

Renville County West at Yellow Medicine East, 4:30 p.m.

Prep Tennis

CENTRAL LAKES

Willmar at St. Cloud Apollo, 4:30 p.m.

WEST CENTRAL

Minnewaska at Yellow Medicine East, 4:30 p.m.

Foley at New London-Spicer, 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Hutchinson at Litchfield, 4 p.m.

NON-CONFERENCE

Pipestone at Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd, 5 p.m.

Milbank, S.D. at Benson/KMS, 4:30 p.m.

Track and Field

NON-CONFERENCE

Atwater-Cosmos-Grove City Triangular (Litchfield, Minnewaska), 4:30 p.m.

Belgrade-Brooten-Elrosa Invite (Benson/KMS, Eden Valley-Watkins, Holdingford, New London-Spicer, Paynesville, St. Cloud Christian, St. John's Prep, Willmar), 4 p.m.

Morris Area Invite (Clinton-Graceville-Beardsley, Hancock, Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd, Ortonville, West Central, Wheaton/Herman-Norcross), 4:15 p.m.

Redwood Valley Invite (MACCRAY, Renville County West, Yellow Medicine East), 4 p.m.

Marshall Invite (Montevideo), 4 p.m.

Boys Golf

WEST CENTRAL SOUTH

Conference meet at Minnewaska, 5 p.m.

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Waconia, 4:30 p.m.

CAMDEN

Triangular at Canby (Dawson-Boyd, Lakeview), 4 p.m.

NON-CONFERENCE

Melrose Invite (Belgrade-Brooten-Elrosa)

Girls Golf

WEST CENTRAL SOUTH

Conference meet at Atwater, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

Conference at St. Cloud Cathedral, 5 p.m.

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Medina, 4:30 p.m.

CAMDEN

Conference meet at Canby (Dawson-Boyd, Lakeview), 4 p.m.

College Softball

JUNIOR COLLEGE

Ridgewater at St. Cloud Technical College (2), 3:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement