Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Tuesday's Area Schedule

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Prep Baseball

CENTRAL LAKES

Willmar at Sartell, 7 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Atwater-Cosmos-Grove City at Lac qui Parle Valley, 5 p.m.

Advertisement
Advertisement

Benson at Montevideo, 5 p.m.

BOLD at Morris/Chokio-Alberta, 5 p.m.

Yellow Medicine East at Paynesville, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

St. Cloud Cathedral at New London-Spicer, 5 p.m.

CAMDEN

Dawson-Boyd at Lakeview (2), 4:30 p.m.

Tracy-Milroy-Balaton at Kerkhoven-Murdock-Sunburg, 5 p.m.

Renville County West at MACCRAY, 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Litchfield at Glencoe-Silver Lake, 4:30 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Belgrade-Brooten-Elrosa at Eden Valley-Watkins, 4:30 p.m.

Prep Softball

CENTRAL LAKES

Sartell at Willmar, 5, p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Lac qui Parle Valley at Atwater-Cosmos-Grove City, 5 p.m.

Benson/Hancock at Montevideo, 5 p.m.

BOLD at Morris/Chokio-Alberta, 5 p.m.

Paynesville at Yellow Medicine East, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

New London-Spicer at St. Cloud Cathedral, 4:15 p.m.

CAMDEN

Kerkhoven-Murdock-Sunburg at Minneota/Canby (2), 4:30 p.m.

MACCRAY at Tracy-Milroy-Balaton (2), 4:30 p.m.

Russell-Tyler-Ruthton at Renville County West (2), 4:30 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Eden Valley-Watkins at Belgrade-Brooten-Elrosa, 4:30 p.m.

Prep Tennis

CENTRAL LAKES

Brainerd at Willmar, 4:30 p.m.

WEST CENTRAL

St. Cloud Cathedral at Minnewaska, 4:30 p.m.

Yellow Medicine East at New London-Spicer, 4:30 p.m.

NON-CONFERENCE

Litchfield at Benson/KMS, 4:30 p.m.

Track and Field

NON-CONFERENCE

MACCRAY/Renville County West Invite (Atwater-Cosmos-Grove City, Benson/KMS, BOLD/Buffalo Lake-Hector, Central Minnesota Christian, ECHO Charter, Lakeview, Montevideo, Yellow Medicine East), 4:15 p.m.

Minnewaska Invite (Hancock, Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd, Morris/Chokio-Alberta, Paynesville, West Central Area, Wheaton/Herman-Norcross), 4:30 p.m.

Long Prairie-Grey Eagle Invite (New London-Spicer), 4 p.m.

Boys Golf

WEST CENTRAL SOUTH

Conference meet at Atwater, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

Conference meet at Mora, 5 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Conference meet at Annandale, 4:15 p.m.

TOMAHAWK

Triangular at Springfield (Buffalo Lake-Hector-Stewart, Sleepy Eye), 4:30 p.m.

CAMDEN

Triangular at Canby (MACCRAY, Lincoln HI), 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Medina, 4:30 p.m.

Girls Golf

WEST CENTRAL NORTH

Conference meet at Sauk Centre, 5 p.m.

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Litchfield, 4:30 p.m.

TOMAHAWK

Triangular at Springfield (Buffalo Lake-Hector-Stewart, Sleepy Eye), 4:30 p.m.

CAMDEN

Triangular at Canby (MACCRAY, Lincoln HI), 4:30 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Conference meet at Osakis, 4:15 p.m.

NON-CONFERENCE

Ortonville Invite (Benson/KMS, Dawson-Boyd, Lac qui Parle Valley, Montevideo, Morris/Chokio-Alberta, Yellow Medicine East), 11 a.m.

College Baseball

JUNIOR COLLEGE

Ridgewater vs. Central Lakes at Brainerd (2), 1 p.m.

College Softball

JUNIOR COLLEGE

Fergus Falls vs. Ridgewater at Willmar (2), 3 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness