Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Tuesday's Area Schedule

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Tuesday's Area Schedule
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Prep Baseball

CENTRAL LAKES

Willmar at St. Cloud Apollo (2), 4 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Morris/Chokio-Alberta at Benson, 5 p.m.

Advertisement
Advertisement

BOLD at Yellow Medicine East, 5 p.m.

Montevideo at Lac qui Parle Valley (2), 4:30 p.m.

Minnewaska at Paynesville, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

Sauk Centre at New London-Spicer (2), 5 p.m.

CAMDEN

Renville County West at MACCRAY, 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Litchfield at Dassel-Cokato, 4:30 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Belgrade-Brooten-Elrosa at Pierz, 4:30 p.m.

PHEASANT

Hancock at Brandon-Evansville, 5 p.m.

NON-CONFERENCE

Eden Valley-Watkins at Atwater-Cosmos-Grove City, 4 p.m.

Prep Softball

CENTRAL LAKES

St. Cloud Apollo at Willmar (2), 4 p.m.

WEST CENTRAL SOUTH

Benson/Hancock at Morris/Chokio-Alberta, 5 p.m.

Yellow Medicine East at BOLD (2), 4 p.m.

Montevideo at Lac qui Parle Valley, 5:15 p.m.

Paynesville at Minnewaska, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

New London-Spicer at Sauk Centre (2), 4 p.m.

CAMDEN

Renville County West at MACCRAY (2), 4:30 p.m.

WRIGHT COUNTY

Dassel-Cokato at Litchfield, 4:30 p.m.

CENTRAL MINNESOTA

Pierz at Belgrade-Brooten-Elrosa, 4:30 p.m.

NON-CONFERENCE

Buffalo Lake-Hector-Stewart at Atwater-Cosmos-Grove City, 5 p.m.

Boys Tennis

CENTRAL LAKES

Willmar at St. Cloud Tech, 4:30 p.m.

WEST CENTRAL

Benson/KMS at Foley, 4:30 p.m.

New London-Spicer at Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd, 4:30 p.m.

St. Cloud Cathedral at Minnewaska, 4:30 p.m.

Montevideo at Long Prairie-Grey Eagle, 5 p.m.

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Mound-Westonka, 4 p.m.

NON-CONFERENCE

MACCRAY at Yellow Medicine East, 4:30 p.m.

Track and Field

TRUE TEAM

Section 4A at Glencoe (Litchfield, Willmar), 4:15 p.m.

Section 3A at Grove City (Atwater-Cosmos-Grove City, Belgrade-Brooten-Elrosa, MACCRAY/Renville County West, Minnewaska, Morris/Chokio-Alberta, Paynesville, Yellow Medicine East), 4:30 p.m.

Boys Golf

WEST CENTRAL SOUTH

Conference meet at Morris, 5 p.m.

WEST CENTRAL NORTH

Conference meet at Milaca, 5 p.m.

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Watertown-Mayer, 4 p.m.

NON-CONFERENCE

Minneota Invite (Canby, Dawson-Boyd, MACCRAY, Fulda/Murray County Central, Renville County West), noon

Girls Golf

CENTRAL LAKES

Conference meet at Rocori, 4 p.m.

WRIGHT COUNTY

Conference meet at Medina, 4:30 p.m.

NON-CONFERENCE

Lakeview Invite (Canby, Dawson-Boyd, MACCRAY, Fulda/Murray County Central, Renville County West), noon

Red Wing Invite (Minnewaska), 12:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness