Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Weekend Area Schedule

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Willmar, 56201

Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Saturday

Boys Hockey

SECTION 3A

Section 3A-North

QUARTERFINALS

At Montevideo

CMCS vs. Wabasso, 1 p.m.

Advertisement
Advertisement

Dawson-Boyd vs. Lakeview, 2:30 p.m.

KMS vs. Canby, 4:30 p.m.

RTR vs. Minneota, 6 p.m.

Section 3AA-North

QUARTERFINALS

BOLD at Minnesota Valley Lutheran, 7 p.m.

Yellow Medicine East at Lac qui Parle Valley, 7 p.m.

Montevideo at Redwood Valley, 8 p.m.

MACCRAY at Gibbon-Fairfax-Winthrop, 7 p.m.

Boys Basketball

WEST CENTRAL SOUTH

Lac qui Parle Valley at Atwater-Cosmos-Grove City, 2:15 p.m.

Yellow Medicine East at Minnewaska, 7:30 p.m.

CAMDEN

Renville County West at MACCRAY, 11 a.m.

Girls Basketball

WRIGHT COUNTY

Litchfield at Annandale, 7:30 p.m.

SECTION PLAYOFFS

See pairings on Page B-3

Swimming & Diving

SECTION 3A

At Hutchinson (Willmar, Montevideo), 10 a.m., day 2 of 2

Wrestling

SECTION 3A

At Southwest Minnesota State

Participating schools (Benson, Canby, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, MACCRAY, Minneota, Morris/Hancock, Ortonville, Pipestone, Renville County West, Yellow Medicine East)

SECTION 4A

At Redwood Falls

Participating schools (BOLD, Gibbon-Fairfax-Winthrop, Lake Crystal/Wellcome Memorial, LeSueur-Henderson, Madelia-Truman, Nicollet, Norwood Young America, Red Rock/Westbrook-Walnut Grove, Redwood Valley, River Valley, St. James, Sibley East

SECTION 5A

At Long Prairie

Participating schools (Atwater-Cosmos-Grove City, Belgrade-Brooten-Elrosa, Browerville/Eagle Valley, Eden Valley-Watkins, Holdingford, Howard Lake-Waverly/Winsted, Kimball, Minnewaska, Osakis, Paynesville, Sauk Centre)

SECTION 3AA

At Luverne

Participating schools (Adrian, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley, Fairmont, Fulda/Murray County Central, Luverne, Marshall, Montevideo, Tracy-Milroy-Balaton, Wabasso, Windom, Worthington)

SECTION 3A

At Becker

Participating schools (Annandale/Maple Lake, Becker, Big Lake, Dassel-Cokato, Foley, Litchfield, Monticello, New London-Spicer, Rocori, Willmar)

Men's Basketball

MCAC STATE TOURNAMENT

Saturday's Consolation

MSCTC-Fergus Falls vs. Northland, 1 p.m.

Ridgewater vs. Hibbing, 3 p.m.

Saturday's Semifinals

Central Lakes vs. Rochester, 6 p.m.

Vermilion vs. Minneapolis, 8 p.m.

Women's Basketball

MCAC STATE TOURNAMENT

Saturday's Consolation

Mesabi Range vs. Northland, 1 p.m.

Central Lakes vs. Itasca, 3 p.m.

Saturday's Semifinals

Hibbing vs. Riverland, 6 p.m.

Anoka-Ramsey vs. Rochester, 8 p.m.

Sunday

Men's Basketball

MCAC STATE TOURNAMENT

At Minneapolis

Fifth place, noon; third place, 2 p.m.; championship, 4 p.m.

Women's Basketball

MCAC STATE TOURNAMENT

At Willmar

Fifth place, noon; third place, 2 p.m.; championship, 4 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness