Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Weekend Area Schedule

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Saturday

Prep Baseball

SECTION 2AAA

At Prior Lake

Willmar, Buffalo, Prior Lake in Pod 1, games at 3 p.m. and 5:30 p.m.

Advertisement
Advertisement

SECTION 3A

At Raymond

MACCRAY vs. Dawson-Boyd, 10 a.m.

Ortonville vs. Lakeview, noon

Losers, 2:30 p.m.

Winners, 4:30 p.m.

At Sacred Heart

Renville County West vs. Minneota, 10 a.m.

Kerkhoven-Murdock-Sunburg vs. Canby, noon

Losers, 2:30 p.m.

Winners, 4:30 p.m.

At Adrian

Adrian vs. Mountain Lake/Butterfield-Odin, 10 a.m.

Springfield vs. Murray County Central, noon

Losers, 2:30 p.m.

Winners, 4:30 p.m.

At Milroy

Wabasso vs. Southwest United, 10 a.m.

Tracy-Milroy-Balaton vs. Windom, noon

Losers, 2:30 p.m.

Winners, 4:30 p.m.

SECTION 3AA

At Bird Island

Yellow Medicine East vs. Montevideo, 10 a.m.

Winner vs. BOLD, noon

At Marshall

Marshall vs. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove, 10 a.m.

Lac qui Parle Valley vs. Redwood Valley, noon

Losers, 2:30 p.m.

Winners, 4:30 p.m.

At Luverne

Luverne vs. St. James, 10 a.m.

Worthington vs. Pipestone, noon

Losers, 2:30 p.m.

Winners, 4:30 p.m.

At Fairmont

Fairmont vs. Blue Earth, 10 a.m.

New Ulm vs. Jackson County Central, noon

Losers, 2:30 p.m.

Winners, 4:30 p.m.

Prep Softball

SECTION 3AA

At Marshall

1. New London-Spicer vs. New Ulm, 11 a.m.

2. Pipestone vs. BOLD, 11 a.m.

3. Montevideo vs. Benson/Hancock, 12:30 p.m.

4. Jackson County Central vs. St. James, 12:30 p.m.

5. Winner-1 vs. Winner-2, 2 p.m.

6. Winner-3 vs. Loser-1, 3:30 p.m.

7. Winner-4 vs. Loser-2, 3:30 p.m.

SECTION 3A

At Raymond

1. Kerkhoven-Murdock-Sunburg vs. Murray County Central, 11 a.m.

2. Wabasso vs. Morris, 11 a.m.

3. MACCRAY vs. Dawson-Boyd, 12:30 p.m.

4. Edgerton vs. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove, 5:30 p.m.

5. Winner-1 vs. Winner-2, 2 p.m.

6. Winner-3 vs. Loser-1, 3:30 p.m.

7. Winner-4 vs. Loser-2, 3:30 p.m.

Sunday

Amateur Baseball

CORNBELT

Willmar at Raymond, 1:30 p.m.

Atwater at Starbuck, 1:30 p.m.

New London-Spicer at Norway Lake-Starbuck, 1:30 p.m.

Regal at Paynesville, 1:30 p.m.

Granite Falls at Sacred Heart, 1:30 p.m.

LAKEWOOD

Litchfield at Sauk Centre, 1:30 p.m.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness