Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Wegmann, Ward win Minnewaska half-marathon

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
Wegmann, Ward win Minnewaska half-marathon
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

GLENWOOD -- Matt Wegmann and Erin Ward, both of St. Paul, won the male and female divisions of the Lake Minnewaska Warmup Half Marathon Saturday.

Advertisement

Wegmann, 24, won the men's race in 1:12:35 and Ward, 35, won the women's race in 1:22.01.

The race is part of the Glacial Lakes Running Series. The next event in the series is the Memorial Day/Law Day 5k May 29 in Willmar.

Male results

1. Matt Wegmann, 24, St. Paul 1:12:35

2. Digger Carlson, 48, Wht Br Lake 1:15:29

3. Jesse Westrup, 35, city unknown. 1:15.57

4. Casey Miller, 31, Baxter 1:18:49

5. Michael Immer, 34, St. Michael 1:20:17

6. Peter Kessler, 48, Crystal 1:23:22

7. Kirt Goetzke, 49, Plymouth 1:23:41

8. Conrad Bostron, 50, Spicer 1:23:57

9. Mark Leduc, 55, Coon Rapids 1:27:00

10. Jamie Haugen, 39, Olivia 1:27:35

11. Ken Hammer, 56, Frazee 1:27:40

12. Daniel Pasche, 21, Glenwood 1:28:46

13. Anthony Maiers, 43, Hutchinson 1:29:58

14. Steven Lueders, 46, Kandiyohi 1:30:50

15. Michael May, 30, Willmar 1:31:59

16. Eric Lewis, 46, Spicer 1:32:38

17. Marty Janning, 45, Willmar 1:33:25

18. Travis Benz, 34, Jamestown, N.D. 1:33:39

19. Bob Greeley, 40, Silver Lake 1:33:53

20. John Vornholt , 43, New London 1:34:26

21. Bob Kovell, 57, St. Cloud 1:36:58

22. Paul Klaphake, 36, Sauk Centre 1:37:10

23. Michael Lee, 42, St. Cloud 1:37:56

24. Josh Kath, 29, Glenwood 1:39:16

25. William Lorenz, 37, Benson 1:40:44

26. Gary Keller, 55, Waite Park 1:41:19

27. Bill Burns, 52, Moorhead 1:41:59

28. Randy Zimmerman, 48, Paynesville 1:42:09

29. David Paulsen, 37, Willmar 1:42:19

30. Rob Randall, 53, Ortonville 1:42:21

31. John Brudwick, 44, Sauk Rapids 1:42:55

32. Arland Braaten-Lee, 61, Alberta 1:44:52

33. Clarence Jarnot, 45, Sartell 1:48:53

34. Mathew Hink, 33, Ramsey 1:49:09

35. Don Kuismi, 47, Evansville 1:49:15

36. Stephen Hinton, 58, Willmar 1:50:25

37. James Klegstad, 35, Richmond 1:51:25

38. Greg Murdock, 48, Belgrade 1:51:59

39. Steve Dols, 44, Kerkhoven 1:52:32

40. Jason Kleve, 40, Osseo 1:52:59

41. Jason Moen, 32, Glenwood 1:55:20

42. James Waage, 52, city unknown 1:56:06

43. Albert Andersen, 62, West St. Paul 1:56:20

44. Sam Poegel, 29, Starbuck 1:56:29

45. Mark Bredehoeft, 48, Willmar 1:58:38

46. Gabriel Hausmann, 34, Becker 1:59:40

47. Darin Ditterich, 24, Willmar 2:05:56

48. Michael Eble, 34, Morris 2:09:08

49. Luther Opjorden, 65, Milan 2:15:39

50. David Huhner, 39, Litchfield 2:17:42

51. Luke Huseby, 34, South St. Paul 2:18:11

Female results

1. Erin Ward, 35, St. Paul 1:22:01

2. Ashlee Nelson, 29, Colorado Springs 1:25:54

3. Kadie Hokanson, 29, Alexandria 1:26:43

4. Angie Voight, 33, Minneapolis 1:27:57

5. Bonnie Sons, 44, Shorewood 1:28:23

6. Melissa Jansen, 39, St. Cloud 1:30:40

7. Kristi Boyer, 28, St. Peter 1:35:29

8. Rachel More, 35, St. Peter 1:35:39

9. Emily Thompson, 26, St. Peter 1:35:53

10. Amy Dettman, 30, St. Bonifacius 1:39:57

11. Kim Zimmerman, 44, Paynesville 1:42:09

12. Amy Morrell, 41, Spicer 1:43:00

13. Roxanne Erickson, 30, Benson 1:43:36

14. Cindy Lewandoski, 48, Sartell 1:44:05

15. Michele Stockham, 41, Big Lake 1:45:23

16. Ann Dolence, 51, city unknown 1:47:17

17. Karen Nelson, 31, Minneapolis 1:47:19

18. Kali Schmitz, 21, Alexandria 1:47:20

19. Monica Fedora, 45, Fargo 1:48:22

20. Alex Johnson, 20, St. Paul 1:50:30

21. Daniell Frericks, 25, Atwater 1:51:25

22. Doris Weinrich, 57, Alexandria 1:51:35

23. Dawn Lagergren, 39, Litchfield 1:52:33

24. Alexis Eineke, 25, Hoffman 1:52:50

25. Heidi Hasapopoulos, 30, Alexandria 1:52:58

26. Rachel Hedlin, 29, Lowry 1:53:11

27. Kathy Grabow, 30, Litchfield 1:56:38

28. Michal Randt, 34, Glenwood 2:00:28

29. Michelle Hess, 36, Glenwood 2:00:28

30. Megan Steidl, 29, Alexandria 2:01:52

31. Carmen Clementson, 54, Willmar 2:02:44

32. Megan Eineke, 25, Madelia 2:04:36

33. Lois Gertren, 38, Richmond 2:05:39

34. Michelle Templin, 46, Foley 2:06:36

35. Kathryn Carlson, 51, Waite Park 2:06:38

36. Alison Boomeshine, 31, Morris 2:08:41

37. Kristi Abler, 39, Morris 2:08:44

38. Kathy Revering, 27, city unknown 2:10:49

39. Peggy Poegell, 50, Long Prairie 2:12:14

40. Julie Mensing, 50, Glenwood 2:13:05

41. Kristin Bray, 38, Glenwood 2:13:05

42. Jolene Moen, 35, Glenwood 2:15:09

43. Angela Huhner, 34, Litchfield 2:17:42

44. Amy Subrt, 27, Miltona 2:18:50

45. Jennie Lahr, 37, Paynesville 2:21:36

46. Kristin Reichmann, 29, Glenwood 2:48:18

47. Jamie Klaassen, 31, Sioux Falls 2:48:18

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness