Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Wrestling: ACGC captures title at Litch: Foley Invite

Email

LITCHFIELD -- Atwater-Cosmos-Grove City had three individual champions en route to winning the 10-team Litchfield Invitational on Saturday.

Advertisement

Logan Peterson at 103 pounds, Matt Lee at 125 and Ryan Larson at 171 all won titles for the Falcons, who had 204 points to 170 for runner-up Anoka.

Hayden Rouser at 119 and James Nelson at 215 were each second.

Litchfield finished sixth with Austin Jones at 135, Dan Cox at 160 and Shane Gutormson at heavyweight all finishing as runners-up.

Team scoring

(1) Atwater-Cosmos-Grove City 204 (2) Anoka 170 (3) Sibley East 157 (4) Eden Valley-Watkins 134 (5) Big Lake 114.5 (6) Litchfield 113.5 (7) Alexandria 94 (8) Albany 93 (9) Totino-Grace 84 (10) Tartan 37

How ACGC fared

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

103: Logan Peterson 3-0 (2), 1st place ... 112: Robert Rasmussen 3-1, 3rd place .... 119: Hayden Rouser 2-1 (1), 2nd place ... 125: Matt Lee 3-0 (2), 1st place ... 130: Larry Bomstad 3-1, 3rd place ... 135: Lee Whitcomb 2-2 (1), 5th place ... 140: Maverick Whitcomb 1-2 ... 145: Matt Meyer 1-2 ... 152: Nate Meyer 2-3 ... 160: Mike Kramer 3-0 (1), 1st place ... 171: Ryan Larson 3-0 (2), 1st place ... 189: Lucas Damm 3-2, 5th place ... 215: James Nelson 2-1, 2nd place ... 285: Dylan Nelson 2-2 (1), 5th place

How Litchfield fared

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

103: Ryan Anderson 0-2 ... 112: Tyler Jones 2-2, 4th place .... 119: Dylan Reiner 2-2, 5th place ... 125: Jordan Reiner 0-2 ... 130: Kyle Ballard 2-2 (1), 4th place ... 135: Austin Jones 2-1 (2), 2nd place ... 140: Nick Buschette 0-2 ... 145: Open ... 152: Brian Malepsy 3-2, 4th place ... 160: Dan Cox 3-1, 2nd place ... 171: Derek Celander 2-2, 5th place ... 189: Devon Oldenburg 0-2 ... 215: Open ... 285: Shane Gutormson 2-1 (1), 2nd place

Paynesville won two of three matches, losing to Foley in the championship of the Foley Invite on Saturday.

Michael Doom at 171 pounds and Dominic Platow at heavweight each went 3-0 for the Bulldogs, who fell to Foley 44-18 in the final.

Team scores

Paynesville 68, Becker 4

Paynesville 43, Royalton 27

(Championship)

Foley 44, Paynesville 18

How Paynesville fared

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

103: Trenton Piepenberg 1-2 ... 112: Devin Meagher 2-1 (1) .... 119: Cole Woehler 2-1 (1) ... 125: Clay Spanier 2-1 (2) ... 130: Anthony Johnson 1-2 (1) ... 135: Jon Dorf 1-2 (1) ... 140: Josh Hiepler 1-2 (1) ... 145: Brent Schlangen 0-1, Aaron Gehrke 2-0 ... 152: Eric Wolbeck 2-1 (1) ... 160: Hayden Spaeth 1-2 (1) ... 171: Michael Doom 3-0 (3) ... 189: Andrew Moser 2-1 (2) ... 215: Trey Stanger 1-2 ... 285: Dominic Platow 3-0 (3)

Late Friday results

Non-Conference

Kimball 57, RCW 18

103: Marcus Hamer, K, pin Travis Fagen 3:00

112: Tanner Mills, K, pin Trevor Fagen 3:11

119: Trevor Beckendorf, R, pin Justin Huhn 5:45

125: Jeremiah Kelley, K, pin Ryan Countryman 1:51

130: Tyler Kuechle, K, won by forfeit

135: Quentin Bryce, K, pin Brett Feldman 1:58

140: Jordan Joseph, K, pin Jason Bakker 1:45

145: Caramen Hansen, K, won by forfeit

152: Trent Novotny, R, dec Mitch Prammann 6-2

160: Travis Schiefelbein, K, pin Brian Feldman 4:32

171: David Joseph, K, dec Travis Holm 5-2

189: Brandon Beekendorf, R, dec Austin Schiefelbein 6-2

215: Alex Thurber, K, pin Adam Schorn 2:43

285: Jason Mertens, R, pin Cody Mackereth 1:35

Team scoring

(1) New London-Spicer 208.5 (2) Eden Valley-Watkins 177 (3) Yellow Medicine East 165 (4) Browerville/Eagle Valley 104 (5) Belgrade-Brooten-Elrosa 99 (6) Holdingford 81.5 (7) Willmar 79 (8) West Central Area 64

How BBE fared

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

103: Ross Rath 2-1 (2), 2nd place ... 112: Tyler Tensen 1-2 (1) .... 119: Austin Jaeger 1-2, 4th place ... 125: Matt Schmitz 0-2 ... 130: Daniel Rooney 0-2 ... 135: Brent Goodenbour 2-2 (1), 4th place ... 140: Patrick Rooney 2-1 (1), 2nd place ... 145: Cole Tensen 3-1, 3rd place ... 152: Dillon Knutson 0-2 ... 160: Travis Winter 3-0 (2), 1st place ... 171: Ben Borgerding 1-2 ... 189: Brandon Roering 0-2 ... 215: Open ... 285: Open

How NL-Spicer fared

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

103: Jakob Stageberg 3-1, 3rd place ... 112: Ben Henle 3-1 (3), 3rd place .... 119: Logan Brink 1-1 (1), 2nd place ... 125: Elliot Eckhoff 1-2 (1) ... 130: Chase Austvold 3-0 (2), 1st place ... 135: Cameron Steffen 1-2 ... 140: Dylan Hanson 3-0, 1st place ... 145: Shawn Hatlestad 2-1 (1), 2nd place ... 152: Tanner Tobkin 3-0 (1), 1st place ... 160: Kyle Cappelen 1-2, 4th place ... 171: John Nething 3-0 (1), 1st place ... 189: Austin Holden 1-2 (1) ... 215: Chris Pfau 1-2, 4th place ... 285: Tom Duscher 2-0 (2), 1st place

How Willmar fared

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

103: Nathaniel Mittag 0-2 ... 112: Open .... 119: Open ... 125: Alex Johannes 2-1 (2), 2nd place ... 130: Seth Pollock 1-2 ... 135: Zach Morris 0-2 ... 140: Adam Fagerstrom 3-1 (1), 3rd place ... 145: Copty Milhausen 2-2, 4th place ... 152: Eugene Stepan 2-2, 4th place ... 160: Open ... 171: Martin Cabrera 0-2 ... 189: Nathaniel Swoyer 3-0 (1), 1st place ... 215: Open ... 285: Austin Anderson 0-2

How YME fared

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

103: Evan Lnudson 3-0 (1), 1st place ... 112: Zach Kluver 0-2 .... 119: Tyler Merritt 3-1 (2), 3rd place ... 125: Justin Stock 3-1 (3), 3rd place ... 130: Levi Specht 3-1, 3rd place ... 135: Dylan Hoffman 3-0 (1), 1st place ... 140: Ethan Ator 1-2 (1) ... 145: Dustin Baker 0-2 ... 152: Justin Tongen 3-1, 3rd place ... 160: Aaron Lalim 0-2 ... 171: Mason Hegna 3-1, 3rd place ... 189: Derek Dyrdahl 2-1 (1), 2nd place ... 215: Cody Sander 2-1 (1), 2nd place ... 285: Tim Savig 1-2 (1), 4th place

Advertisement
Advertisement
Advertisement