Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Wrestling: ACGC tops Paynesville

Email News Alerts
Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

PAYNESVILLE -- Atwater-Cosmos-Grove City utilized four pins, a technical fall and a forfeit to stymie Paynesville 48-13 in a non-conference match Friday night.

Advertisement
Advertisement

Jeremy Anderson at 103 pounds, Micah Larson at 145, Eric Peterson at 160 and Nic Leither at 171 all won by pin for the Falcons.

ACGC 48, Paynesville 13

103: Jeremy Anderson, A, pin Jeff Albright 1:17

112: Ben Meyer, A, maj Jordan Christian 12-0

119: John Hoeper, A, tcfl Cody Fuchs 19-0

125: Bill Wheeler, A, dec Jon Kerzman 9-5

130: Matt Pearson, A, dec A.J. Christian 12-7

135: Keith Klein, P, dec Travis Frederiksen 5-3

140: Joel Kerzman, P, dec Erick Larson 9-5

145: Micah Larson, A, pin Ryan Gale 5:39

152: Sean Glenz, P, maj A.J. Frederiksen 10-0

160: Eric Peterson, A, pin Aaron Bachman 3:23

171: Nic Leither, A, pin Dustin Utsch 5:09

189: Kevin Klein, P, dec Matt Leither 7-3

215: Jared Peterson, A, dec Luke Frank 11-10

275: Josh Lies, A, won by forfeit

Montevideo Invite

Dawson-Boyd upended Montevideo 51-21 in the championship match after winning the final four matches by pins. Red Rock Central/Westbrook-Walnut Grove beat Melrose 63-17 in the third-place dual.

Semifinals

Montevideo 49, RRC/WWG 25

103: Riley Ward, M, won by forfeit

112: Tim Maczieski, M, tcfl Jordan Vollmer 5:20

119: Charlie Hubert, R, pin Darrin Reuss 5:43

125: Josh Anderson, M, maj Jesse Becerra 10-2

130: Gage Halvorson, M, pin Jared Harnack 1:08

135: Gavin Mattison, R, dec Chris Tastad 5-2

140: Taylor Mattison, R, maj Tyler Kanten 16-2

145: Tallen Wald, M, won by forfeit

152: Tony Klosterboer, M, maj Nick Schroeder 16-3

160: James Gallagher, M, pin Jake Sell :58

171: Joe Pfarr, R, pin Jordan Baldwin 4:16

189: Mike Koch, R, pin Jordan Welling 1:10

215: Collin Krueger, M, pin Joe Schroepfer :32

275: Patrick Gerdes, M, won by forfeit

Dawson-Boyd 61, Melrose 12

103: Justin Sather, D, won by forfeit

112: Ryan Swenson, D, pin Kris Wensmann 1:29

119: Jake Bothun, D, maj Ryan Barthel 16-7

125: Doug Sharar, D, won by forfeit

130: Cameron Jurgenson, D, pin Justin Harms 3:12

135: Luke Bothun, D, won by forfeit

140: Randy Strand, D, dec Nate Klaphake 10-9

145: Kirby Wensmann, M, dec Hank Ireland 9-5

152: Jordan Tschida, Mel, dec Allen Kurtenbach 6-3

160: Trevor Estling, D, pin Tyler Petermeier 3:05

171: Travis Estling, D, won by forfeit

189: Brian Bothun, D, pin Thomas Holdvogt :58

215: Dan Raeker, M, pin Clay Brown 3:56

275: Chris Schacherer, D, won by forfeit

Championship

Dawson-Boyd 51, Montevideo 21

103: Justin Sather, D, pin Riley Ward 3:02

112: Ryan Swenson, D, pin Tim Macziewski 3:41

119: Josh Anderson, M, dec Jake Bothun 7-5

125: Cameron Jurgenson, D, won by forfeit

130: Gage Halvorson, M, won by forfeit

135: Luke Bothun, D, pin Chris Tastad 1:04

140: Randy Strand, D, dec Tyler Kanten 9-8

145: Tallen Wold, M, tcfl Hank Ireland 5:30

152: Tony Klosterboer, M, maj Allen Kurtenbach 13-0

160: James Gallagher, M, dec Trevor Estling 1-0

171: Travis Estling, D, pin Jordan Baldwin 5:34

189: Adam Miller, D, pin Jordan Welling 3:43

215: Brian Bothun, D, pin Collin Krueger :49

275: Chris Schacherer, D, pin Pat Gerdes 1:49

Late results Thursday

Non-Conference

Minnewaska Area 49, Fergus Falls 13

Jon Tatro at 119 pounds, Danny Braaten at 130, Collin Jergenson at 135, Trevor Larson at 145 and Shane Cowen at 275 all earned falls for Minnewaska.

103: Andy Goracke, M, dec Alex Hensch 16-10

112: Justin Frederick, M, maj Dan Revering 16-5

119: Jon Tatro, Min, pin Boyden Lee 2:46

125: Mike Swenson, FF, maj David Bond 11-2

130: Danny Braaten, M, tcfl Jesse Laugen 4:32

135: Collin Jergenson, Min, pin Jordan Ringquist 2:58

140: Sam Goracke, Min, dec Billy Oehler 11-9

145: Trevor Larson, Min, tcfl Karl Haataja 4:20

152: Colin Cihlar, Min, maj Andrew Lee 13-5

160: D.J. Ringquist, FF, dec Alan Erickson 7-6

171: Jared Jordahl, M, dec Ryan Jacobson 10-6

189: Drew Ross, FF, pin Jamie Linman 2:16

215: Alan Lutterman, M, maj Justin Hensch 12-4

275: Shane Cowen, Min, pin David Crillo 3:39

BBE Quad

Team scores

Belgrade-Brooten-Elrosa 44, Morris/-Hancock 28

Sauk Centre 57, Morris/Hancock 18

Morris/Hancock 40, Parkers Prairie 33

How area wrestlers fared

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

Morris/Hancock

103: Josh Nelson 2-1 (2) ... 112: Tanner Berning 3-0 (1) .... 119: Wade Feuchtenberger 0-3 ... 125: Eric Goette 2-1 (1) ... 130: Morgan Bigalke 0-3 ... 135: Travis Thooft 1-2 ... 140: Kyle Feuchtenberger 1-2 ... 145: Jake Nohl 1-0 (1) ... 152: Max Koehntop 2-1 ... 160: Mitchell Hughes 1-2 ... 171: Open ... 189: Travis Moser 2-1 (2) ... 215: Open ... 275: Jared Moser 2-0

NOTE: BBE's statistics appeared in Friday's paper.

Advertisement
Advertisement
Advertisement