Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Wrestling: Area wrestlers have strong state showing with 21 medals

Email

ST. PAUL -- In a strong showing at the individual portion of the four-day state wrestling tournament, 21 of the area's 42 wrestlers came back with a medal, including six state champions (see Page B-2).

Advertisement

Winning third-place matches on Saturday at Xcel Energy Center were: Hayden Rouser of Atwater-Cosmos-Grove City at 112 pounds, Cody Goldschmidt of BOLD at 135, Casey Field of Yellow Medicine East at 140, Micah Larson of Atwater-Cosmos-Grove City at 171 and Brian Anderson of Redwood Valley at 189.

Austen Cole of Yellow Medicine East at 119 pounds, Jake Bothun of Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley at 140, Aaron Zimmer of Kerkhoven-Murdock-Sunburg at 145, John Nething of New London-Spicer at 160, Thomas Uttermark of MACCRAY and Evan Stock of Yellow Medicine East at 215 were all fourth this season. Earning fifth-place medals were Collin Jergenson of Minnewaska Area at 152 pounds, Billy Dean of New London-Spicer at 152 and Brad Kneisl of Kerkhoven-Murdock-Sunburg at 215. Brandon Manderschied of Minnewaska Area placed sixth at 189 pounds.

Class A

Wrestlebacks

112 pounds

HAYDEN ROUSER, Atwater-Cosmos-Grove City: dec Travis Borchert, Browerville/Eagle Valley, 4-1 ... dec Oakley McLain, Kenyon-Wanamingo, 1-0, OT ... 3rd place

119 pounds

AUSTEN COLE, Yellow Medicine East: pinned Brett Pfarr, LeSueur-Henderson, 1:18 ... lost 4-5 dec to Beau Buysse, Minneota ... 4th place

135 pounds

CODY GOLDSCHMIDT, BOLD: dec Dylan Yarger, Lake Crystal/Wellcome Memorial, 3-1 ... dec Sam Derynck, Minneota, 8-3 ... 3rd place

140 pounds

CASEY FIELD, Yellow Medicine East: dec Joey Posivio, Sibley East, 6-0 ... dec Cooper Moore, Jackson County Central, 5-2 ... 3rd place

145 pounds

AARON ZIMMER, Kerkhoven-Murdock-Sunburg: dec Shawn Johnson, Dilworth-Glyndon-Felton, 6-4, OT ... lost 2-5 dec to Colton Schlaak, New Richland-Hartland-Elendale-Geneva ... 4th place

152 pounds

COLLIN JERGENSON, Minnewaska: lost 3-7 OT dec to Mark Evjen, Hayfield ... dec Stephen Erlandson, Breckenridge, 13-4 ... 5th place

171 pounds

MICAH LARSON, Atwater-Cosmos-Grove City: dec Cody Nunn, Frazee, 3-0 ... dec Matt Moenkedick, Bertha-Hewitt/Verndale, 7-3 ... 3rd place

189 pounds

BRANDON MANDERSCHIED, Minnewaska: lost 0-2 dec to Brian Anderson, Redwood Valley ... lost 0-15 technical fall to Tayler Yliniemi, Dilworth-Glyndon-Felton ... 6th place

BRIAN ANDERSON, Redwood Valley: dec Brandon Manderschied, Minnewaska, 2-0 ... dec Thomas Uttermark, MACCRAY, 4-3 ... 3rd place

THOMAS UTTERMARK, MACCRAY: dec Tayler Yliniemi, Dilworth-Glyndon-Felton, 8-4 ... lost 3-4 dec to Brian Anderson, Redwood Valley ... 4th place

215 pounds

BRAD KNEISL, Kerkhoven-Murdock-Sunburg: was pinned in 1:48 by Mat Willner, Blue Earth, 1:48 ... pinned A.J. Dryer, United South Central, 1:21 ... 5th place

EVAN STOCK, Yellow Medicine East: dec A.J. Dryer, United South Central, 3-2 ... lost 3-6 dec to Mat Willner, Blue Earth ... 4th place

Championship

135 pounds

JON KERZMAN, Paynesville: dec Jordan Novak, New York Mills, 11-9 ... 1st place

145 pounds

RYAN THOMPSON, Benson: dec Jordan Bendson, Staples-Motley, 10-8 ... 1st place

160 pounds

KEVIN STEINHAUS, Kerkhoven-Murdock-Sunburg: dec Tucker Freeman, Madelia-Truman, 14-3 ... 1st place

171 pounds

MITCHELL HAGEN, Kerkhoven-Murdock-Sunburg: dec Ben McPhail, Pine Island, 7-2 ... 1st place

189 pounds

JOEL BAUMAN, Kerkhoven-Murdock-Sunburg: dec Alex Bach, Maple River, 5-3 ... 1st place

Class AA

Wrestlebacks

140 pounds

JAKE BOTHUN, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley: dec Brandon Seppelt, Foley, 5-3 ... lost 7-10 dec to Jason Cirksena, Kasson-Mantorville ... 4th place

152 pounds

BILLY DEAN, New London-Spicer: lost 1-4 dec to Jake Horn, St. Michael-Albertville ... dec Cody Manderscheid, Hutchinson ... 5th place

160 pounds

JOHN NETHING, New London-Spicer: dec Andy Henning, Fulda/Murray County Central, 3-2 ... lost 4-7 dec to Justin Bowland, Foley ... 4th place

Championship

135 pounds

RYAN SWENSON, Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley: dec Tossaporn Suparat, North Branch, 5-2 ... 1st place

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness