Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Wrestling: KMS edges DB/LQPV by one to win title in Morris

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar, 56201
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

MORRIS -- Kerkhoven-Murdock-Sunburg edged Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 225-224 to win the 10-team Morris/Hancock Wrestling Invitational on Saturday.

Advertisement
Advertisement

Kurt Timmons at 103 pounds, Jordon Rothers at 125, Klinton VanHeuveln at 130, Joel Bauman at 189 and Matt Stassen at 215 all won individual titles for KMS.

Ryan Swenson at 135 and Christian Olson at heavyweight were individual champions for DB/LQPV.

Willmar had two individual champions; Alex Johannes at 119 pounds and Nathanial Swoyer at 171.

Ryan Thompson of Benson won the 152-pound title, Jacob Braaten of Minnewaska was first at 112.

Team scoring

(1) Kerkhoven-Murdock-Sunburg 225 (2) Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 224 (3) Minnewaska 144.5 (4) Willmar 133.5 (5) West Central Area 132 (6) Benson 123 (7) Fosston-Bagley 120 (8) Morris/Hancock 80.5 (9) Ortonville 46 (10) Luverne 44

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

How Benson fared

103: Bryce Goff 1-3 ... 112: Open .... 119: Matt Plumhoff 2-1 (1), 2nd place ... 125: Jesse Lundebrek 2-1 (1), 2nd place ... 130: Josh Frentzel 2-2 (1), 5th place ... 135: Ben Lundebrek 0-2 ... 140: David Tweten 2-2 (1), 4th place ... 145: Jacob Pederson 0-2 ... 152: Ryan Thompson 2-0 (1), 1st place ... 160: Brady Wersinger 3-1 (1), 3rd place ... 171: Andrew Carruth 0-2 ... 189: Sam Carruth 3-2, 5th place ... 215: Justin Golden 2-2 (1), 4th place ... 285: Luke Motzko 0-2

How DB/LQPV fared

103: John Weeding 2-1 (2), 2nd place ... 112: Dylan Croatt 2-1 (1), 2nd place .... 119: Boe Stensrud 2-2 (1), 4th place ... 125: Joe Weeding 1-2 ... 130: Delaney Brown 0-2 ... 135: Ryan Swenson 3-0 (3), 1st place ... 140: Lane Mitchell 2-1 (1), 2nd place ... 145: Jake Bothun 2-1 (1), 2nd place ... 152: Sam Haas 2-1 (1), 2nd place ... 160: Codie Weeding 2-1 (1), 2nd place ... 171: Josh Staab 2-2 (1), 4th place ... 189: J.D. Struxness 2-2, 4th place ... 215: Brandon Schmidt 3-1 (1), 3rd place ... 285: Christian Olson 3-0 (3), 1st place

How KMS fared

103: Kurt Timmons 3-0 (2), 1st place ... 112: Zach Carlson 3-1 (1), 3rd place .... 119: Jared Krieger 3-3 (2) ... 125: Jordon Rothers 3-0 (3), 1st place ... 130: Klinton VanHeuveln 3-0 (1), 1st place ... 135: Tyler Carlson 2-1 (1), 2nd place ... 140: Aaron Doraska 1-3 (1) ... 145: Jesse Engler 2-2, 4th place ... 152: Trevor Mahlum 3-1 (1), 3rd place ... 160: Casey Krieger 2-2 (1), 4th place ... 171: Austin Rothers 1-3 ... 189: Joel Bauman 3-0 (1), 1st place ... 215: Matt Stassen 2-0 (2), 1st place ... 285: Frederik Lorentzen 1-3 (1)

How Minnewaska fared

103: Open ... 112: Jacob Braaten 3-0, 1st place .... 119: Ryan Stottler 2-2 (1), 5th place ... 125: Open ... 130: Open ... 135: Hunter Wollschlager 3-3 ... 140: Cam Schafer 3-0 (2), 1st place ... 145: Taylor Lundebrek 1-2 ... 152: Cody Kittleson 0-2 ... 160: Anderson Clare 2-2 ... 171: Tyrel Swensrud 3-1 (2), 3rd place ... 189: Brandon Manderschied 2-1 (2), 2nd place ... 215: Pat Krueger 1-2, 5th place ... 285: Micah Klemme 3-1 (2), 3rd place

How Morris/Hancock fared

103: Evan Nelson2-2 (1), 4th place ... 112: Seth Nelson 2-2 (1), 5th place .... 119: Tony Domnick 3-1, 3rd place ... 125: Jordan Thooft 0-2 ... 130: Eric Goette 3-1 (1), 3rd place ... 135: Blaine Hills 0-2 ... 140: Wade Feuchtenberger 2-2, 5th place ... 145: Open ... 152: Open ... 160: Tanner Berning 2-2 (1), 4th place ... 171: Ryan Beyer 1-2 ... 189: Jeff Knobloch 1-3 ... 215: Open ... 285: Open

How Willmar fared

103: Open ... 112: Austin Miley 0-2 .... 119: Alex Johannes (2), 1st place ... 125: Seth Pollock 3-1 (3), 3rd place ... 130: Zach Morris 1-3 ... 135: Adam Fagerstrom 3-1, 3rd place ... 140: Open ... 145: Cody Milhausen 3-1 (1), 3rd place ... 152: Eugene Stepan 2-2 (1), 4th place ... 160: David Arnold 1-2 (1) ... 171: Nathanial Swoyer 3-0 (2), 1st place ... 189: Taylor Neumann 0-2 ... 215: Open ... 285: C.J. Barkley 2-2 (1), 5th place

Late Friday result

Albany Invite

Hayden Rouser at 119 pounds, Matthew Lee at 125 and Ryan Larson at 160 all won their weight divisions for Atwater-Cosmos-Grove City.

Team scoring

Not available

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

How ACGC fared

103: Logan Peterson 1-2, 4th place ... 112: Jesse Whitcomb 1-2, 4th place .... 119: Hayden Rouser 2-0 (1), 1st place ... 125: Matthew Lee 2-0 (1), 1st place ... 130: Lary Bomstad 2-1 (1), 3rd place ... 135: Colin Kragenbring 1-2, 4th place ... 140: Matt Meyer 1-1 (1), 2nd place ... 145: Nate Meyer 2-1, 3rd place ... 152: Michael Kramer 2-1 (1), 3rd place ... 160: Ryan Larson 2-0 (1), 1st place ... 171: Jordan Fester 0-2 ... 189: Lucas Damm 2-1, 3rd place ... 215: James Nelson 2-1 (1), 3rd place ... 285: Dylan Nelson 1-2 (1), 4th place

How Montevideo fared

103: Spencer Sulflow 0-2 ... 112: Jake Bednar 0-2 .... 119: Mitch Kwilinski 3-1 (1), 5th place ... 125: Austin Hiepler 1-1 (1), 5th place ... 130: Mason Kwilinski 0-1, 5th ... 135: Justin Mortenson 2-2 (1) ... 140: Joe Bednar 2-1 (2), 3rd place ... 145: Cody Hiepler 1-1 (1), 5th place ... 152: Isaac Sulflow 1-2 ... 160: open ... 171: open ... 189: Colton Anderson 0-2 ... 215: Jordan Welling 1-1 (1), 5th place ... 285: Jordan Solting 2-1, 5th place

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness