Weather Forecast

Close
Advertisement
Joel Bauman, left, of Kerkhoven-Murdock-Sunburg battles with Justin Fox of Minneota in the 189-pound semifinals on Saturday. Bauman won by a pin and went on to win the championship at the Camden Conference tournament at Canby. Tribune photo by Rand Middleton

Wrestling: Minneota captures Camden crown; KMS 2nd

Email News Alerts

CLARA CITY -- Minneota emerged as the Camden Conference tournament champion on Saturday with seven Vikings wrestlers winning individual titles.

Advertisement
Advertisement

The Vikings had 220.5 points overall, while runner-up Kerkhoven-Murdock-Sunburg finished with 193. MACCRAY was fifth and Renville County West sixth.

Christian Skillings at 119 pounds, Beau Buysse at 125, Alex Lessman at 135, Sam Derynck at 140, Adam Longtin at 152, Adam Josephson at 160 and Josh VanOverbeke at 215 were all champs for Minneota.

KMS had two titlists; Kurt Timmons at 103 pounds and Joel Bauman at 189.

Team scoring

(1) Minneota 220.5 (2) Kerkhoven-Murdock-Sunburg 193 (3) Tracy-Milroy-Balaton 168 (4) Canby 135.5 (5) MACCRAY 73.5 (6) Renville County West 69 (7) Ortonville 47

103 pounds

QUARTERFINALS: Kurt Timmons, KMS, bye ... Brandon Schroeder, TMB, pin Dillon Gutormson, Min, 3:31 ... Nick Stoks, Can, bye ... Travis Fagen, RCW, bye

SEMIFINALS: Timmons pin Schroeder :55 ... Fagen dec Stoks 5-3

CONSOLATION: Gutormson won by default over Stoks ... Third place: Gutormson dec Schroder 8-4 ... Fifth place: Stoks

CHAMPIONSHIP: Timmons maj Fagen 14-1

112 pounds

QUARTERFINALS: Ted Berckes, Can, bye ... Zach Hauser, MAC, pin Dallas Muhl, Min, :49 ... Zachary Carlson, KMS, bye ... Austin Peterson, TMB, pin Travis Westlund, Ort, :14

SEMIFINALS: Berckes pin Hauser 4:30 ... Carlson dec Peterson 12-9

CONSOLATION: Peterson pin Muhl 1:37 ... Hauser pin Westlund :32 ... Third place: Peterson pin Hauser 1:30 ... Fifth place: Muhl pin Westlund :26

CHAMPIONSHIP: Berckes techfall Carlson 5:56

119 pounds

QUARTERFINALS: Christian Skillings, Min, bye ... Bee Thao, TMB, maj Isaac Cloos, Ort, 12-0 ... Kyle Baker, KMS, bye ... John DesLauriers, Can, pin Colton Berends, MAC, :44

SEMIFINALS: Skilings pin Thao 1:06 ... DesLaueriers pin Baker 2:56

CONSOLATION: Baker techfall Cloos 4:17 ... Thao pin Berends 1:57 ... Third place: Baker dec Thao 8-7, ot ... Fifth place: Berends dec Cloos 8-4

CHAMPIONSHIP: Skillings maj DesLauriers 12-4

125 pounds

QUARTERFINALS: Beau Buysse, Min, bye ... Brett Feldman, RCW, bye ... Cody Christian, TMB, pin Andrew Dittel, Ort, 2:22 ... Jordon Rothers, KMS, bye

SEMIFINALS: Buysse pin Feldman 1:37 ... Rothers pin Christian 2:15

CONSOLATION: Feldman maj Dittel 8-0 ... Third place: Christian pin Feldman 1:50 ... Fifth place: Dittel

CHAMPIONSHIP: Buysse dec Rothers 6-2

130 pounds

QUARTERFINALS: Zach Campbell, TMB, bye ... Taylor Stotesbery, Ort, dec Danny Miller, Can 4-2 ... T.J. Buehl, Min, pin Nick Garcia, RCW, :47 ... Klinton VanHeuveln, KMS, bye

SEMIFINALS: Campbell pin Stoesbery 1:35 ... VanHeuveln dec Bueltel 11-10

CONSOLATION: Bueltel pin Miller 2:41 ... Stotesbery pin Garcia 2:32 ... Third place: Bueltel maj Stotesbery 9-0 ... Fifth place: Miller pin Garcia 3:32

CHAMPIONSHIP: Campbell maj VanHeuveln 9-1

135 pounds

QUARTERFINALS: Alex Lessman, Min, bye ... Cedric Citrowske, Can, bye ... Tyler Carlson, KMS, bye ... Erik Cooreman, TMB, bye

SEMIFINALS: Lessman dec Citrowske 8-1 ... Carlson dec Cooreman 3-2

THIRD PLACE: Citrowske dec Cooreman 7-6 ... Fifth place: none

CHAMPIONSHIP: Lessman dec Carlson 4-0

140 pounds

QUARTERFINALS: Sam Derynck, Min, bye ... Matt Jelen, Can, bye ... Jared Towne, TMB, bye ... Aaron Doraska, KMS, bye

SEMIFINALS: Derynck pin Jelen :56 ... Towne maj Doraska 14-2

THIRD PLACE: Doraska dec Jelen 5-2 ... Fifth place: none

CHAMPIONSHIP: Derynck pin Towne 1:15

145 pounds

QUARTERFINALS: Ian Mariner, TMB, bye ... Jessie Engler, KMS, techfall Tony Verhelst, Can, 4:40 ... Matt Friese, MAC, bye ... Andrew Swedinski, Min, bye

SEMIFINALS: Mariner pin Engler 4:31 ... Swedzinski dec Friese 3-1

CONSOLATION: Friese techfall Verhelst 4:35 ... Third place: Engler dec Friese 8-6 ... Fifth place: Verhelst

CHAMPIONSHIP: Mariner won by injury default over Swedzinski

152 pounds

QUARTERFINALS: Adam Longtin, Min, pin Scott Vue, TMB, :46 ... Brandon Garbers, Can, pin Ben Bonnema, MAC, 5:22 ... Brian Feldman, RCW, pin Travis Diekman, Ort, 1:43

SEMIFINALS: Longtin maj Garbers 11-3 ... Mahlum pin Feldman 4:17

CONSOLATION: Bonnema dec Vue 12-6 ... Bonnema won by default over Feldman ... Garbers pin Diekmann 3:58 ... Third place: Garbers maj Bonnema 13-2 ... Fifth place: Diekmann won by default over Feldman

CHAMPIONSHIP: Longtin dec Mahlum 8-2

160 pounds

QUARTERFINALS: Adam Josephson, Min, techfall Marcus Stefanic, TMB, 5:11 ... Taylor Bodin, MAC, bye ... Travis Holm, RCW, pin Ryan Nelson, Can, 5:11 ... Casey Krieger, KMS, pin Daman Pillatzki, Ort, 1:40

SEMIFINALS: Josephson dec Bodin 3-2 ... Holm dec Krieger 5-4, ot

CONSOLATION: Nelson pin Pillatzki 2:41 ... Krieger maj Stefanic 12-1 ... Bodin dec Nelson 4-2 ... Third place: Bodin dec Krieger 3-1 ... Fifth place: Stefanic dec Nelson 10-5

CHAMPIONSHIP: Josephson dec Holm 11-4

171 pounds

QUARTERFINALS: Brock Claeys, Can, bye ... Brent Jaenisch, MAC, maj John Glimsdahl, KMS, 15-1 ... Noah VanNevel, TMB, bye ... Blake Abraham, Min, pin Ted Refsland, RCW, 1:15

SEMIFINALS: Claeys pin Jaenisch 2:18 ... Abraham dec VanNevel 3-1

CONSOLATION: VanNevel pin Glimsdahl 2:45 ... Jaenisch pin Refsland 4:17 ... Third place: VanNevel pin Jaenisch 2:34 ... Fifth place: Refsland dec Glimsdahl 15-13, ot

CHAMPIONSHIP: Claeys dec Abraham 12-5

189 pounds

QUARTERFINALS: Joel Bauman, KMS, bye ... Justin Fox, Min, maj Travis Jaenisch, MAC, 15-5 ... Matt Wakefield, TMB, bye ... Brandon Beckendorf, RCW, bye

SEMIFINALS: Bauman pin Fox 2:15 ... Beckendorf dec Wakefield 5-2

CONSOLATION: Wakefield maj Jaenisch 12-3 ... Third place: Wakefield maj Fox 12-4 ... Fifth place: Jaenisch

CHAMPIONSHIP: Bauman dec Beckendorf 13-6

215 pounds

QUARTERFINALS: Josh VanOverbeke, Min, bye ... Andrew Martinez, TMB, dec Dimitro Cuneo, Ort, 6-2 ... Tanner Bedel, MAC, bye ... Matt Stassen, KMS, bye

SEMIFINALS: VanOverbeke maj Martinez 9-0 ... Stassen pin Bedel 1:12

CONSOLATION: Bedel pin Cuneo 4:02 ... Third place: Martinez dec Bedel 7-4 ... Fifth place: Cuneo

CHAMPIONSHIP: VanOverbeke dec Stassen 3-2, ot

285 pounds

QUARTERFINALS: William Kaiser, Ort, bye ... Victor Montelongo, Min, pin Adam Schorn, RCW, 4:43 ... Frederick Lorentzen, KMS, pin Levi Brummer, TMB, 1:23 ... Travis Longhenry, Can, pin Nick Kellen, MAC, 1:27

SEMIFINALS: Kaiser dec Montelongo 3-1 ... Longhenry pin Lorentzen 1:00

CONSOLATION: Lorentzen pin Schorn 3:38 ... Brummer pin Kellen 2:36 ... Brummer pin Montelongo 1:45 ... Third place: Lorentzen pin Brummer 1:12 ... Fifth place: Montelongo pin Schorn 2:34

CHAMPIONSHIP: Longhenry dec Kaiser 2-0

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness