Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

Youth Triathlon

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Willmar,Minnesota 56201 http://www.wctrib.com/sites/all/themes/wctrib_theme/images/social_default_image.png
West Central Tribune
(320) 235-6769 customer support
Youth Triathlon
Willmar Minnesota 2208 Trott Ave. SW / P.O. Box 839 56201

Corn Capital Days

Results Thursday at Olivia

BOYS GRADES K-2

(50-meter swim, 1-mile bike, 1/4-mile run)

(1) Eli Walton 9:32 (2) Caeden Gluesing 9:33 (3) Zeke Walton 10:24 (4) Samuel Gardeen 11:44

Advertisement
Advertisement

GIRLS GRADES K-2

(50-meter swim, 1-mile bike, 1/4-mile run)

(1) Kendall Mack 11:08 (2) Anna Gardeen 13:42 (3) Elizabeth Page 14:09 (4) McKenna Tuthill 20:10

BOYS GRADES 3-5

(100-meter swim, 2-mile bike, 1/2-mile run)

(1) Devin Gluesing 16:06 (2) James Page 16:28 (3) Elijah Gardeen 17:51 (4) Jacob Brown 18:01 (5) Josiah Walz 18:48 (6) Martin Mittelstadt 23:59

GIRLS GRADES 3-5

(100-meter swim, 2-mile bike, 1/2-mile run)

(1) Abby Sigurdson 16:27 (2) Eva Larson 17:52 (3) Moira Revier 19:14 (4) Annie Mittelstadt 19:19 (5) Ashley Trongard 23:23 (6) Emily Iverson 24:30

BOYS GRADES 6-8

(150-meter swim, 4-mile bike, 1-mile run)

(1) Niko Berge 26:13 (2) Isaiah Gardeen 37:42

GIRLS GRADES 6-8

(150-meter swim, 4-mile bike, 1-mile run)

(1) Laura Huepenbecker 28:55 (2) Lauren Page 32:27 (3) Morgan Mack 33:32 (4) Kaylee Bratsch 34:35 (5) Natalie Page 35:57

BOYS GRADES 9-12

(200-meter swim, 6-mile bike, 2-mile run)

(1) Alec Marxen 42:35

GIRLS GRADES 9-12

(200-meter swim, 6-mile bike, 2-mile run)

(1) Jennifer Page 59:11

RELAY GRADES K-2

(1) Colton Hotovec-Austin Frank-Noah Boen, 10:01 (2) Regan Leindecker-Joey O'Halloran-Kyle Mandersheid, 10:05 (3) Leif Hausken-Will Hanson-Brady Stovern, 11:34 (4) Cam Larson-Jack Iverson-Cole Visser, 12:13

RELAY GRADES 3-5

(1) Brock Leindecker-Will O'Halloran-Luke Ryan, 14:07 (2) Austin Einerson-Logan Berge-Sam Marks, 14:46 (3) Anthony Maher-Matthew Moorse-Molly Hildreth, 15:26 (4) Byron Frank-Trey Mertens-Hayden Tersteeg, 15:36 (5) Heavyn Brandt-Nathan Frank-Andrew Sheehan, 17:16 (6) Shelby Stovern-Morgan Schmitz-Emily Sheehan, 18:53 (7) Hanna Larson-Libby Kramin-Gavin Vosicka, 18:54 (8) Alexia Frank-Morgan Bohlin-Katie Buchtel, 19:11 (9) Jordan Amberg-Jalissa Stoltzman-Brianna Stoltzman, 19:57

RELAY GRADES 6-8

(1) Cody O'Hallonen-Christopher McRell-Brianna Bertrand, 29:36 (2) Grant Hildreth-Jack Ryan-Andrew Moorse, 37:22 (3) Jake Rauenhorst-Zach Blum, 37:33 (4) Dallas Coons-Logan Prochniak-Brenden Dunn, 39:38 (5) Drew Maher-Lucas Melgas-Riley Gass, 40:07 (6) Elsa Skeie-Sarah Mehlhouse-Katie Brown, 40:33 (7) Emily Gass-Morgan Flann-Morgan Fennern, 45:58

RELAY GRADES 9-12

(1) Claire Lundberg-Grant Leindecker-Jenna Uken, 42:09

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness