Sections

Weather Forecast

Close

Wildcats reboot, rout Crusaders

ST. CLOUD — After a gut-wretching loss last week to Holy Family Catholic, New London-Spicer jumped on St. Cloud Cathedral early en route to a 55-7 win Thursday at Husky Stadium.

Payton Madison, who led the Wildcats with 138 rushing yards on eight carries, scored twice in a row to open the game, with runs from eight and two yards out. Sam Stageberg broke loose for a 60-yard touchdown in the second quarter, then followed that up with a 10-yard score. NLS reached the end zone one more time in the first half as Brandon Adelman hit Evan Dietz for a 32-yard touchdown pass, putting the Wildcats ahead 35-0 at the break. They went on to lead 55-0 before the Crusaders put up their only score of the game.

NLS picked up 320 yards on the ground, with 90 from Stageberg and 73 from Nathan Vosika-Scherzberg to go with Madison's mark. Adelman threw for 113 yards on 8 of 15 passing.

NLS 55, St. Cloud Cathedral 7

NLS (1-1) 8 27 14 6 — 55

Cathedral (0-2) 0 0 0 7 — 7

Scoring Plays

NLS — Payton Madison 8 run (Madison kick)

NLS — Madison 2 run (attempt failed)

NLS — Sam Stageberg 60 run (Kelly Bennetts pass from Brandon Adelman)

NLS — Stageberg 10 run (Madison kick)

NLS — Evan Dietz 32 pass from Adelman (Madison kick)

NLS — Stageberg 10 run (Madison kick)

NLS — Madison 69 run (Madison kick)

NLS— Nathan Vosika-Scherzberg 62 run (kick failed)

SCC — Caleb Leintz 18 run (Jack Thibault kick)

NLS

First downs: N/A ... Penalties: N/A ... Rushing (Individual and team): Payton Madison 8-138, Sam Stageberg 10-90, Nathan Vosika-Scherzberg 4-73, Jack Novak 2-19, Robert Holmquist 1-6, Kelly Bennetts 1-5, Kyle Denz 1-(-2), Brandon Adelman 1-(-9). Team: 28-320 ... Passing (Individual and team): Adelman 8-15-113-0 ... Receiving (Individual and team): Bennetts 4-53, Stageberg 2-5, Evan Dietz 1-32, Madison 1-23 ... Interceptions: N/A ... Fumble recoveries: N/A... Tackles (solo-assist): N/A ... QB sacks: N/A

Cathedral

First downs: N/A ... Penalties: N/A ... Rushing (Individual and team): Andrew Tolman 7-29, Talon Lenzen 8-24, Caleb Leintz 2-22, Zach Plante 1-19, Chris Wrenn 3-10, Andrew Rott 1-5, Daniel Eickhoff 2-3, Jack Pelzel 1-2, Max Henke 2-1, Jack Latterell 3-(-11). Team: 39-102 ... Passing (Individual and team): Mason Wolf 4-10-29-0, Lenzen 0-1-0-0 ... Receiving (Individual and team): Lenzen 2-20, Wrenn 2-9 ... Interceptions: N/A ... Fumble recoveries: N/A ... Tackles (solo-assist): N/A ... QB sacks: N/A

Cross Country

Bauman-Rovn Invitational

With four top-10 teams in the mix, the Willmar girls' cross-country team finished in third place at the Bauman-Rovn Invitational at Gale Woods Farm in Minnetrista on Thursday.

With two top-five finishes by Heidi Schmitz (third, 18 minutes, 45.1 seconds) and Leah Hansen (fifth, 18:57.1), the fifth-ranked Cardinals had 71 points, bested only by top-ranked Edina's 56 and eighth-ranked Eden Prairie's 63. Eleventh-placed Lakeville South was fourth with 154.

Fuad Bashir had the top time for the Willmar boys, placing 23rd in 16:48.9. As a team, the Cardinal boys placed ninth with 244 points. Third-ranked Edina won the boys' race with 60 points, edging sixth-ranked Eden Prairie's 70.

Boys

Team scoring

(1) Edina 60 (2) Eden Prairie 70 (3) Buffalo 106 (4) Eastview 110 (5) Hopkins 140 (6) Robbinsdale Armstrong 162 (7) Chanhassen 174 (8) Prior Lake 178 (9) Willmar 244 (10) Elk River 296 (11) Marshall 306 (12) Anoka 323 (13) Coon Rapids 362 (14) Chaska 402

Individual

TOP FIVE — (1) Maxwell Manley, Edina 15:32.7 (2) Isaac Basten, Buffalo 15:41.6 (3) Nicholas Scheller, Chanhassen 15:47.6 (4) Jake Derouin, Eden Prairie 15:51.1 (5) Eli Hoeft, Hopkins 15:53.5

Willmar — (23) Fuad Bashir 16:48.9 (45) Mason Wendt 17:29.8 (56) Harley Anez 17:40.6 (69) Abdiweli Mohamed 18:05.9 (80) Cael Carlson 18:11.4 (88) Colin O'Farrell 18:22.8

Girls

Team scoring

(1) Edina 56 (2) Eden Prairie 63 (3) Willmar 71 (4) Lakeville South 154 (5) Marshall 157 (6) Minneapolis Southwest 179 (7) Hopkins 188 (8) Prior Lake 208 (9) Chanhassen 236 (10) Anoka 239 (11) Elk River 299 (12) Buffalo 320 (13) Robbinsdale Armstrong 327 (14) Coon Rapids 358 (15) Chaska 393

Individual

TOP FIVE — (1) Brianne Brewster, Lakeville South 18:38.3 (2) Liesl Paulsen, Eden Prairie 18:40.2 (3) Heidi Schmitz, Willmar 18:45.1 (4) Morgan Richter, Edina 18:49.4 (5) Leah Hansen, Willmar 18:57.1

Willmar — (3) Schmitz (5) Hansen (8) Amel Dayib 19:14.1 (18) Elsie Duininck 19:53.4 (40) Serena Monson 20:40.6 (43) Addison Hogan 20:50.4

Holdingford Invite

Morris/Chokio-Alberta's Noah Stewart won the boys race and the Tigers' Maddie Carrington placed fifth in the girls race at the Holdingford Invitational on Thursday.

MCA's Ben Hernandez also placed seventh.

New London-Spicer's Diego Rojas placed 17th in the boys race and the Wildcats' Grace Gratton placed 15th in the girls race.

Boys

Team scoring

(1) Melrose 66 (2) St. Cloud Cathedral 73 (3) Holdingford 90 (4) Morris/Chokio-Alberta 93 (5) Albany 149 (6) Pierz 157 (7) New London-Spicer 164 (8) Royalton 195 (9) St. John's Prep 236 (10) Maple Lake 240 (11) Sauk Centre 258

Individual

TOP FIVE — (1) Noah Stewart, MCA, 16:50.20 (2) Michael Miller, ML, 17:25.80 (3) Jake Andres, Prz, 17:28.50 (4) Preston Poepping, Mel, 17:30.70 (5) Christopher Borash, Roy, 17:38.10

New London-Spicer — (17) Diego Rojas 18:36.80 (31) Caden Lien 19:28.50 (35) Carter Andresen 19:38.10 (38) Ty Bisek 19:50.90 (43) Luke Knudsen 20:02.60 (48) Isaac Gratton 20:26.40 (57) Ben Wehseler 21:00.90

Morris/CA — (1) Stewart (7) Ben Hernandez 17:59.70 (13) Solomon Johnson 18:19.50 (25) Bradley Rohloff 19:06.50 (47) Jared Books 20:24.60 (50) Thomas Tiernan 20:36.70 (68) Colton Wohlers 21:42.20

Girls

Team scoring

(1) Maple Lake 48 (2) Sauk Centre 84 (3) Albany 87) (4) Eden Valley-Watkins/Kimball 90 (5) Morris/Chokio-Alberta 112 (6) New London-Spicer 156 (7) Pierz 176 (8) St. Cloud Cathedral; 190 (9) Melrose 209 (10) Royalton 237

Individual

TOP FIVE — (1) Kristine Kalthoff, Alb, 20:16.20 (2) Sophia Kluver, SC, 20:27.50 (3) Sohie Pribyl, ML 20:56.20 (4) Rachael Neu, Alb, 20:59.5 (5) Maddie Carrington, MCA, 21:18.5

New London-Spicer — (15) Grace Gratton 22:31.70 (22) Jaden Coahran 23:09.70 (24) Stella Depuydt 23:13.80 (47) Tayler Harrier 25:01.70 (48) Raeann Holmquist 25:04.20 (58) Lili Sampson 26:49.90

Morris/CA — (5) Carrington (14) Meredith Carrington 22:27.90 (30) Crystal Nohl 23:45.20 (31) Malory Anderson 23:45.50 (32) Kylie Raths 24:00.50 (40) Caryn Marty 24:37.60

Panther Invite

Redwood Valley won the boys race and Murray County Central won the girls race at Tracy-Milroy-Balaton's Pather Invitational on Thursday.

Boys

Team scoring

(1) Redwood Valley 51 (2) Worthington 57 (3) Canby 84 (4) Murray County Central 87 (5) Pipestone 144 (6) Springfield/Cedar Mountain 179 (7) Lakeview 207 (8) Windom 216 (9) Southwest Christian 234 (10) Sleepy Eye-St. Mary's 246 (11) MACCRAY/RCW 274 (12) Wabasso 348

Individual

TOP FIVE — (1) Adam Koller, Wor, 17:08.70 (2) Christian Lietz, Wor, 17:29.70 (3) Jayson Peyrel, RV, 17:44.90 (4) Mitchell Buerkle, Spring, 17:50.10 (5) Andrew Huber, Wor, 17:54.10

MACCRAY/RCW — (44) Brandan Hoberg 20:13.30 (49) Justin Schrupp 20:26.50 (64) Richard Vaughn 21:45.10 (71) Tyler Froland 22:08.80 (89) Bryan Larson 23:40.50x

BOLD — (25) Nathan Frank 19:15.70 (58) Blaine Smoll 21:17.40 (91) Joe Roiger 23:53.60

Willmar CC/CMCS — (50) Levi Lundgren 20:34.50 (83) Cameron Van Der Puy 23:05.00 (85) Jake Abrams 23:26.30

Girls

Team scoring - Top 3

(1) Murray County Central 58 (2) Canby 67 (3) Southwest Christian 79

Individual

WINNER — (1) Morgan Gehl, MCC, 19:06.10

Willmar CC/CMCS — (13) Reegan Duininck 22:24.20

BOLD — (22) Maleia Ryberg 23:20.20 (32) Victoria Garcia 23:57.00 (54) Molly Hildreth 26:06.90 (69) London Prokosch 27:57.50

MACCRAY/RCW — (65) Katelyn Tuve 27:17.70

Boys Soccer

SC Tech 3,

Willmar 1

Willmar got on the board quickly but the Cardinals couldn't dent the St. Cloud Tech defense after that in a Central Lakes Conference match on Thursday at the Kennedy School field.

Willmar's Cesar Leiva scored in the 16th minute on an assist from Nasir Hassan. Goalie Zach Courtney made 10 saves and kept the game from getting out of hand, said Willmar head coach Jeff Winter.

"Despite the score, Zach played a really, really good game," Winter said. "Maybe the best I've seen him play. He made some great saves."

SC Tech................. 0 3 — 3

Willmar.................. 1 0 — 1

FIRST HALF — W: Cesar Leiva (Nasir Hassan) 16th minute

SECOND HALF — S: Mohamed Abdi 48th ... Ethan Miller 58th ... Kese Elmi 64th

SHOTS ON GOAL — SC Tech: 13 ... Willmar: 10

GOALIE SAVES — SC Tech: Garrett Tschida 9 ... Willmar: Zach Courtney 10

DEFENSIVE SAVES — None

Girls Soccer

SC Tech 2,

Willmar 1

St. Cloud Tech scored two goals within a 36-second span to top Willmar Thursday night in St. Cloud.

The Cardinals responded with a 38th minute blast by Sam Christoffer, assisted by Hannah Johnson to make a 2-1 score going into halftime.

The Cardinals threatened in the second half but the Tiger defense held strong to keep the net clear.

"We played really aggressive and had a lot of chances but we couldn't get that final chance to score," said Willmar head coach David Vinje.

Willmar will take on Fergus Falls next on Monday.

Willmar (1-3-0).................... 1 0 — 1

SC Tech (1-2-1)................... 2 0 — 2

FIRST HALF — S: Name not available 11th minute ... S: Gabrielle Rud 11th minute ... W: Sam Christoffer (Hannah Johnson) 38th minute

SECOND HALF — No goals scored

SHOTS ON GOAL — Willmar: 7 ... St. Cloud Tech: 8

GOALIE SAVES — Willmar: Ella Swenson 6 ... St. Cloud Tech: Megan Maiers 6

DEFENSIVE SAVES — None

Swimming & Diving

Brainerd 97,

Willmar 71

Brainerd topped Willmar in a Central Lakes Conference dual Thursday night.

Amanda Mathiasen excelled in the 50 freestyle, touching first at 25.95. The Cardinals also won all three relay events.

200 MEDLEY RELAY — (1) Willmar (Natalie Arends, Ava Brogren, Grace Vierhuf, Erica Schramm) 2:05.00 (4) WIllmar (Ceci Buzzeo, Adia Laidlaw, Ana Hernandez, Qiana Jones) 2:13.35

200 FREESTYLE — (1) Jenna Host, Brainerd, 2:11.95 (3) Edyn Saulsburg, Will, 2:12.40 (5) Josie Miller, Will, 2:15.44

200 INDIVIDUAL MEDLEY — (1) Madelynn Gibbons, Brainerd, 2:26.60 (2) Ava Brogren, Will, 2:27.91 (5) Grace Vierhuf, Will, 2:43.87

50 FREESTYLE — (1) Amanda Mathiasen, Will, 25.95 (5) Adia Laidlaw, Will, 28.45

DIVING — (1) Erica Schramm, Will, 240.70 (4) Emily Hunt, Will, 143.75

100 BUTTERFLY — (1) Madelynn Gibbons, Brainerd, 1:06.92 (4) Ana Hernandez, Will, 1:20.98 (5) Lily Thompson, Will, 1:22.34

100 FREESTYLE — (1) Jacquilyn Rude, Brainerd, 56.88 (2) Amanda Mathisen, Will, 57.90 (5) Josie Miller, Will, 59.95

500 FREESTYLE — (1) Jenna Host, Brainerd, 5:56.79 (3) Edyn Saulsburg, Will, 6:10.62 (4) Allie Evink, Will, 6:15.98

200 FREESTYLE RELAY — (1) Willmar (Ava Brogren, Amanda Mathiasen, Edyn Saulsburg, Erica Schramm) 1:44.66 (2) Willmar (Qiana Jones, Josie miller, Adia Laidlaw, Allie Evink) 1:53.04

100 BACKSTROKE — (1) Isabelle Porzinski, Brainerd, 1:08.48 (4) Natalie Arends, Will, 1:13.49 (5) Ceci Buzzeo, Will, 1:17.90

100 BREASTSTROKE — (1) Ava Brogren, Will, 1:13.78 (5) Adia Laidlaw, Will, 1:21.98

400 FREESTYLE RELAY — (1) Willmar (Amanda Mathiasen, Edyn Saulsburg, Josie Miller, Allie Evink) 3:58.64 (2) Willmar (Ana Hernandez, Qiana Jones, Natalie Arends, Grace Vierhuf) 4:23.58

randomness