Sections

Weather Forecast

Close

True Team Track: Willmar boys repeat as Class AA champions

STILLWATER - The Willmar boys track and field team repeated as Minnesota State True Team Class AA champions and the Cardinals girls were Class AA runners-up for a second straight year during a cold, wet and windy Saturday at Stillwater High School.

The Willmar boys scored 438 points to edge Mankato East by 22 points.

The Willmar girls finished with 456 points. Rocori won with 479.

The Cardinals boys team defended their title, despite losing several key competitors in almost every event, said Willmar head coach Jerry Popp.

"We would never have thought at the beginning of the season we would be back as repeat champs," Popp said. "We had lost key people in virtually every event and were in a major rebuilding mode. It ended up being 'reloading' as our guys were solid in every event."

The Card girls improved one place, entering the state meet with the third-best section score. They improved by 58 points in the state meet but it wasn't enough to catch meet-champ Rocori.

"Hats off to (Rocori) as our girls really gave them a battle," Popp said.

Two Cardinals girl athletes won individual events, with Heidi Schmitz placing first in the 3,200 and Cayle Hovland winning the discus.

Willmar's Alec Nibaur won the 110 hurdles.

As a team event in which all places are scored, Popp was pleased that the Cardinals were typically balanced. All eight boys and girls relay teams placed in the top three, with the boys 4X400 team placing first.

The boys and girls teams had 30 individual top-five finishes out of a possible 48, and only eight events placed outside the top-10.

Given the conditions, Popp applauded his teams' efforts on "an abysmal day."

"The cold, wet, windy conditions made it so tough for the kids," Popp said. "What was amazing is how they got off the buses and competed in those conditions."

Minnesota State True Team

GIRLS TEAM SCORING—(1) Rocori 479 (2) Willmar 456 (3) Red Wing 391 (4) Pequot Lakes 344.5 (5) Visitation 316.5 (6) Belle Plaine 295 (7) Byron 262 (8) North Branch 216 (9) Benilde-St. Margaret's 174

Winner and Willmar finishers

110 HURDLES — (1) Selin Dikmen, Belle Plaine, 16.24 (4) Taylor Bengtson, Will, 17.04 (10) Laura Woltjer, Will, 18.20

300 HURDLES — (1) Selin Dikmen, Belle Plaine, 48.34 (7) Laura Christianson, Will, 50.66 (10) Laura Woltjer, Will, 51.55

100 DASH — (1) Chloe Bermel, Pequot Lakes, 12.82 (3) Kim White, Will, 13.26 (4) Kirah Kessler-Gross, Will, 13.36

200 DASH — (1) Chloe Bermel, Pequot Lakes, 25.67 (4) Erica Schramm, Will, 26.75 (6) Kim White, Will, 27.20

400 DASH — (1) Emily Hart, Red Wing, 58.95 (3) Sophie Schmitz, Will, 59.32 (5) Erica Schramm, Will, 59.92

800 RUN — (1) Jayda Woods, Rocori, 2:18.23 (2) Sophie Schmitz, Will, 2:19.53 (4) Jessa Hanson, Will, 2:24.33

1600 RUN — (1) Jayda Woods, Rocori, 5:11.57 (2) Jessa Hanson, Will, 5:11.96 (5) Kayla Rudie, Will, 5:25.95

3200 RUN — (1) Heidi Schmitz, Will, 11:22.56 (4) Leah Hansen, Will, 11:46.23

4X100 RELAY — (1) Byron 51.89 (3) Willmar 52.31

4X200 RELAY — (1) Red Wing 1:49.24 (2) Willmar 1:49.74

4X400 RELAY — (1) Rocori 4:04.68 (2) Willmar 4:07.42

4X800 RELAY — (1) Rocori 9:51.41 (3) Willmar 10:02.59

HIGH JUMP — (1) Britt Kratochvil, Pequot Lakes, 5-0 (14) Abby Teisinger, Will, 4-6 (15) Kacey Knofcynski, Will, 4-4

LONG JUMP — (1) Madisyn Lyons, Red Wing, 16-3 (2) Kim White, Will, 15-11 (6) Kirah Kessler-Gross, Will, 15-2.25

TRIPLE JUMP — (1) Emma Weatherly, Byron, 34-3.75 (4) Bronwyn Tollefson, Will, 32-8.75 (9) Erica Schramm, Will, 31-4.50

POLE VAULT — (1) Hannah Coleman, Byron, 11-0 (5) Abby Teisinger, Will, 9-6 (13) Alexis Tersch, Will, 7-0

DISCUS — (1) Cayle Hovland, Will, 115-6 (10) Brooke Wittwer, Will, 74-7

SHOT PUT — (1) Ayoka Lee, Byron, 37-0 (2) Cayle Hovland, Will, 36-0.5 (10) Megan Engel, 30-0

BOYS TEAM SCORING—(1) Willmar 438 (2) Mankato East 416 (3) Mankato West 381 (4) Chisago Lakes 342 (5) Sartell 341.5 (6) Detroit Lakes 323.5 (7) Stewartville 256.5 (8) Totino Grace 231.5 (9) St. Croix Lutheran 198

Winner and Willmar finishers

110 HURDLES — (1) Alec Nibaur, Will, 16.18 (4) Muhyadin Mohamed, Will, 16.74

300 HURDLES — (1) Isaiah Baynes, Mankato East, 41.88 (2) Musab Dahir, Will, 42.42 (5) Muhyadin Mohamed, Will, 43.47

100 DASH — (1) Jake Makela, Mankato West 11.34 (8) Ty Christianson, Will, 11.72 (18) Josh Miley, Will, 12.15

200 DASH — (1) Melik Davis, Mankato West, 22.78 (5) Alec Nibaur, Will, 23.35 (15) Ty Christianson, Will, 24.28

400 DASH — (1) Roderick Miller, Mankato East, 51.65 (8) Ryan Liimatta, Will, 53.98 (11) Jacob Minnick, Will, 55.12

800 RUN — (1) Ryan Fernholz, Sartell, 2:02.62 (3) Shawn Mellies-U'Ren, Will, 2:06.15 (5) Abdihakim Abdi, Will, 2:06.67

1600 RUN — (1) Kevin Dado, Totino Grace, 4:28.08 (3) Hudeife Mire, Will 4:37.10 (5) Mason Wendt, Will, 4:45.10

3200 RUN — (1) Nicholas Juntunen, Sartell, 9:37.58 (4) Hudeife Mire, Will, 10:10.84 (8) Mason Wendt, Will, 10:27.57

4X100 RELAY — (1) Mankato West 44.46 (3) Willmar 46.01

4X200 RELAY — (1) Chisago Lakes 1:32.56 (3) Willmar 1:35.59

4X400 RELAY — (1) Willmar 3:33.99

4X800 RELAY — (1) Sartell 8:26.73 (2) Willmar 8:27.73

HIGH JUMP — (1) Erik Krenz, Mankato West, 5-10 (T-3) Jacob Minnick, Will, 5-6 (15) Ibrahim Ismail, Will, 5-2

LONG JUMP — (1) Jonathan Sikel, Mankato West, 20-7 (3) Noah Slagter, Will, 19-9.25 (6) Nick Prokasch, Will, 19-1

TRIPLE JUMP — (1) Jake Marzinske, St. Croix Lutheran, 42-7.75 (3) Noah Slagter, Will, 39-9.75 (7) Sam May, Will, 38-8.5

POLE VAULT — (1) August Leopold, Chisago Lakes, 13-6 (T-5) Mateo Marin-Mera, Will, 11-6 (T-11) Ty Christianson, Will, 11-0

DISCUS — (1) Kohlten Dotydavitt, Stewartville, 140-4 (2) Louis Russell, Will, 139-4 (7) Cameron Murphy, Will, 113-8

SHOT PUT — (1) Jay Nielsen, Detroit Lakes, 47-5 (5) Louis Russell, Will, 43-5 (11) Jacob Minnick, Will, 40-10.5

Tom Larson

Tom Larson is the sports editor of the West Central Tribune.

(320) 214-4372
Advertisement
randomness