ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Football playoff scores

^BC-MN-FB--Minn Prep Scores, 7th Ld-Writethru,1254 ^Tuesday's scores ^By The Associated Press ^PREP FOOTBALL ^Class 5A ^Section 1 ^Quarterfinals Eastview 17, Rochester Century 7 Farmington 21, Rochester John Marshall 20 Rochester Mayo 63, Lakevil...

^BC-MN-FB--Minn Prep Scores, 7th Ld-Writethru,1254

^Tuesday's scores

^By The Associated Press

^PREP FOOTBALL

^Class 5A

ADVERTISEMENT

^Section 1

^Quarterfinals

Eastview 17, Rochester Century 7

Farmington 21, Rochester John Marshall 20

Rochester Mayo 63, Lakeville North 28

Rosemount 24, Owatonna 0

^Section 2

^Quarterfinals

ADVERTISEMENT

Apple Valley 37, Chaska 14

Burnsville 20, Prior Lake 8

Eden Prairie 48, Bloomington Jefferson 6

Minnetonka 21, Edina 0

^Section 3

^Quarterfinals

North St. Paul 20, St. Paul Johnson 13, 1OT

Park (Cottage Grove) 8, Hastings 6

ADVERTISEMENT

Stillwater 24, Woodbury 7

Tartan 27, St. Paul Harding 0

^Section 4

^Quarterfinals

Minneapolis South 32, St. Paul Central 20

Mounds View 28, Centennial 14

Roseville 28, Irondale 9

White Bear Lake 52, St. Paul Arlington 14

ADVERTISEMENT

^Section 5

^Quarterfinals

Bloomington Kennedy 26, Eagan 20

Cretin-Derham Hall 35, Richfield 7

Henry Sibley 35, Minneapolis Southwest 21

Lakeville South 63, St. Paul Highland Park 21

^Section 6

^Quarterfinals

ADVERTISEMENT

Hopkins 17, Robbinsdale Cooper 7

Park Center 13, Maple Grove 7

Wayzata 28, Robbinsdale Armstrong 14

^Section 7

^Quarterfinals

Anoka 48, St. Francis 0

Blaine 27, Forest Lake 26

Coon Rapids 38, Andover 33

ADVERTISEMENT

^Section 8

^Quarterfinals

Cambridge-Isanti 33, Elk River 8

Moorhead 49, Bemidji 40

St. Cloud Tech 38, Buffalo 12

^Class 4A

^Section 1

^Quarterfinals

Northfield 47, Winona 7

Red Wing 38, Austin 21

Waseca 27, Albert Lea 0

^Section 2

^Quarterfinals

Hutchinson 31, Willmar 3

Mankato East 26, New Ulm 7

^Section 3

^Quarterfinals

Mahtomedi 27, Simley 23

St. Thomas Academy 50, South St. Paul 14

^Section 4

^Quarterfinals

Chisago Lakes 35, St. Michael-Albertville 13

Monticello 10, Fridley 0

Spring Lake Park 28, Rogers 14

Totino-Grace 49, North Branch 0

^Section 5

^Quarterfinals

Benilde-St. Margaret's 42, Columbia Heights 0

Holy Angels 34, Minneapolis North 8

Minneapolis Henry 42, Minneapolis Roosevelt 27

Minneapolis Washburn 54, Minneapolis Edison 12

^Section 6

^Quarterfinals

Orono 41, Mound-Westonka 7

St. Louis Park 34, Shakopee 13

^Section 7

^Quarterfinals

Duluth East 15, Duluth Denfeld 10

Princeton 38, Big Lake 14

^Section 8

^Quarterfinals

Alexandria 49, Little Falls 21

Detroit Lakes 22, St. Cloud Apollo 8

Rocori 27, Sauk Rapids-Rice 12

Sartell 53, Fergus Falls 22

^Class 3A

^Section 1

^Quarterfinals

Byron 21, La Crescent 17

Kasson-Mantorville 35, Zumbrota-Mazeppa 13

Plainview/Elgin-Millville 17, Lake City 12

Rochester Lourdes 35, Stewartville 20

^Section 2

^Quarterfinals

Glencoe-Silver Lake 56, Cannon Falls 0

Holy Family Catholic 40, Sibley East 21

Jordan 62, St. Peter 6

LeSueur-Henderson 12, Belle Plaine/Holy Family Academy 7

^Section 3

^Quarterfinals

Blue Earth 35, Worthington 20

Fairmont 20, Minnewaska 14

Jackson County Central 54, Montevideo 22

Maple River 24, Redwood Valley 13

^Section 4

^Quarterfinals

Concordia Academy 34, St. Paul Academy/Mounds Park 14

De La Salle 25, Watertown-Mayer 20

Delano 19, Minnehaha Academy 14

St. Anthony 40, Brooklyn Center 12

^Section 5

^Quarterfinals

Becker 41, Pine City 0

Dassel-Cokato 27, Zimmerman 13

St. Cloud Cathedral 35, Milaca 7

^Section 6

^Quarterfinals

Albany 26, Sauk Centre 20

Litchfield 54, Long Prairie-Grey Eagle 27

New London-Spicer 26, Melrose 6

Staples-Motley 42, Wadena-Deer Creek 8

^Section 7

^Quarterfinals

Proctor 35, Crosby-Ironton 0

^Section 8

^Quarterfinals

Park Rapids 13, Crookston 6

Pequot Lakes 26, Roseau 8

Perham 42, East Grand Forks 19

Thief River Falls 34, Warroad 6

^Class 2A

^Section 1

^Quarterfinals

Caledonia 16, Dover-Eyota 0

St. Charles 14, Pine Island 0

^Section 2

^Quarterfinals

Montgomery-Lonsdale 36, Kenyon-Wanamingo 29

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 22, United South Central 14

Waterville-Elysian-Morristown 34, Lake Crystal-Wellcome Memorial 21

^Section 3

^Quarterfinals

Gibbon-Fairfax-Winthrop 28, BOLD 7

Luverne 34, Tracy-Milroy-Balaton 6

Minnesota Valley Lutheran 36, Pipestone 7

SVRLB/Southwest Star Concept 23, Martin County West 22, OT

^Section 4

^Quarterfinals

Braham 34, East Central 8

Pierz 48, Concordia Academy-Bloomington/New Life Academy 8

St. Croix Lutheran 62, Hinckley-Finlayson 20

^Section 5

^Quarterfinals

Atwater-Cosmos-Grove City 42, Mayer Lutheran 13

Eden Valley-Watkins 41, Kimball 20

Howard Lake-Waverly-Winsted 43, Paynesville 14

Maple Lake 28, Norwood-Young America 26, OT

^Section 6

^Quarterfinals

MACCRAY 46, Breckenridge 6

Morris 35, Benson 26

West Central 15, Lac qui Parle Valley 8

Yellow Medicine East 27, Otter Tail Central 7

^Section 7

^Quarterfinals

Moose Lake/Willow River 48, Walker-Hackensack-Akeley 7

Pine River-Backus 9, Esko 7

^Section 8

^Quarterfinals

Bagley 28, Menahga/Sebeka 20

Hawley 37, Frazee 0

Mahnomen 43, Dilworth-Glyndon-Felton 21

Pelican Rapids 36, Agassiz Valley 20

^Class 1A

^Section 1

^Quarterfinals

Blooming Prairie 20, Fillmore Central 13

Medford/El Shaddai 21, Chatfield 19

Rushford-Peterson 42, Bethlehem Academy 18

^Section 2

^Quarterfinals

Le Center 51, Cedar Mountain/Comfrey 6

Mankato Loyola 48, Granada Huntley-East Chain/Martin Luther 22

New Ulm Cathedral 33, Janesville-Waldorf-Pemberton 12

^Section 3

^Quarterfinals

Adrian 47, Mountain Lake/Butterfield-Odin 6

Minneota 50, Canby 16

Murray County Central 50, Red Rock Central 44

Springfield 27, Russell-Tyler-Ruthton 9

^Section 4

^Quarterfinals

Goodhue 41, Randolph 7

Lester Prairie 57, St. Bernard's 20

Mc Leod West 36, West Lutheran 13

^Section 5

^Quarterfinals

Belgrade-Brooten-Elrosa 53, Ortonville 19

Dawson-Boyd 22, Royalton 0

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 19, Upsala/Swanville 6

Wabasso 65, Renville County West 0

^Section 6

^Quarterfinals

Browerville 20, Parkers Prairie 12

Northland/Remer 16, Pillager 0

Osakis 34, Clinton-Graceville-Beardsley 0

^Section 7

^Quarterfinals

Barnum 27, Ely 7

Carlton 14, Onamia 0

Cook County 40, Nashwauk-Keewatin 6

Ogilvie 12, Chisholm 0

^Section 8

^Quarterfinals

Fertile-Beltrami 56, Cass Lake-Bena 21

Fosston 26, Lake of the Woods 24

Lake Park-Audubon 26, Red Lake Falls 24

Warren-Alvarado-Oslo 13, Badger/Greenbush-Middle River 0

^9-Man

^Section 1

^Quarterfinals

Grand Meadow 54, Spring Grove 26

Houston 31, LeRoy-Ostrander 12

Mabel-Canton 49, Lyle/Austin Pacelli 8

^Section 2

^Quarterfinals

Alden-Conger 42, Madelia 8

Cleveland 44, Minnesota Academy for the Deaf 12

Westbrook-Walnut Grove 25, Ellsworth/Hills-Beaver Creek 6

^Section 3

^Quarterfinals

Chokio-Alberta/Herman-Norcross 24, Brandon/Evansville 12

Lakeview 40, Lake Benton/Lincoln HI 20

^Section 4

^Quarterfinals

Bertha-Hewitt 13, Nevis 6

Eagle Valley 42, Isle 6

Verndale 68, Holy Trinity of Winsted 8

^Section 5

^Quarterfinals

Cromwell 50, Cotton 14

Floodwood 40, Hill City 30

^Section 6

^Quarterfinals

Climax/Fisher 50, Ada-Borup 26

Hillcrest Lutheran 41, Win-E-Mac 12

Ulen-Hitterdal 40, Norman County East 13

Waubun 33, Norman County West 6

^Section 7

^Quarterfinals

Cook 34, Tower-Soudan 12

Pax?8P:Β°

What To Read Next
Get Local

ADVERTISEMENT