Sections

Weather Forecast

Close

Local Roundup: Card wrestlers second at 84-team Rumble

Clay Carlson, left, of Willmar, Minn., wrestles Tyler Shackle of Scott West for the 132-pound varsity championship during the Rumble on the Red tournament Friday, Dec. 29, 2017, in the Fargodome. Michael Vosburg / Forum Photo Editor1 / 2
Cael Carlson, top, of Willmar, Minn., wrestles Tanner Kroells of Delano, Minn., for the 138-pound varsity championship during the Rumble on the Red tournament Friday, Dec. 29, 2017, in the Fargodome. Michael Vosburg / Forum Photo Editor2 / 2

FARGO — Willmar represented the Cardinal brand well at the Rumble on the Red, one of the largest wrestling tournaments in the Midwest, taking second place in the 84 team tournament.

Cael and Clay Carlson each took home championships to remain undefeated this season while teammate Lincoln Shinn took home a second place finish.

Scott West took home the team title with 186.5 points, distancing themselves from the Cardinals who scored 142.5 points.

Scott West had the advantage over the two-day tournament but it was Clay Carlson who took the individual win over Scott West's Tyler Shackle in the 132 pound championship. Carlson defeated Shackle by a 26-11 technical fall, his only non-pin of the tournament. He finished with four pins.

Cael Carlson was equally as dominant with a 6-0 record and four wins by fall, including the championship where he pinned Delano's Tanner Kroells in 1:54.

United also competed in the tournament, taking 33rd with 57 points thanks to strong efforts from Peyton Mortenson and Austin Schmitt. Schmitt took fifth place with a 5-2 record and Mortenson finished in seventh place with a 4-2 record.

Rumble on the Red

Team scoring

(1) Scott West 186.5 (2) Willmar 142.5 (3) Albert Lea 135.5 (T-3) Perham 135.5 (5) Stoughton 132 (6) Rapid City Stevens 125.5 (7) Waconia 116 (8) Fairmont-Martin County West 115.5 (9) St. Cloud Tech 107 (10) Minot 104.5 ... (33) United 57

How Willmar fared

Key: (Weight, name, won-loss, place)

106: Caden Carlson 0-2 ... 113: Harley Anez 1-2... 120: Alex Backes 1-2; Jonas Anez 2-2 ... 126: Josh Miley 3-2; Israel Navarro 5-2 (fifth place) ... 132: Clay Carlson 5-0 (champion) ... 138: Cael Carlson 6-0 (champion) ... 145: Grant Deegan 2-2 ... 152: Bryce Erickson 1-2 ... 160: Ethan Roux 0-2 ... 170: Lincoln Shinn 4-1 (second place) ... 182: Open ... 195: Josiah Swanson 0-2 ... 220: Andrew Reigstad 3-2 ... 285: Open

How United fared

Key: (Weight, name, won-loss, place)

106: Open ... 113: Open ... 120: Open ... 126: Open ... 132: Open ... 138: Open ... 145: Layton Wittnebel 1-2 ... 152: Open ... 160: Open ... 170: Open ... 182: Peyton Mortenson 4-2, seventh place ... 195: Austin Schmitt 5-2, fifth place ... 220: Tanner Johnson 2-2 ... 285: Sam Henriksen 3-2

Rogers Tournament

Three BBE wrestlers won championships and three other Jaguars placed second to lead the team to a first-place finish at the Rogers Holiday Matness tournament on Friday in Rogers.

At 120 pounds, Canon Swanson decisioned Becker's Jake Nelson 7-5 in the championship match, and at 152 pounds, Adam Jaeger won a 16-3 major decision over Rogers' Jake Born in the championship match.

At 160 pounds, Isaiah Gilbert pinned Osseo's Jacob Meissner in 4:20 to win the title. The Jaguars' Walker Bents (106), Tyler Jensen (126) and Tyler Bents (138) were runners-up.

BBE scored 200.5 points to easily outdistance second-place Becker (139.5) and third-place Osseo (125).

Rogers Holiday Matness

Team scoring

(1) BBE 200.5 (2) Becker 139.5 (3) Osseo 125 (4) Rogers 122 (5) Winona-Winona Cotter 121 (6) Princeton 113 (7) St. Thomas Academy 107.5 (8) Kimball 100.5 (9) Chanhassen 74.5 (10) Monticello 64 (11) Zimmerman 53 (12) Park Center 40.5 (13) Richfield 40 (14) Minneapolis Roosevelt 30 (15) Champlin Park 26 (16) Minneapolis Patrick Henry 15 (17) Proctor-Hermantown 11 (18) Holdingford 6

How BBE fared

Key: (Weight, name, won-loss, place)

106: Walker Bents 2-1 (second place) ... 113: Blaine Fischer 2-2 (fourth place) ... 120: Canon Swanson 3-0 (champion) ... 126: Tyler Jensen 3-1 (second place) ... 132: Dylan T. Kampsen 1-2 (fourth place) ... 138: Tyler Bents 3-1 (second place) ... 145: Taiton Linder 1-2 ... 152: Adam Jaeger 3-0 (champion) ... 160: Isaiah Gilbert 3-0 (champion) ... 170: Mark Jenniges 1-1 (third place) ... 182: Trevor Kern 2-2 (fourth place) ... 195: Thaniel Cebulla 1-2 (sixth place) ... 220: Seth Roering 0-2 ... 285: Joseph Thompson 0-2

Braves Classic

Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove crowned five champions and won the Braves Classic on Friday in Benson.

MAHACA placed third and the Tigers' Ethan Lebrija (113), Dalton Rose (136) and Brady Cardwell (160) won championships.

Quad County placed fourth and Jaiden Jimenez (120) and Bryce Schmidt (220) won championships.

TMB/WWG's Anthony Axford, the 145 champion, was named the tournament MVP.

Braves Classic

Team scoring

(1) Tracy-Milroy Balaton 237 (2) Canby 217 (3) MAHACA 171 (4) Quad County 144 (5) Benson 105.5 (6) Fergus Falls 91 (7) Ortonville 90.5 (8) Crosby-Ironton 87.5 (9) Norwood Young America 67 (10) Border West 57

How MAHACA fared

Key: (Weight, name, won-loss, place)

106: Justin Asmus 3-1 (third place) ... 113: Ethan Lebrija 3-0 (champion) ... 120: Hunter Gibson 2-2 (fourth place), Jed Feuchtenberger 2-2 (fifth place) ... 126: Austin Berlinger 0-2 ... 132: Dalton Rose 3-0 (champion) ... 138: Gideon Joos 2-2 ... 145: Ben Travis 1-2 ... 152: Noah Amundson 0-2 ... 160: Brady Cardwell 3-0 (champion) ... 170: Christian Dodds 2-2 (fifth place) ... 182: Tristan Raths 1-3 (sixth place) ... 195: Bain Laine 1-2 (fourth place) ... 220: Gage Wevley 2-1 (second place) ... 285: Open

How Quad County fared

Key: (Weight, name, won-loss, place)

106: Hunter Wilke 0-2 ... 113: Luke Kluver 3-1 (third place) ... 120: Jaiden Jimenez 3-0 (champion) ... 126: Abel Chaparro 1-3 (sixth place) ... 132: Sam Ohlinger 2-2 ... 138: Jacob Grund 0-2, Jack Howard 2-1 (second place) ... 145: Ayden Friese 2-1 (second place) ... 152: Tristan Todd 2-1 (tie third place) ... 160: Open ... 170: Open ... 182: Open ... 195: Cole Fischer 0-2 (fifth place) ... 220: Bryce Schmidt 3-0 (champion) ... 285: Open

How Benson fared

Key: (Weight, name, won-loss, place)

106: Preston McGee 1-2 ... 113: Blake Nagler 0-2 ... 120: Colby Hogrefe 0-2 ... 126: Michael Nagler 2-2 (fourth place) ... 132: Kaden Kurkosky 0-2 ... 138: Adam Koosman 2-2 (fourth place) ... 145: Aaron Zosel 3-1 (third place) ... 152: Brady Ascheman 3-1 (tie fifth place) ... 160: Alex Wrobleski 1-2 (sixth place), Mason Abner 1-2, Wyatt McGee 2-2 ... 170: Jared Knutson 3-1 (third place) ... 182: Dylan Stewart 2-2 (fifth place) ... 195: Open ... 220: Alden Sylte 0-2 ... 285: Grant Evenson 2-1 (third place)

Boys Basketball

Springfield 87, Minnewaska 85

Springfield edged Minnewaska in a battle at the Southwest Minnesota State Tournament Friday night.

The Lakers held their own against the top-ranked team in Class A but a 52-point second half by Springfield proved to be too much.

Jackson Johnsrud scored 24 points for Minnewaska as four different Springfield players made it into double-digits.

Springfield (8-0) 35 52 — 87

Minnewaska (6-3) 41 44 — 85

SPRINGFIELD - Scoring: Decker Scheffler 17, Jordan Kieper 8, Nolan Hovland 2, Tanner Vogel 12, Isaac Fink 22, Mitchell Buerkle 17, Andrew Beckman 2, Mitchell Leonard 7 ... 3-point shots: Scheffler 1, Kieper 2, Fink 3, Buerkle 2 ... Rebound leader: NA ... Assist leader: NA ... Steal leader: NA

MINNEWASKA - Scoring: Jackson Johnsrud 24, Jack Blevins 2, Grant Jensen 12, Luke Barkeim 2, Jaeger Jergenson 3, Matt Gruber 13, Garrett Jensen 20, Shawn Carsten 9 ... 3-point shots: Johnsrud 3 ... Rebound leader: Johnsrud 4, Gruber 7 ... Assist leader: Gruber 5 ... Steal leader: Johnsrud 2, Grant Jensen 2

KMS 61, Windom 58

Kerkhoven-Murdock-Sunburg came away with an overtime win over Windom on Friday after a second-half comeback.

Ethan Hauge scored a team-high 15 points for the Saints, who also got 13 points from both Regan Carlson and Josh Peterson.

Weston Gjerde had 10 points and six assists for KMS.

Windom (6-3) 30 24 4— 58

KMS (3-3) 23 31 7 — 61

WINDOM - Scoring: Kobe Lovell 15, Luke Gilbertson 14, Ryan Franz 7, Eric Pfeffer 5, Kaden Elder 13, Wyatt Minion 4 ... 3-point shots: Lovell 5, Pfeffer 1, Elder 1 ... Rebound leader: NA ... Assist leader: NA ... Steal leader: NA

KERKHOVEN-MURDOCK-SUNBURG - Scoring: Isaac Call 2, Weston Gjerde 10, Regan Carlson 13, Ethan Hauge 15, Brandon Rasmusson 8, Josh Peterson 13 ... 3-point shots: Carlson 3, Hauge 1 ... Rebound leader: Gjerde 6 ... Assist leader: Gjerde 4 ... Steal leader: Gjerde 3, Carlson 3, Hauge 3

Holdingford 61, Litchfield 43

Holdingford breezed past Litchfield thanks to an 18-point performance from Tyson Patrick and impressive team defense.

The Huskers held the Dragons to 43 total points as eight different Huskers reached double digit point totals. Alex Gruenke led the Dragons with 17 points.

Litchfield (4-4) 27 16 — 43

Holdingford (6-2) 43 18 — 61

LITCHFIELD - Scoring: Logan Graphenteen 3, Alex Gruenke 17, Owen Boerema 8, Joe Pennertz 2, Jordan Green 2, Jake Schneider 11 ... 3-point shots: Gruenke 3, Boerema 1 ... Rebound leader: Boerema 7 ... Assist leader: Gruenke 5 ... Steal leader: Gruenke 3

HOLDINGFORD - Scoring: Tyson Patrick 18, Cody Skwira 14, Austin Lange 5, Isaiah Folsom 2, Evan DeMorett 8, Jordan Schmitz 5, Nicholas Hellmann 2, Jared Thell 7 ... 3-point shots: Patrick 3, Skwira 2 ... Rebound leader: Thell 5, Lange 5 ... Assist leader: DeMorett 4 ... Steal leader: Patrick 4

RCW 72, Crosby-Ironton 48

Nathan Serbus and Justin Schrupp combined for 58 points as Renville County West defeated their hosts Crosby-Ironton Friday night.

Serbus led the way with 31 points and 13 rebounds, taking control of the post while Schrupp excelled on the perimeter. He scored 27 points with seven made 3-pointers and pulled in eight rebounds with four assists and four steals.

RCW (4-4) 36 36 — 72

C-I (4-5) 25 23 — 48

RENVILLE COUNTY WEST - Scoring: Jaime Castillo 3, Trent Kjersten 2, Tony Froland 2, Justin Schrupp 27, Riley Ashburn 7, Nathan Serbus 31 ... 3-point shots: Castillo 1, Schrupp 7, Ashburn 1 ... Rebound leader: Serbus 13, Schrupp 8 ... Assist leader: Kjersten 5, Schrupp 4, Castillo 4 ... Steal leader: Schrupp 4

CROSBY-IRONTON - Stats not provided

Girls Basketball

BBE 68, Lester Prairie-Holy Trinity 38

BBE earned a big win at the Goodhue Holiday Showdown thanks to a 20-point performance by Macie Kirckof.

Nicole Wesbur also had a strong night with 12 points and eight rebounds and teammate Jenna Dingmann scored 13 points with three 3-pointers.

BBE (6-3) 41 27 — 68

LP-HT (2-5) 21 17 — 38

BBE - Scoring: Grace Illies 2, Jenna Dingmann 13, Morgan Gronli 4, Macie Kirckof 20, Nicole Wesbur 12, Tori Reed 2, Jenna Fischer 6, Brittany Berge 3, Kendra Schmitz 4, Ally Gruber 2 ... 3-point shots: Dingmann 3, Gronli 1, Fischer 2, Berge 1 ... Rebound leader: Wesbur 8, Schmitz 6, Kirckof 5 ... Assist leader: Cassandra Tensen 5, Illies 3, Gronli 3 ... Steal leader: Illies 4, Tensen 4, Wesbur 3

LESTER PRAIRIE-HOLY TRINITY - Stats not provided

St. Cloud Cathedral 79, Litchfield 50

St. Cloud Cathedral ended Litchfield's seven-game win streak with an emphatic victory at the St. Cloud Cathedral Tournament.

Sydney McCann scored a game-high 17 points for the Dragons but it was the Crusaders' trio of scorers that helped the home team to the victory.

Kate Tomczik scored 16 points, just ahead of Hallie Hupf's 15 points and Gabby Heying's 10.

The Dragons will look to get back on track Tuesday at Morris.

Litchfield (7-3) 23 27 — 50

SCC (8-1) 37 42 — 79

LITCHFIELD - Scoring: Laney Huhner 8, Kamri Driver 9, Maddy Shoultz 3, Morgan Kaping 3, Sydney McCann 17, Neriah Lara 4, Sydney Jackman 2, Katelyn Cruze 1 ... 3-point shots: Huhner 1, Driver 3, Kaping 1, McCann 1 ... Rebound leader: Natalie Hanson 4 ... Assist leader: Shoultz 3 ... Steal leader: Shoultz 2

ST. CLOUD CATHEDRAL - Scoring: Kate Tomczik 16, Maya Van Erp 4, Celine Schoenecker 3, Hallie Hupf 15, Abbey Medelberg 5, Megan Voit 9, Meg Januschka 9, Gabby Heying 10, Charita Lewis 8 ... 3-point shots: Hupf 3, Medelberg 1, Voit 3, Lewis 2 ... Rebound leader: NA ... Assist leader: NA ... Steal leader: NA

Fairmont 52, KMS 29

A powerful defensive effort from Fairmont in the second half of Friday's game against KMS forced the Saints into the third place game at the Windom Tournament.

Fairmont outscored KMS 26-7 after taking only a four-point lead into the half thanks to impressive work in the paint. Lexi Lunn and Taylor Crissinger were the biggest benefactors on offense for Fairmont, scoring a combined 29 points.

KMS will head to the third place game against Heron Lake-Okabena Saturday in Windom.

KMS (2-7) 22 7 — 29

Fairmont (5-3) 26 26 — 52

KMS - Scoring: Katie Krieger 9, Mallory Rudningen 3, Morgan Lesteberg 7, Madison Rohner 6, Elizabeth Mansfield 2, Dacotah Rohner 2 ... 3-point shots: Krieger 1, Lestebeger 1 ... Rebound leader: Lesteberg 6 ... Assist leader: Lesteberg 2, Rohner 2 ... Steal leader: Krieger 4

FAIRMONT - Scoring: Maggy Totzke 3, Lexi Lunn 16, Taylor Crissinger 15, Whitney Scott 1, Brenna Cutler 5, Claire Cutler 8, Alli Lardy 6 ... 3-point shots: Crissinger 3, Lunn 3, Totzke 1 ... Rebound leader: NA ... Assist leader: NA ... Steal leader: NA

Boys Hockey

WFS 5, Willmar 0

Willmar couldn't make it on to the scoreboard as West Fargo Sheyenne scored five goals to take the win at the Little Falls Tournament.

Ryan Roth scored the game winner midway through the second period and West Fargo Sheyenne added four more in the third period for good measure.

Willmar 0 0 0 — 0

WFS 0 1 4 — 5

FIRST PERIOD — No scoring

SECOND PERIOD — WFS: Ryan Roth (Jerrell Beatty) 7:42

THIRD PERIOD — WFS: Sam Kramer 0:42 ... WFS: Logan Schauer (Brady Braun, Dalton Hiemer) 5:51 ... WFS: Braun (Sterling Morin) PP 10:13 ... WFS: Sam Kramer (Morin) 13:03

GOALIE SAVES/SHOTS — Willmar: Gunnar Banks 30/35 ... West Fargo Sheyenne: Cody Niessen 19/19

St. Francis 8, River Lakes 0

St. Francis scored eight goals in a rout of River Lakes at the St. Cloud Cathedral Tournament.

Cody Kolb scored a hat trick as teammate Nolan Garaghty turned away all eight shots he faced.

River Lakes 0 0 0 — 0

St. Francis 6 1 1 — 8

FIRST PERIOD — S: Dylan Strate (Reese Kaehler) 10:15 ... S: Cody Strate (Nathan Roberts) 11:16 ... S: Coby Kolb (Kaehler, Dylan Demarais) PP 13:08 ... S: Kaehler SH 16:15 ... S: Cody Strate (Dylan Strate, Reese Kaehler) 16:15 ... S: Kaehler (Myles Westbrook, D Strate) 16:42

SECOND PERIOD — S: Kolb (Colton Linson, Westbrook) 9:49

THIRD PERIOD — S: Kolb (Linson) 11:35

GOALIE SAVES/SHOTS — River Lakes: Jani TerWisscha 19/27 ... St. Francis: Nolan Garaghty 8/8

Litchfield/DC 5, Sauk Rapids 4

Brandt Pederson scored a pair of goals 11 seconds apart with less than two minutes remaining to take the lead and the victory for Litchfield/Dassel-Cokato over Sauk Rapids at the St. Cloud Cathedral Tournament Friday afternoon.

Pederson finished the day with two goals and assisted on another in a strong performance for the Dragons. Orrin Grangich scored two goals and an assist himself, including the opening goal in the first period.

Daymin Dodge took control midway through the first period and into the second period, scoring three goals to take an early lead.

Litchfield/DC's Darby Halonen finished with 26 saves.

Litchfield/DC 1 2 2 — 5

Sauk Rapids 2 1 1 — 4

FIRST PERIOD — L: Orrin Grangich 6:29 ... S: Daymin Dodge (Connor Cariveau, Drake Raduns-Parsley) PP 9:50 ... S: Dodge 14:00

SECOND PERIOD — S: Dodge 1:18 ... L: Grangich (Brandt Pederson) 6:42 ... L: Jake Johnson (Caleb Keith) SH 16:07

THIRD PERIOD — S: Nevin Friesz 11:33 ... L: Pederson 15:14 ... L: Pederson (Grangich, Paul Raisanen) 15:25

GOALIE SAVES/SHOTS — Litchfield/Dassel-Cokato: Darby Halonen 26/30 ... Sauk Rapids: Garrett Meisinger 37.42

Girls Hockey

Princeton 2, Willmar 0

Willmar's Savana Knutson made 50 saves but Princeton kept the Cardinals off the board and scratched two goals across for a narrow victory at the Armstrong Cooper Tournament.

Princeton's Kara Schramel wasn't kept as busy as Knutson but turned away all 22 shots she faced from the Cardinals to earn the shutout and advance.

"It was a good battle," said Willmar head coach Eric Setrum. "We just got a little tired I think. Savna played really well. She was outstanding."

Willmar now moves on to take on Central Lakes Conference foe Fergus Falls at 5 p.m. Saturday.

Princeton 0 1 1 — 2

Willmar 0 0 0 — 0

FIRST PERIOD — No scoring

SECOND PERIOD — P: Sydney Eckert 2:07

THIRD PERIOD — P: name not available 10:38

GOALIE SAVES/SHOTS — Princeton: Kara Schramel 22/22 ... Willmar: Savana Knutson 50/52

Nordic Skiing

Brainerd Invite

The Willmar boys and girls Nordic ski teams competed in the Brainerd Invite on Friday at the Brainerd Arboreteum.

Boys

Team scoring

(1) Brainerd 366 (2) Little Falls 365 (3) Bemidji 362 (4) Mora 357 (5) Alexandria 330 (6) Moorhead 310 (7) St. Cloud Tech 245 (8) Otter Tail Nordic 172 (9) Willmar 170

Individual

TOP FIVE — (1) Cooper Lennox, Mora, 33:33.24 (2) Evan Storbakken, Brainerd, 34:36.99 (3) Hunter Zupko, Little Falls, 34:50.09 (4) Soren Dybing, Bemidji, 35:42.06 (5) Colton Yorek, Little Falls, 35:49.15

WILLMAR — Daniel Halvorson 49:58.09; Ethan Haines 52:44.82; Marquis Christenson 56:15.82; Marcus Ornelas 51:55.75; William Trochlil 59:11.71; Erik Heen 1:07.10; Shawn Mellies-U'Ren 1:05.37

Girls

Team scoring

(1) Mora 363 (2) Bemidji 358 (3) Brainerd 356 (4) St. Cloud Tech 346 (5) Little Falls 314 (6) Moorhead 305 (7) Alexandria 261 (8) Otter Tail Nordic 139 (9) Willmar 138

Individual

TOP FIVE — (1) Gabby Hennes, SC Tech, 41:48.96 (2) Sadie Hamrin, Bemidji, 42:13.71 (3) Grace Erholtz, Brainerd, 44:10.28 (4) Bethany Miller, Alexandria, 44:46.46 (5) Johanna Schwinghamer, Mora, 44:50.46

WILLMAR — Laura Christianson 53:29.12; Marina Moyers 52:54.91