ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Girls tennis roundup: St. Cloud Tech shuts out Cards

ST. CLOUD -- Central Lakes Conference front-runner St. Cloud Tech dominated on its home courts Tuesday, shutting out Willmar 7-0. The Tigers, who are the two-time defending CLC champions, remained unbeaten in conference play (7-0) after not allow...

ST. CLOUD - Central Lakes Conference front-runner St. Cloud Tech dominated on its home courts Tuesday, shutting out Willmar 7-0.
The Tigers, who are the two-time defending CLC champions, remained unbeaten in conference play (7-0) after not allowing the Cardinals (3-5, 7-9 overall) to win more than three games in a set.
The most games Willmar won in a match was five, achieved by Hannah Kobienia at 3-singles, Sydney Fischer/Bergen Vollan at 2-doubles and Olivia Corneil/Kaylee Chester at 3-doubles.
Brained, another CLC power, visits Willmar on Thursday.
SC Tech 7, Willmar 0
Singles
(1) Taylor Tarrolly, S, def Cayle Hovland 6-0 6-1 (2) Katelyn Tarrolly, S, def Jordyn Swoboda 6-0 6-2 (3) Jill Kidrowski, S, def Hannah Kobienia 6-2 6-3 (4) Kate Indereiden, S, def Karina Rice 6-0 6-1
Doubles
(1) Sam Eisenreich/Katie Williams, S, def Amelia Amon/Claire Schmitz 6-0 6-0 (2) Courtney Donnelly/Rebekah Zwiener, S, def Sydney Fischer/Bergen Vollan 6-3 6-2 (3) Sam Boettcher/Kylie Miller, S, def Olivia Corneil/Kaylee Chester 6-2 6-3
West Central
Benson 5, YME 2
Benson won the top three singles matches - all in straight sets - and took two of the three doubles matches to improve to 4-2 in the conference and 9-4 overall.
The Sting collected their lone wins from Sandy Bartels at 4-singles and Mariah Norell/Steph Bartels at 2-doubles.
Singles
(1) Maggie Buyck, B, def Danielle Clarke 6-2 6-3 (2) Raquel Curriel, B, def Britanna Raddatz 6-4 6-2 (3) Kellie Enderson, B, def Anne Clarke 6-4 6-2 (4) Sandy Bartels, Y, def Katie Samuelson 7-6 (7-5) 3-6 6-2
Doubles
(1) Melanie Reese/Kelsey Rajewsky, B, def Jordan Trotter/Jordan Glad 6-1 6-2 (2) Mariah Norell/Steph Bartels, Y, def Olivia Vergin/Gracie Grussing 6-2 2-6 6-3 (3) Rose McDonald/Samantha Payne, B, def Sophie Timm/Nikki Musselman 6-3 6-7 (5-7) 6-2
Wright County
Glencoe-SL 5, NLS 2
Taylor Bengtson at 3-singles and the 3-doubles tandem of Kylie Thompson and Hunter Clark picked up New London-Spicerโ€™s two victories.
Singles
(1) Piper Davis, G, def Louise Lungstrom 6-3 6-2 (2) Rachel Rusten, G, def MacKenzie Loftness 6-0 7-5 (3) Taylor Bengtson, N, def Callie Raduenz 7-5 6-0 (4) Hannah Lemke, G, def Jill Erickson 6-2 6-1
Doubles
(1) Ellie Lepel/Lindsay Wedin, G, def Brea Westberg/Gabby Helland 6-1 6-3 (2) Ashlyn Ratike/Emily Vonberge, G, def Emma Spors/Shea Oman 7-6 (7-5) 2-6, 6-1 (3) Kylie Thompson/Hunter Clark, N, def Jenessa Urban/Ashley Miller 6-3 5-7 6-2
Minnewaska Triangular
Minnewaska 7,
Morris/CA 0
Singles
(1) Jada Hoffman, Min, def Katie Cannon 6-0, 6-0 (2) Makenna Hanson, Min, def Maddie Hennen 6-0, 6-0 (3) Myranda Thoen, Min, def Victoria Tiernan 6-0, 6-3 (4) Karissa LaMont, Min, def Caitlin Wilts 6-2, 6-1

Doubles
(1) Joelle/Thorfinnson/Annika Pederson, Min, def Annie Brandt/Brittany Cardwell 6-0, 6-1 (2) Sarah Freske/Danielle Thorfinnson, Min, def Jessica Burks/Sarah Jackson 6-2, 6-2 (3) Anna Vold/Emily Haus, Min, def Hannah Harste/Kaitlyn Asmus 6-0, 6-1
Minnewaska 7, MACCRAY 0
Singles
(1) Jada Hoffman, Min, def Amber Wieberdink 6-3, 6-0 (2) Makenna Hanson, Min, def Kim Trulock 6-1, 6-0 (3) Myranda Thoen, Min, def Belle Brynjulfson 6-0, 7-6 (7-3) (4) Karissa LaMont, Min, Missy Marcus 6-1, 6-0
Doubles
(1) Joelle/Thorfinnson/Annika Pederson, Min, def Annie Sandry/Heather Marcus 6-1, 3-6, 7-5 (2) Sarah Freske/Danielle Thorfinnson, Min, def Alicia Ervin/Emily Woods 6-3, 6-1 (3) Anna Vold/Michaela Englund, Min, def Brianna Harguth/Jasmine Butler 6-0, 6-0
MACCRAY 7,
Morris/CA 0
Singles
(1) Amber Wieberdink, MAC, def Katie Cannon 6-0, 6-0 (2) Kim Trulock, MAC, def Maddie Hennen 6-0, 6-0 (3) Belle Brynjulfson, MAC, def Victoria Tiernan 6-3, 6-3 (7-3) (4) Missy Marcus, MAC, def Caitlin Wilts 6-4, 6-0
Doubles
(1) Annie Sandry/Heather Marcus, MAC, def Brittany Cardwell/Annie Brandt 6-1, 6-1 (2) Alicia Ervin/Emily Woods, MAC, def Jessica Burks/Sarah Jackson 7-5, 4-6, 6-3 (3) Jasmine Butler/Breanna Harguth, MAC, def Hannah Harste/Kaitlyn Wagner 6-3, 6-3

What To Read Next
Get Local

ADVERTISEMENT