ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Prep Golf Roundup: Willmar’s Grabow second at St. Cloud Invite

ST. CLOUD -- Willmar's Riley Grabow tied for second place at the 19-team boys St. Cloud Country Club Invite Thursday. Grabow was just two shots behind the medalist with a 74. The two-over par round was the second-best in a field of 112 golfers. L...

ST. CLOUD - Willmar’s Riley Grabow tied for second place at the 19-team boys St. Cloud Country Club Invite Thursday.

Grabow was just two shots behind the medalist with a 74. The two-over par round was the second-best in a field of 112 golfers.

Levi Hauser followed with a 77 for Willmar as the Cardinals placed eighth.

Team scoring

(1) St. Michael-Alberville 314 (2) St. Cloud Cathedral 316 (3) Forest Lake 316 (4) Becker 317 (5) Cambridge-Isanti 318 (6) Eagan 325 (7) Brainerd 326 (8) Willmar 326 (9) Staples-Motley 330 (10) Buffalo 334 (11) Benilde-St. Margaret’s 335 (12) Monticello 338 (13) St. Cloud Tech 342 (14) Bemidji 343 (15) Sauk Rapids 350 (16) Marshall 354 (17) Pequot Lakes 367 (18) St. Cloud Apollo 377 (19) Little Falls 380 

ADVERTISEMENT

Individual

MEDALIST – Matt Gregg, Bem, 72

Area results

WILLMAR – Riley Grabow 74, Levi Hauser 77, Ian Carruthers 84, Tanner Dahle 91, Tristan Reed 91, Avery Fuchs 94

WRIGHT COUNTY BOYS

At Litchfield

Second-place Litchfield had Peter Hyberger shoot a 38 and Brandon Nelson a 39 Thursday.

Team scoring

ADVERTISEMENT

(1) Annandale 156 (2) Litchfield 162 (3) Mound Westonka 163 (4) Watertown-Mayer 178 (5) Rockford 180 (6) New London-Spicer 181 (7) Glencoe-Silver Lakes 190

Individual

MEDALIST – tie, James Sherwood, Ann, and Anson Kuznik, MW, 35

Area results

LITCHFIELD – Peter Hyberger 38, Brandon Nelson 39, Nathean Andersen-Otto 42, Collin Danner 43

NLS – Max Maher 44, Hunter Sjoberg 45, Evan Dietz 45, Sam Stageberg 47

CAMDEN BOYS

At Valley GC, Willmar

ADVERTISEMENT

Brett Reid of Community Christian School earned medalist honors by one stroke with a 37 and Yellow Medicine East won a conference triangular Thursday.

Sam Jans posted a 40 to pace YME.

Team scoring

(1) Yellow Medicine East 178 (2) Community Christian School 184 (3) Renville County West 188

Individual

TOP THREE – (1) Brett Reid, CC, 37 (2) Sean Grosklags, RCW, 38 (3) Sam Jans, YME, 40

Area results

YME – Jans, Sam Ohliger 46, Jacob Peterson 45, Ben Rillo 47

CCS – B. Reid, Greg Reid 43, Karl Chapin 51, Caleb Elmhorst 53

RCW – Grosklags, Reese Marks 47, Cody Thompson 50, Jaden Kolker 53

CENTRAL MINNESOTA BOYS

At Kimball

Team scoring

(1) Osakis 183 (2) Maple Lake 184 (3) Belgrade-Brooten-Elrosa 190 (4) Howard Lake-Waverly-Winsted 212 (5) Pierz 215 (6) Paynesville 217

Individual

MEDALIST – tie: Joey Garcia, Osa, 41; Brandon Borell, ML, 41

Area results

BBE – Jayden Miller 45, Austin Trustheim 47, Sam Wosmek 49, Ethan Schwinghammer 49

PAYNESVILLE – Erik Malling 45, Jordan Wegner 47, Dylan Heimen 54, Jordan Johnson 71

PRE-SECTION 3AA GIRLS

At Oakdale GC, Buffalo Lake

Ashlyn Guggisburg won medalist honors by two shots with a round of 79 for Minnewaska, but the Lakers were edged by Jackson County Central and Luverne Thursday.

Kellie Enderson made a hole-in-one and finished fourth at 85 for Benson/KMS.

Team scoring

(1) Jackson County Central 353 (2) Luverne 355 (3) Minnewaska 358 (4) Morris/Chokio-Alberta 373 (5) Benson/KMS 405 (6) New Ulm 412 (7) Montevideo 419 (8) New London-Spicer 447 (9) Pipestone 476

Individual

TOP THREE – (1) Ashlyn Guggisberg, Min, 79 (2) Abby Brinkman, JCC, 81 (3) Madison Crabtree, Luv, 84

Area results

MINNEWASKA – Guggisberg 79, Madi McGinty 91, Annika Pederson 94, Emily Harste 94

MORRIS/CA – Maddie Hennen 87, Shiori Legate 92, Hannah Zimmel 95, Megan Kirkeide 99

BENSON/KMS – Kellie Enderson 85, Rachel Lee 98, Nicole Ascheman 110, Danielle Reuss 112

MONTEVIDEO – Nyah Kleindl 102, Sara Johnson 104, Kiana Anderson 105, Taylor Knutson 108

NLS – Brooke Beuning 100, Payton Mages 106, Emmy Schwartz 119, Dezirae Illies 122

CENTRAL MINNESOTA GIRLS

At Pierz

Four rounds under 50 propelled Belgrade-Brooten-Elrosa to a third win in four conference meets Thursday.

Team scoring

(1) Belgrade-Brooten-Elrosa 178 (2) Osakis 185 (3) Pierz 220 (4) Howard Lake-Waverly-Winsted 221 (5) Paynesville 227 (6) incomplete: Eden Valley-Watkins/Kimball and Maple Lake

Individual

MEDALIST – Alayna Eldred, Osa, 39

Area results

BBE – Alyssa Dalen 43, Emily Wosmek 43, Maddie Baker 44, Jaden Gossen 48

PAYNESVILLE – Alyssa Meed 52, Becca Doll 53, Evelin Mackendanz 57, Eliza Carlson 65

CAMDEN GIRLS

At Valley GC, Willmar

Team scoring

(1) No complete teams

Individual

TOP THREE – (1) Makayla Dyrdahl, Yellow Medicine East, 58 (2) Hope Fisk, YME, 63 (3) Toni Bonnema, Community Christian School, 63

Area results

CCS – Bonnema, Kenzie Bennett 63

YME – Dyrdahl, Fisk

RENVILLE COUNTY WEST – Steph Zaske 63

Related Topics: GOLF
What To Read Next
The Toros' Dakota Lenz scores 2 goals in Mason City's 8-1 win over Willmar
The league would launch in summer 2024 and is polling interest in possible host cities.
The Tuesday, Jan. 31, game between Sioux Falls Lincoln and Watertown was forced to move after junior JT Rock broke the rim with a powerful two-handed dunk. Rock is committed to play at Iowa State.
Hull was a five-time 50-goal scorer, led the NHL in goalscoring seven times, twice won the Hart Trophy and was voted a First-Team All-Star on the left wing 10 times.