ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Prep Track and Field

Tuesday's ResultsBenson/kmsBoys resultsTeam scoring(1) Montevideo 273.5 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 111 (3) West Central Area School 96.5 (4) Benson/KMS 95 (5) Ortonville 51 (6) MACCRAY/RCW 47 (7) Hancock 5Individual leaders(Area Top fou...

Tuesday’s Results
Benson/kms
Boys results
Team scoring
(1) Montevideo 273.5 (2) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 111 (3) West Central Area School 96.5 (4) Benson/KMS 95 (5) Ortonville 51 (6) MACCRAY/RCW 47 (7) Hancock 5
Individual leaders
(Area Top four)
Sprints
100: (1) Preston Herfurth, Mon, 11.10 (3) Josh Manzke, BK, 11.40 (4) Nate Heig, Mon, 11.41 … 200: (1) Adam DeZeeuw, Mon, 23.62 (2) Josh Manzke, BKMS, 24.02 (4) Max Peterson, B/KMS 24.39 … 400: (1) Hever Valenzuela, Mon, 56.38 (3) Sam Rosemeier, B/KMS 1:00.31
Runs
800: (1) Kurt TeBeest, Mon, 2:04.82 (2) Jonathan Tostenson, B/KMS, 2:06.94 (3) John Wagner, LD 2:10.42 (4) Preston Herfurth, Mon, 2:14.52 … 1600: (1) Kurt TeBeest, Mon, 4:44.16 (2) Keiser Freetly, LD, 4:46.33 (4) Josh Tastad, Mon, 4:55.96 … 3200: (1) Keiser Freetly, LD, 10:35.94 (2) Cole Reitan, Mon, 12:01.91 (3) Bryce Nelson, Mon, 12:03.09
Hurdles
110: (1) Reece Kuhlmann, Mon, 16.12 (2) Adam DeZeeuw, Mon, 16.55 (3) Nathan Wolf, MR, 17.12 (4) Isaac Hoogeveen, Mon, 18.62 … 300: (1) Reece Kuhlmann, Mon, 43.54 (2) Nathan Wolf, MR, 45.60 (3) Jose Pacheco, Mon, 47.15 (4) Bently Boike, LD, 48.23
Relays
4 x 100: (1) Montevideo 47.75 (3) Lac qui Parle/Dawson Boyd 48.20 6(4) MACCRAY/RCW 48.48 … 4 x 200: (1) Montevideo 1:38.61 (2) MACCRAY/RCW 1:44.19 8 (4) Benson/KMS 1:49.17 … 4 x 400: (1) Montevideo 3:43.44 (2) Benson/KMS 3:49.81 (3) Lac qui Parle/Dawson-Boyd 4:00.47 … 4 x 800: (1) Benson/KMS 9:10.28 (2) Lac qui Parle/Dawson-Boyd 9:14.39 (3) Montevideo 9:17.38
Jumps
High: (1) Isaac Hoogeveen, Mon, 5-6 (3) Isaac Douglas, Mon, 5-4 … Pole vault: (1) Zach Burns, B/KMS, 10-6.00 (3) Preston Herfurth, Mon, 9-6 … Long: (1) Reece Kuhlmann, Mon, 19-1 (3) Isaac Hoogeveen, Mon, 18-7.5 (4) Josh Manzke, B/KMS, 18-7 … Triple: (1) Kurt TeBeest, Mon, 39-1.5 (2) Isaac Douglas, Mon, 39-1 (3) Thomas Daniels, LD, 39-0 (4) Lucas Strand, LD, 37-9
Weights
Shot put: (1) Noah Jensen, LD, 44-0 (2) Lucas Strand, LD, 41-8 (3) Joshua Cavaness, MR, 39-10 (4) Ethan Schmitt, Mon, 39-8 … Discus: (1) Noah Jensen, LD, 130-1.5 (2) Ethan Schmitt, Mon, 129-0.50 (3) Anthony Wieneke, MR, 121-4.5 (4) Thomas O’Malley, Mon, 119-3.5
Girls results
Team scoring
(1) Montevideo 225.5 (2) Benson/KMS 96.5 (3) West Central Area School 92 (4) Lac qui Parle Valley/Dawson-Boyd 87 (5) Ortonville 76 (6) MACCRAY/CW 66 (7) Hancock 18
Individual leaders
(Area top four)
Sprints
100: (1) Molly Reeves, Monm 12.42 (2) Anais Sorenson, Mon, 12.90 (3) Hannah Bentley, MR, 13.01 … 200: (1) Molly Reeves, Mon, 25.97 (2) Morgan Reidinger, Mon, 28.16 (3) Hannah Bentley, MR, 28.21 … 400: (1) Jessica Tastad, Mon, 1:05.41 (2) Sydney Walsh, BKMS, 1:06.78 (3) Ellie Thein, MR, 1:06.85
Runs
800: (1) Claire Sulflow, Mon, 2:35.87 (2) Jordyn Sterud, LD, 2:39.59 (3) Anne Kennedy, LD, 2:40.45 … 1600: (1) Claire Sulflow, Mon, 5:39.72 (2) Jordyn Sterud, LD, 5:44.97 … 3200: (1) Carissa Vanderwal, Ortonville 12:56.93 (2) Kelly Kvaal, LD, 13:11.86 (3) Alexis Staples, Han, 14:18.23
Hurdles
100: (1) Kami Ochsendorf, Mon, 17.04 (2) Sydney Bednar, Mon, 17.20 8 (4) Faith Anyasike, LD, 17.88 … 300: (1) Kami Ochsendorf, Mon, 53.93 (2) Sydney Bednar, Mon, 55.13 (3) Aliyah Hill, Mon, 55.43 (4) Abbie Mitteness, BKMS, 55.46
Relays
4 x 100: (1) MACCRAY/RCW 54.10 (2) Montevideo 56.50 (4) Lac qui Parle/Dawson-Boyd 56.54 … 4 x 200: (1) Montevideo 1:54.17 (2) Lac qui Parle/Dawson-Boyd 2:01.40 (3) MACCRAY/RCW 2:02.27 (4) Benson/KMS 2:02.34 … 4 x 400: (1) Montevideo 4:29.77 (2) Benson/KMS 4:31.54 (3) Lac qui Parle/Dawson-Boyd 4:39.51 … 4 x 800: (1) Lac qui Parle/Dawson-Boyd 10:40.64 (2) Benson/KMS 10:51.02 (4) Montevideo 12:01.20
Jumps
High: (1) Demara Bumgradner, WCA, 4-10 (2) Lexi Quigley, Mon, 4-6 (3) Ashlyn Mattson, Han, 4-6 (4) Hanna Lindblad, BKMS, 4-6 … Pole vault: (1) Emmy Enevoldsen, Mon, 7-6 (3) Jessaca Zuidema, MR, 7-0 (4) Hanna Lindblad, BKMS, 7-0 … Long: (1) Molly Reeves, Mon, 15-3 (2) Kami Ochsendorf, Mon, 14-6.5 (4) Courtney Johnson, BKMS, 14-5.50 … Triple: (1) Morgan Reidinger, Mon, 30-10.00 (3) Courtney Johnson, BKMS, 30-1.5 (4) Aliyah Hill, Mon, 29-11
Weights
Shot put: (1) Kelsey Rajewsky, BKMS, 35-10 (3) Julie Overton, LD, 30-6 … Discus: (1) Annabelle Haarstad, WCA, 114-9.5 (2) Katia Osman, Mon, 93-8 8 (3) Kelsey Rajewsky, BKMS, 90-1
BBE Lions Meet
Boys results
Team scoring
(1) Eden Valley-Watkins/Kimball 168 (2) Howard Lake-Waverly-Winsted 125.5 (3) Maple Lake 122 (4) BBE 66 (5) Minnewaska 59 (6) ACGC 50 (7) Paynesville 25 (8) St. John’s Prep 15.5
Individual leaders
(Winner and area top three)
Sprints
100: (1) Deshaun James, EVW, 11.61 (2) Kyle Felling, BBE, 12.01 … 200: (1) Deshaun James, EVW, 24.39 (3) Kyle Felling, BBE, 24.97 … 400: (1) Connor Schank, HLW, 54.65
Runs
800: (1) Connor Schank, HLW, 2:07.31 … 1600: (1) Connor Schank, HLW, 4:36.97 (2) Nolan Weisel, Mnw, 4:56.77… 3200: (1) Noah Bundrock, HLW, 11:02.97 (3) Logan Schwinghammer, BBE, 11:08.38
Hurdles
110: (1) Aaron Reese, ML, 16.44 … 300: (1) Aaron Reese, ML, 42.59
Relays
4 x 100: (1) Eden Valley-Watkins/Kimball 45.97 (2) Minnewaska 48.03 … 4 x 200: (1) Maple Lake 1:38.28 … 4 x 400: (1) Eden Valley-Watkins/Kimball 3:43.89 (3) Minnewaska 3:56.73 … 4 x 800: (1) Paynesville 9:13.67 (2) BBE 9:17.40
Jumps
High: (1) Gabe Eisenbacher, ACGC, 6-2 (2) Jackson Johnsrud, Mnw, 6-0 … Pole vault: NA … Long: (1) Kyle Felling, BBE, 18-10.5 … Triple: (1) Nic Duenow, HLS, 38-9.25
Weights
Shot put: (1) AJ Gatz, HLW, 41-3-5 (3) Brodie Maresch, ACGC, 40-11.75 … Discus: (1) Brennan Lewis, ACGC, 135-0
Girls results
Team scoring
(1) Eden Valley-Watkins/Kimball 142.70 (2) Minnewaska 139.5 (3) Howard Lake-Waverly-Winsted 121.5 (4) BBE 67.20 (5) ACGC 55.50 (6) Maple Lake 54.20 (7) Paynesville 43 (8) St. John’s Prep 8
Individual leaders
(Winner and area top three)
Sprints
100: (1) Jenna Benson, HLW, 13.35 (2) Mariah Beckius, Mnw, 13.39 (3) Kalley Lang, ACGC, 13.61 … 200: (1) Mariah Beckius, Mnw, 28.40 … 400: (1) Jacquelyn Hoeft, Pay, 1:02.49 (2) Ellie Danielson, Mnw, 1:05.08
Runs
800: (1) Ellie Danielson, Mnw, 2:31.02 (3) Jen Boyle, BBE, 2:33.13 … 1600: (1) Gracie Mallak, HLW, 5:23.23 (3) Kara Hanson, Mnw, 5:48.35 … 3200: (1) Gwen Helgeson, HLW, 12:27.15
Hurdles
100: (1) Abbey Straley, EVW, 14.95 (2) Jacquelyn Hoeft, Pay, 15.25 (3) Jenna LaFave, Mnw, 10.01 … 300: (1) Abbey Straley, EVW, 50.39 (3) Addison Bernstein, ACGC, 52.05
Relays
4 x 100: (1) Eden Valley-Watkins/Kimball 55.63 (3) Minnewaska 56.45 … 4 x 200: (1) ACGC 1:54.24 (2) Minnewaska 1:54.36 (3) BBE 1:57.30 … 4 x 400: (1) Minnewaska 4:25.94 (3) BBE 4:34.97 … 4 x 800: (1) Minnewaska 10:18.64
Jumps
High: (1) Mikayla Scherping, HLW, 5-4 (3) Courtney Erickson, Mnw, 4-10 … Pole vault: NA … Long: (1) Jenna Benson, HLW, 15-6.5 (2) Jacquelyn Hoeft, Pay, 14-8.5 … Triple: (1) Jacquelyn Hoeft, Pay, 31-6.5 (2) Ebba Reimers, BBE, 31-4.5 (3) Nicole Lilleberg, ACGC, 31-0.5
Weights
Shot put: (1) Courtney Erickson, Mnw, 32-11.75 (3) Ebbe Reimers, BBE 32-5-25 … Discus: (1) Ariel Laabs, EVW, 101-9 (2) Kayle Benesh, BBE, 97-5 (3) Natasha Nemmers, Mnw, 96-7
Hutchinson invite
Boys results
Team scoring
(1) New Prague 176 (2) Annandale 57 (3) tie, Litchfield and Hutchinson 52 (5) Rockford 37
Individual leaders
(Winner and Litchfield scorers)
Sprints
100: (1) Caleb Smith, NP, 11.10 (3) Joan Silverio, Lit, 11.70 … 200: (1) Mitchell Delbow, NP, 22.50 (7) Joan Silverio, Lit, 25.10 … 400: (1) Mitchell Delbow, NP, 52.60 (2) Nolan Dietel, Lit, 52.65 (4) Cody Graphenteen, Lit, 55.10
Runs
800: (1) Ryan Houseman, Hut, 2:09.10 … 1600: (1) Wyatt Midtvedt, NP, 4:41.90 … 3200: (1) Zach Boos, Ann, 10:31.50
Hurdles
110: (1) Christian Velishek, NP, 15.80… 300: (1) Austin Greenwalt, NP, 41.30
Relays
4 x 100: (1) New Prague 45.80 … 4 x 200: (1) Litchfield 1:36.90 … 4 x 400: (1) Rockford 3:38.90 (4) Litchfield 3:44.60 … 4 x 800: (1) Hutchinson 8:48.40 (4) Litchfield 9:41.20
Jumps
High: … Pole vault: (1) Alex Torp, NP, 14-0 (5) Kaleb Bartlett, Lit, 10-6 … Long: (1) Niklas Arguedas, NP, 21-0 (3) Nolan Dietel, Lit, 18-7 (4) Dylan Madsen, Lit, 18-6 … Triple: (1) Niklas Arguedas, NP, 39-5
Weights
Shot put: (1) Jordan Twardy, Hut, 47-9.5 (2) Logan Wagner, Lit, 44.3-5 (4) Steven Orzolek, Lit, 42-3 (5) Kal Jackman, Lit, 40-8.5 … Discus: (1) Erik Skie, NP, 135-9 (2) Kal Jackman, Lit, 130-3 (3) Jack Osterberg, Lit, 123-4 (4) Logan Wagner, Lit, 121-8
Girls results
Team scoring
(1) New Prague 127.166 (2) Hutchinson 86.33 (3) Litchfield 67.83 (4) Annandale 62.33 (5) Rockford 32.33
Individual leaders
(Winner and Litchfield scorers)
Sprints
100: (1) Delancy McLoone, NP, 12.30 (2) Rycheil Gjovik, Lit, 12.60 … 200: (1) Kamryn D’Heilly, Ann, 27.0 (5) Kassie King, Lit, 28.70 … 400: (1) Josie Herrmann, NP, 1:01.20
Runs
800: (1) Chrissy Dennison, Hut, 2:31.30 … 1600: (1) Maria Berg, NP, 5:21.10 (5) Jane Hulterstrum, Lit, 5:50.50 … 3200: (1) Makayla Maher, Hut, 12:22.80
Hurdles
100: (1) Ashley Shimek, NP, 16.20 … 300: (1) McKenzie Holgate, NP, 50.70 (4) Maddy Shoultz, Lit, 51.90
Relays
4 x 100: (1) Litchfield 52.50 … 4 x 200: (1) New Prague 1:52.60 (5) Litchfield 1:58.90 … 4 x 400: (1) New Prague 4:15.30 (2) Litchfield 4:19.10 … 4 x 800: (1) Hutchinson 10:24.20 (5) Litchfield 12:06.30
Jumps
High: (1) Bryn London, Rock, 5-0 (2) tie, Marina Randt, Lit, and Justine Madsen, Lit, 4-10 (5) Sydney Weires, Lit, 4-8 … Pole vault: (1) Randi Allar, NP, 8-6 (4) tie, Rebecca Schmidt, Lit, 7-0 … Long: (1) Avery Kenning, Ann, 15-7 (5) Khilah Miller, Lit, 14-3 … Triple: (1) Samantha Arens, Rock, 31-11 (2) Brynna Goraczkowski, Lit, 31-8.5
Weights
Shot put: (1) Keerstin Viesselman, Hut, 35-0 (2) Emily White, Lit, 32-4.5 (5) Brianna Larson, Lit, 30-11.25 … Discus: (1) Keerstin Viesselman, Hutm 125-3 (2) Sarah Schmidt, Lit, 125-1 (4) Emily White, Lit, 98-1

What To Read Next
Willmar beats the Minnesota Loons 9-6 on four 3rd-period goals
Willmar’s early 2-0 lead doesn’t hold up in 8-2 loss to Granite City
Willmar surrenders a late lead to fall 4-3 at Mason City