ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Prep Wrestling: ACGC first, Willmar sixth at Hutchinson

HUTCHINSON -- Atwater-Cosmos-Grove City had six individual champions and rolled to first place in the eight-team Hutchinson Wrestling Invitational on Saturday.

Locked up
Klinton VanHeuveln, right, of Kerkhoven-Murdock-Sunburg battles with Chase Austvold of New London-Spicer in a semifinal-round match at 130 pounds Friday at the New London-Spicer Invitational. VanHeuveln later notched a pin to advance to the championship, but lost in the final to Matt Nelson of Big Lake, 9-2. Tribune photos by Rand Middleton

HUTCHINSON -- Atwater-Cosmos-Grove City had six individual champions and rolled to first place in the eight-team Hutchinson Wrestling Invitational on Saturday.

The Falcons amassed 244.5 points with 11 of their wrestlers placing in the top three.

Logan Peterson was the 112-pound champion for ACGC. Hayden Rouser won the 119-pound class, Matt Lee won at 135, Larry Bomstad at 140, Matt Meyer at 145 and Ryan Larson at 171.

Tyler Berghuis was a runner-up at 103 pounds for ACGC, as was Lucas Damm at heavyweight. Michael Kramer at 160, James Nelson at 189 and Dylan Nelson at 215 were all third.

Willmar finished sixth with 115.5 points. Alex Johannes at 125 pounds was the lone Cardinal to win an individual title. Coty Milhausen was second at 152 and Nathanial Swoyer second at 189. Nate Mittag was third at 103 pounds.

ADVERTISEMENT

Team scoring

(1) Atwater-Cosmos-Grove City 244.5 (2) Jackson County Central 190 (3) Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 142.5 (4) New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 135 (5) Hutchinson 132 (6) Willmar 115.5 (7) Woodbury 113 (8) Totino-Grace 83

How ACGC fared

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

103: Tyler Berghuis 2-1 (1), 2nd place ... 112: Logan Peterson 3-0 (2), 1st place .... 119: Hayden Rouser 3-0 (3), 1st place ... 125: Robert Rasmussen 1-3 ... 130: Matthew Whitcomb 2-2, 5th place ... 135: Matt Lee 2-0 (1), 1st place ... 140: Larry Bomstad 3-0 (2), 1st place ... 145: Matt Meyer 3-0 (2), 1st place ... 152: Colin Kragenbring 0-2 ... 160: Michael Kramer 3-1 (2), 3rd place ... 171: Ryan Larson 3-0 (1), 1st place ... 189: James Nelson 3-1, 3rd place ... 215: Dylan Nelson 3-1 (2), 3rd place ... 285: Lucas Damm 2-1 (2), 2nd place

How Willmar fared

Key: (Weight, name, won-loss, falls)

103: Nate Mittag 2-1 (1), 3rd place ... 112: Austin Miley 1-3 .... 119: Colten Carlson 2-2 (2), 4th place ... 125: Alex Johannes 3-0 (2), 1st place ... 130: Open ... 135: Seth Pollock 1-3 (1) ... 140: Zach Morris 1-3 (1) ... 145: Logan Wigton 0-2 ... 152: Coty Milhausen 2-1 (1), 2nd place ... 160: Open ... 171: David Arnold 0-2 ... 189: Nathanial Swoyer 2-1 (1), 2nd place ... 215: Taylor Neumann 0-2 ... 285: Cass Herzog 2-2 (1), 5th place

ADVERTISEMENT

BBE Invite

MACCRAY/Renville County West placed third and Belgrade-Brootne-Elrosa fourth.

Travis Fagen was first at 103 pounds and Jason Mertens first at heavyweight for MRCW.

Ross Rath won the 112-pound crown for BBE. Patrick Rooney was first at 160 and Dillion Knutson first at 171.

Team scoring

(1) Ottertail Central 187 (2) Howard Lake-Waverly-Winsted 164 (3) MACCRAY/Renville County West 155 (4) Belgrade-Brooten-Elrosa 137 (5) Bertha-Hewitt/Verndale 48 (6) Bonanza Valley All Star I 25 (7) Bonanza Valley All Star II 8 (8) Bonanza Valley All Star III 3

How BBE fared

103: Josey Tensen 2-2, 4th place ... 112: Ross Rath 2-0 (2), 1st place .... 119: Tyler Tensen 1-1 (1), 2nd place ... 125: Austin Jaeger 1-1, 3rd place ... 130: Jordan Lewis 2-2 (1), 4th place ... 135: Alex Schramel 1-1 (1), 3rd place ... 140: Open ... 145: Matt Schmitz 1-2 (1), 4th place ... 152: Adam Gregory 2-1 (2), 3rd place ... 160: Patrick Rooney 2-0 (1), 1st place ... 171: Dillion Knuson 1-0, 1st place ... 189: Eric Swenson 1-1, 3rd place ... 215: Brandon Roering 0-2 ... 285: Marshall Zachman 0-2

ADVERTISEMENT

How MACCRAY/RCW fared

103: Travis Fagen 3-0 (2), 1st place ... 112: Trevor Fagen 1-1, 2nd place .... 119: Alex Wolf 1-1 (1), 3rd place ... 125: Trevor Beckendorf 1-2 (1), 4th place ... 130: Zach Hauser 3-1 (3), 3rd place ... 135: Quinton Burns 0-2 ... 140: Brandon Bratsch 2-1 (2), 3rd place ... 145: Brett Feldman 2-1, 3rd place ... 152: Jason Bakker 1-1 (1), 2nd place ... 160: Ben Bonnema 1-2 (1), 4th place ... 171: Open ... 189: Brent Jaenisch 1-1, 2nd place ... 215: Tanner Bedel 1-1 (1), 3rd place ... 285: Jason Mertens 2-0 (2), 1st place

TMB Quad

Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley topped three opponents for the second straight day, extending its winning streak to 15 and improving to 24-5 overall.

T.J. Fulton at 112 pounds, Codie Weeding at 152, Garth Ochsendorf at 160-171, Sam Haas at 160-171 and Lane Mitchell at 189 all went 3-0 for DB/LQPV.

Team scores

Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 67, Redwood Valley 6

Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 48, Windom/Mt. Lake-Butterfield-Odin 48

Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 36, Tracy-Milroy-Balaton 28

How DB/LQPV fared

103: Jordan Bothun 1-2 ... 112: T.J. Fulton 3-0 (2) .... 119: Christian Thoen 1-0, John Weeding 2-0 (2) ... 125: Wyatt Ireland 2-1 (1) ... 130: Keith Abraham 1-2 ... 135: Joe Weeding 0-3 ... 140: Brandon Weber 1-2 ... 145: Jalen Baldwin 1-0, Ryan Swenson 2-0 (1) ... 152: Codie Weeding 3-0 ... 160-171: Garth Ochsendorf 3-0 (1), Sam Haas 3-0 (2) ... 189: Lane Mitchell 3-0 (2) ... 215: Scott Ludvigson 1-0 (1), J.D. Struxness 1-1 ... 285: Jared Roiland 1-0, Brandon Schmitt 2-0 (1)

Late Friday results Osakis Quad

Dual results

Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 52, Howard Lake-Waverly-Winsted 12

Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 52, Osakis 12

Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley 54, Rocori 24

How DB/LQPV fared

103: Jordan Bothun 2-1 (1) ... 112-119: T.J. Fulton 3-0 (3), Christian Thoen 1-1 (1) .... 119: Action Herman 0-1 ... 125: Wyatt Ireland 1-2 ... 130: Keith Abraham 3-0 (1) ... 135: Joe Weeding 1-1, John Weeding 0-1 ... 140: Brandon Weber 3-0 (1) ... 145: Ryan Swenson 2-0 (1), Jalen Baldwin 1-0 ... 152: Codie Weeding 3-0 (1) ... 160: Garth Ochsendorf 1-0 ... 160-171: Sam Haas 2-0 (1), Ty Jugenson 2-0 ... 171-189: Lane Mitchell 2-1 (1) ... 189: Jordan Staab 0-1 ... 215: J.D. Struxness 3-0 (1) ... 285: Brandon Schmitt 2-1

NLS Invite

Team scoring

(1) New London-Spicer 245 (2) Kerkhoven-Murdock-Sunburg 186 (3) Eden Valley-Watkins 177.5 (4) Big Lake 133 (5) Minnetonka 108 (6) Benson 91 (7) tie, Belgrade-Brooten-Elrosa and Litchifeld, each 79

How BBE fared

103: Josey Tensen 1-3 ... 112: Ross Rath 3-0 (2), 1st place .... 119: Open ... 125: Austin Jaeger 0-2 ... 130: Jordan Lewis xx ... 135: Alex Schramel 0-2 ... 140: Open ... 145: Matt Schmitz 1-2, 5th place ... 152: Adam Gregory 0-3 ... 160: Patrick Rooney 2-2, 4th place ... 171: Dillion Knutson 2-1 (1), 2nd place ... 189: Eric Swenson 1-3 ... 215: Brandon Roering 1-2 (1), 4th place ... 285: Matt Peterson 0-2

How Benson fared

103: Bryce Goff 2-2 (2), 5th place ... 112: Seth Pillatzki 2-2 (1), 4th place .... 119: Morgan Staton 2-1 (2), 2nd place ... 125: Matt Plumhoff 1-3 ... 130: Ben Lundebrek 2-2 (2), 4th place ... 135: Al Scottini 2-2, 5th place ... 140: Cody Hammerschmidt 1-2, 5th place ... 145: Jake Peterson 0-2 ... 152: Open ... 160: Open ... 171: Sam Carruth 1-2, 4th place ... 189: Soner Hilal 0-2 ... 215: Open ... 285: Tyler Jensen 1-2, 4th place

How KMS fared

103: Jordan Engler 2-1 (1), 2nd place ... 112: Nick Meyer 1-3 (1) .... 119: Zach Carlson 1-2, 4th place ... 125: Kyle Baker 2-2, 5th place ... 130: Klinton VanHeuveln 2-1 (2), 2nd place ... 135: Jessie Engler 2-1 (2), 2nd place ... 140: Jordon Rothers 3-0 (2), 1st place ... 145: Aaron Doraska 2-1 (2), 2nd place ... 152: Chase Norton 2-2 (1), 4th place ... 160: Trevor Mahlum 1-1, 2nd place ... 171: Austin Rothers 1-3 ... 189: Myrvan Halleland 3-0 (1), 1st place ... 215: Open ... 285: Isaac Froehlich 2-2 (2), 5th place

How Litchfield fared

103: Cody Klabunde 3-1 (1), 3rd place ... 112: Ryan Anderson 2-2 (2), 5th place .... 119: Tyler Jones 3-1 (1), 3rd place ... 125: Corey Pritchett 0-2 ... 130: Devan Nelson 2-1 (1), 3rd place ... 135: Dylan Reiner 1-3 (1) ... 140: Jordan Reiner 0-2 ... 145: Jake Kalkbrenner 2-2 (1), 4th place ... 152: Derek Celander 0-2 ... 160: Open ... 171: Open ... 189: Walker Kaping 2-2 (1), 5th place ... 215: Open ... 285: Open

How NL-Spicer fared

103: Jakob Stageberg 3-0 (1), 1st place ... 112: Treyton Austvold 2-1 (1), 2nd place .... 119: Ben Henle 3-0 (1), 1st place ... 125: Logan Brink 3-0, 1st place ... 130: Chase Austvold 1-3 (1) ... 135: Jarrett Hatlestad 2-2 (2), 4th place ... 140: Cameron Steffen 1-2, 4th place ... 145: Shawn Hatlestad 3-0 (3), 1st place ... 152: Dylan Hanson 3-0 (3), 1st place ... 160: David Nething 1-2 (1), 5th place ... 171: Kyle Cappelen 2-1, 3rd place ... 189: Austin Holden 3-1 (3), 3rd place ... 215: Boone Winkler 1-1, 2nd place ... 285: Zach Borka 3-0 (1), 1st place

What To Read Next
Prep wrestling report for Friday, Jan. 27, 2023, in west central Minnesota. BBE beats Minneota and HLWW, falls to Canby
Girls basketball report for Friday, Jan. 27, 2023, in west central Minnesota. Jaguars hold off Sauk Centre 46-41 before a packed house in Belgrade
Cullen Gregory, Jordan Gorans each score 2 goals in Willmar’s road win
Prep boys basketball report for Friday, Jan. 27, 2023, in west central Minnesota. Jaguars edge Mainstreeters 59-57 in a matchup of state-ranked teams