ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

State Cross Country Poll: Willmar girls drop to sixth

Top teams: Class A: Girls - Staples-Motley, Boys - Heritage Christian Academy; Class AA: Girls - St. Paul Highland Park, Boys - Big Lake

Willmar's Sully Anez, left, runs with Chaska's Nolan Sutter during the Lions Invitational on Saturday, Oct. 8, 2022 at Arrowwood Resort in Alexandria.
Willmar's Sully Anez races toward the finish line of the TCRC Cross-Country Showcase at Island Pine Golf Club in Atwater in this Tribune file photo.
Joe Brown / West Central Tribune
We are part of The Trust Project.

Cross-Country

From the MN Cross-Country Coaches Association

For the week of Oct. 10

CLASS AA
Girls Team
1. St. Paul Highland Park
2. Alexandria
3. Becker
4. Marshall
5. Monticello
6. Willmar
7. Rocori
8. Hibbing
9. Mankato East
10. Mankato West
11. Annandale
12. Austin

ADVERTISEMENT

Individual 
1. Luna Scorzelli, St. Paul Highland Park
2. Isabelle Schmitz, Hutchinson
3. Macy Hanson, Fairmont
4. Natasha Sortland, Zumbrota-Mazeppa/Kenyon-Wanamingo
5. Calia Chaney, Pequot Lakes
6. Kendra Krueger, Jordan
7. Isabel Mahoney, Monticello
8. Delia Johnson, St. Paul Highland Park
9. Hailee Zimple, Zimmerman
10. Landree Quint, Mankato West
11. Lauren Eilers, Willmar
12. Citori Hable, Alexandria

More Prep Polls:
Tops teams: Class 6A - Maple Grove, Class 5A - Mankato West, Class 4A - Stewartville, Class 3A - Esko, Class 2A - Chatfield, Class 1A - Lester Prairie, and Nine-man - Wheaton/Herman-Norcross
Tops teams: Class AAAA - Lakeville North, Class AAA - Marshall, Class AA - Nova Classical Academy and Class A - Minneota
Top teams: Class A: Girls - Staples-Motley, Boys - Heritage Christian Academy; Class AA: Girls - St. Paul Highland Park, Boys - Big Lake
Tops teams: Class 6A - Maple Grove, Class 5A - Mankato West, Class 4A - Stewartville, Class 3A - Esko, Class 2A - Chatfield, Class 1A - Lester Prairie, and Nine-man - Wheaton/Herman-Norcross
Top teams: Class A: Girls - Staples-Motley, Boys - Heritage Christian Academy; Class AA: Girls - St. Paul Highland Park, Boys - Big Lake
Tops teams: Class 6A - Maple Grove, Class 5A - Mankato West, Class 4A - Stewartville, Class 3A - Esko, Class 2A - Chatfield, Class 1A - BOLD, and Nine-man - Wheaton/Herman-Norcross
Tops teams: Boys soccer - Class A - Holy Family Catholic, Class AA - Hill-Murray, Class AAA - Stillwater; Girls soccer - Class A - Minnehaha Academy, Class AA - Mahtomedi, Class AAA - Wayzata
Tops teams: Class AAAA - Champlin Park, Class AAA - Marshall, Class AA - Nova Classical Academy and Class A - Russell-Tyler-Ruthton
Tops teams: Boys soccer- Class A - Holy Family Catholic, Class AA - Orono, Class AAA - Wayzata; Girls soccer - Class A - Minnehaha Academy, Class AA - Holy Angels, Class AAA - Wayzata.

CLASS AA
Boys Team
1. Big Lake
2. Rock Ridge
3. Mankato East
4. Worthington
5. St. Paul Highland Park
6. Delano
7. Belle Plaine
8. Orono
9. Monticello
10. Becker
11. Fergus Falls
12. Albert Lea

Individual 
1. Emmett Gerres, Belle Plaine
2. Cameron Stocke, Rock Ridge
3. Sal Wirth, Annandale
4. Sully Anez, Willmar
5. Charlie Power-Theisen, St. Paul Como Park
6. Owen Layton, Big Lake
7. Kade Layton, Big Lake
8. Harris Gulbransen, Breck
9. Isaiah Anderson, Mankato East
10. Noah Mahoney, Monticello
11. Gavin Hanke, Albert Lea
12. Soren Bortnem, Dassel-Cokato

More Cross Country:
While winter in Minnesota may bring frigid temperatures, ice and snow, it also brings the opportunity for people to engage in some special outdoor activities.
Willmar senior defenseman earns a team traveling trophy after three-goal effort
Thein led Wolverines to 21-11 record, Camden North title
Willmar, with its heart set on a top-three finish, takes fifh at the Class AA state meet
Sophomore Sully Anez times in at 15:27.58 at state and the Cards' Fathi Dubet takes 72nd in Class AA
Sully Anez finishes third, Willmar girls take fifth-place at the Class AA state meet.
Willmar hopes to compete for a championship, as does Cardinals boys' runner Sully Anez, who is ranked third in state
Michael Lyne chats with Willmar girls' cross-country sophomore star runner Erin Eilers.
The WCT sports guys discuss the championship games in Section 4A, 2 Nine-Man and 6AAA
Maeson Tank, Lauren Ankeny qualify with top finishes at the Section 6A championships

CLASS A
Girls Team
1. Staples-Motley
2. Perham
3. Murray County Central/Fulda
4. St. Cloud Cathedral
5. Luverne
6. Lake City
7. Winona Cotter
8. Wadena-Deer Creek
9. Canby/Minneota
10. Pierz
11. Redwood Valley
12. Northwest Nighthawks

Individual
1. Amanda Overgaauw, Murray County Central/Fulda
2. Jade Rypkema, Nevis
3. Jenna DeBates, Luverne
4. Ashley Overgaauw, Murray County Central/Fulda
5. Kaylee Walkin, Windom
6. Kyanna Burton, Staples-Motley
7. Caroline Kuehne, Long Prairie-Grey Eagle
8. Audrey Brownell, Staples-Motley
9. Addison Roof, Lester Prairie
10. Ella Voit, St. Cloud Cathedral
11. Sonja Semling, Winona Cotter
12. Grace Morris, Perham

CLASS A
Boys Team
1. Heritage Christian Academy
2. Perham
3. Park Rapids
4. St. Cloud Cathedral
5. Minnehaha Academy
6. Luverne
7. Staples-Motley
8. Redwood Valley
9. Nova Classical Academy
10. Lewiston-Altura/Rushford-Peterson
11. Moose Lake/Willow River
12. Greenway/Nashwauk-Keewatin

Individual
1. Henry Karelitz, Nova Classical Academy
2. Brandon Kampsen, Sauk Centre
3. Bjorn Anderson, Perham
4. Noah Foster, Cromwell-Wright
5. Will Ahrens, Redwood Valley
6. Owen Janiszeski, Luverne
7. Josiah DeMaris, Madelia
8. Cole Stencel, Maple River
9. Brad Rach, Bertha-Hewitt
10. Mark Swanson, Northwest Nighthawks
11. Noah Huot, Park Rapids
12. Cole Arens, Wabasha-Kellogg/Pepin-Alma

More Prep Sports:
Willmar girls place 9th and Cardinal boys finish 11th at Maplelag Resort
Benson boys basketball senior star Juan Espinoza talks on the Braves' season, his program-record 47 points, what is in-store for his future, and more.
The West Central Tribune sports guys — Tom Elliott, Joe Brown and Michael Lyne — chat girls hockey, girls and boys basketball and wrestling in this installment of the WCT Sports Show.
The Fighting Saints comeback to defeat the Bluejays, 53-30.
Lac qui Parle Valley defeats Central Minnesota Christian, 62-51.
Prep wrestling report for Tuesday, Feb. 7, 2023, in west central Minnesota. Cardinals post wins over Moorhead, Perham on Senior Night at the Big Red Gym
Prep boys basketball report for Tuesday, Feb. 7, 2023, in west central Minnesota. Junior guard returns to the lineup in Fighting Saints’ 53-30 win at CMCS
Juliette Haugen, Abby Marcus finish relay race in 25:04.4
Prep boys hockey report for Tuesday, Feb. 7, 2023, in west central Minnesota. Warriors have 8 players score goals in a 13-2 win over the Cardinals
Girls basketball report for Tuesday, Feb. 7, 2023, in west central Minnesota. Eagles have a much tougher time beating Bluejays this time around, 62-51

ADVERTISEMENT

State Prep Polls logo
State Prep Polls logo
Tribune graphic / Kit Grode

What To Read Next
Second-seeded Willmar heads into Section 6A playoffs knowing it can bounce back from adversity
Prep hockey report from west central Minnesota for Monday, Feb. 6, 2023. Kaydence Roeske makes 41 saves in Stars' 1-0 win versus Cardinals
Khalid Muhumed posts 26 points and 10 rebounds in the Cardinals' 67-51 victory over the Magic.
Girls basketball report for Monday, Feb. 6, 2023, in west central Minnesota. Cardinals edge Tigers 60-59 in non-conference game, getting 15 points from Maycee Gustafson