ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Volleyball: MACCRAY's Sydney Thein named Camden MVP

Thein led Wolverines to 21-11 record, Camden North title

MACCRAY senior Sydney Thein high-five teammates during warmups prior to a Camden Conference match against TMB on Tuesday, Sept. 13, 2022 at Clara City.
MACCRAY senior Sydney Thein high-five teammates during warmups prior to a Camden Conference match against TMB on Tuesday, Sept. 13, 2022 at Clara City.
Joe Brown / West Central Tribune
We are part of The Trust Project.

MACCRAY senior outside hitter/setter Sydney Thein was named the Camden Conference’s Most Valuable Player, the conference announced on Monday.

Thein led the Wolverines to a 21-11 record, a top-10 ranking in Class A, the Camden North championship and a spot in the Section 3A-North sub-section championship game.

Thein will continue her volleyball career in college at Division II Southwest Minnesota State University in Marshall.

The Camden’s Coach of the Year is Russell-Tyler-Ruthton’s Daynica Brown. She led the Knights to a 29-4 record and the 3A-South sub-section championship before falling in five sets to eventual state champion Minneota.

The players named to the All-Camden volleyball team were:

ADVERTISEMENT

  • Minneota: Ireland Stassen, sr.; Lyzah Sussner, jr.; Ella Johnson, jr.; Elivia Faris, so.
  • Russell-Tyler-Ruthton: Ella Hesse, sr.; Abigail Carr, jr.; Gabrielle Borresen, jr.; Alexis Schreurs, sr.
  • Tracy-Milroy-Balaton: Amber Hensch, sr.; Grace Dolan, sr.
  • MACCRAY: Sydney Thein, sr. (MVP); Brielle Janssen, fr.
  • Canby: Paige Nelson, sr.; Brooklyn Kindopp, jr. 
  • Renville County West: Rachel Jakel, jr.
  • Lac qui Parle Valley: Lexi Wollschlager, jr.; Isabel Gerdes, jr.
  • Kerkhoven-Murdock-Sunburg: Taylor Haats, sr.
  • Yellow Medicine East: Ruby Bones, sr.
  • Dawson-Boyd: Ayiana Hastad, jr.
  • Central Minnesota Christian: Lilly Mellema, jr.
  • Lakeview: Korysa Herrick, sr.
  • Ortonville: Kendall Gronholtz, sr.

Honorable mentions include: Megan Krog, sr., Minneota; Karlie Wollum, fr., Canby; Jordan Thein, sr., MACCRAY; Hailey Gernentz, jr., TMB; Janessa Erickson, jr., CMCS; Tatum Hess, jr., RTR; Avery Roxberg, so., RCW; Aria Peters, sr., YME; Kate Dahl, sr., Dawson-Boyd; Rylee Lund, sr., LQPV; Olivia Hinz, jr., Lakeview; Olivia Noble, jr., KMS; and Kadyn Gronholtz, jr., Ortonville.

Related Stories:
The Fighting Saints comeback to defeat the Bluejays, 53-30.
Lac qui Parle Valley defeats Central Minnesota Christian, 62-51.
Prep boys basketball report for Tuesday, Feb. 7, 2023, in west central Minnesota. Junior guard returns to the lineup in Fighting Saints’ 53-30 win at CMCS
Girls basketball report for Tuesday, Feb. 7, 2023, in west central Minnesota. Eagles have a much tougher time beating Bluejays this time around, 62-51

Camden All-Academic

Ninety-two athletes were named to the 2022 Fall Camden Conference All-Academic teams in volleyball and cross-country, the conference announced on Monday.

For area teams, the following athletes were named to the conferenc All-Academic teams:

  • MACCRAY: Sydney Thein, sr., volleyball; Lily Hultgren, sr., volleyball; Alexis Noble, sr., volleyball; Alix Bristle, sr., volleyball; Kori Bristle, jr., volleyball; Callie Macht, jr., volleyball; Averie Nurmi, jr., volleyball; Kayloni Dalle, sr., cross-country.
  • Renville County West: Ellie Wulf, sr., volleyball; Laila Ridler, jr., volleyball; Hannah Savig, jr., volleyball.
  • Central Minnesota Christian: Natasha Erickson, sr., cross-country; Ashlyn Brouwer, jr., cross-country; Timothy Brouwer, jr., cross-country; Cora Watson, sr., volleyball; Ava Schneiderman, sr., volleyball; Avery Duininck, jr., volleyball; Hannah Graves, jr., volleyball; Lilly Mellema, jr., volleyball; CC Roiseland, jr., volleyball; Lauren Taatjes, jr., volleyball.
  • Yellow Medicine East: Narria Leenerts, jr., volleyball; Nicole Rillo, jr., volleyball; Riley Streich, jr., volleyball; Ruby Bones, sr., volleyball; Kayla Nordaune, sr., volleyball; Hannah Stark, sr., volleyball; Sanjana Pullan, sr., cross-country.
  • Kerkhoven-Murdock-Sunburg: Julia Carlson, sr., volleyball; Elsa Gjerde, sr., volleyball; Josie Gjerde, sr., volleyball; Avery Joyce, sr., volleyball; Katie Klaphake, sr., volleyball; Olivia Noble, jr., volleyball.
  • Lac qui Parle Valley: Claire Borstad, jr., volleyball; Andie Dockter, jr., volleyball; Rylee Lund, sr., volleyball; Paige Meyer, sr., volleyball; Eli Hegland, jr., cross-country; Grace Vacek, jr., cross-country; Mya Conrow, sr., cross-country; Anika Fernholz, sr., cross-country; Taylor Shelstad, sr., cross-country; Kalista Bormann, sr., cross-country; Claire Lowry, sr., cross-country; Katelynn Wittnebel, sr., cross-country.
  • Dawson-Boyd: Kate Dahl, sr., volleyball; Chelsie Husby, sr., volleyball; Hayley Anderson, jr., volleyball; Allison Estling, jr., volleyball; Rachel Jorgens, jr., volleyball; Taylen Jorgenson, jr., volleyball; Jordan Perkins, sr., cross-country; Justin Perkins, sr., cross-country.
What To Read Next
Prep wrestling report for Tuesday, Feb. 7, 2023, in west central Minnesota. Cardinals post wins over Moorhead, Perham on Senior Night at the Big Red Gym
Juliette Haugen, Abby Marcus finish relay race in 25:04.4
Prep boys hockey report for Tuesday, Feb. 7, 2023, in west central Minnesota. Warriors have 8 players score goals in a 13-2 win over the Cardinals
Second-seeded Willmar heads into Section 6A playoffs knowing it can bounce back from adversity