ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Wrestling roundup: Willmar takes home a pair of victories

Prep wrestling report for Tuesday, Jan. 24, 2023, in west central Minnesota. Cardinals beat Little Falls 36-22 and Buffalo 61-12 in a road triangular

WCT.s.wrestling.jpg
Wrestling
We are part of The Trust Project.

LITTLE FALLS — The Willmar wrestling team came away with two victories Tuesday in the Little Falls triangular, knocking off the host Flyers 36-22 and beating Buffalo 61-12.

“They (the Flyers) have a tough team and they came at us,” Willmar head coach Ed Oehlers said. “They really tried to knock us off. They came at us.”

The Cardinals picked up close decisions from Wyatt Cruze at 106 pounds (5-4), Ivan Mares at 126 (5-4) and Braeden Erickson at 170 (8-4).

Oehlers noted that Mattix Swanson picked up wins in both matches at 160, as did Erickson and 285-pounder Daunte Castellano.

Willmar is host to a triangular at 6 p.m. Thursday at the Willmar Middle School. The Cardinals wrestle Central Lakes Conference opponents Brainerd and Sartell.

ADVERTISEMENT

“We hope to pack that little gym,” Oehlers said.

Little Falls triangular

Willmar 36, Little Falls 22

106: Wyatt Cruze, W, dec Ethan Zellars 5-4
113: Lawson Anez, W, won by forfeit
120: Cavin Carlson, W, pinned Cassidy Okerman 1:53
126: Ivan Mares, W, dec Mason Rausch 5-4
132: Joey Wilczek, LF, dec Sully Anez, 5-3 (OT)
138: Conlan Carlson, W, tech fall over Noah Cameron 4:04 (17-2)
145: Wyatt Baum, LF, maj dec Eli Heinen 10-2
152: Beau Robinson, LF, dec Cameron Champagne 4-2
160: Mattix Swanson, W, maj dec Hunter Ramsdell 12-1
170: Braeden Erickson, W, dec Ryan Kloeckl 8-4
182: Chaston Gwost, LF pinned Leo Guerrero :39
195: Ivan Petrich, LF, dec Zander Miska 5-3
220: Hank LeClair, LF, dec Ramero Trevino 9-5
285: Daunte Castellano, W, pinned Alexander Schmitz 1:05

Willmar 61, Buffalo 12

Willmar earned pins from Ivan Mares at 126, Conlan Carlson at 138, Mattix Swanson at 160, Zander Miska at 220 and Daunte Castellano at 285 to blast Buffalo at Little Falls.

106: Gabe Roehl, B, dec Wyatt Cruze, 5-0
113: Lawson Anez, W, won by forfeit
120: Cavin Carlson, W, won by forfeit
126: Ivan Mares, W, pinned Gael Leon 1:39
132: Marco Sanchez, W, dec Aaron Radtke 10-8 
138: Conlan Carlson, W, pinned Matthew Carlson 3:21
145: Aiden Herbst, B, pinned Cameron Champagne 5:45
152: Isaac Zelaya, W, won by forfeit
160: Mattix Swanson, W, pinned Jacobee Scherber 4:31
170: Braeden Erickson, W, maj dec Jonah Anderson 18-6
182: Leo Guerrero, W, won by forfeit
195: Jacob Cremers, B, dec Ramero Trevino 8-6 
220: Zander Miska, W, pinned August Kaiser 2:39
285: Daunte Castellano, W, pinned Carter Walker 2:47

Annandale/ML triangular

Annandale/Maple Lake 34, NLS 29

A decision at 195 and a fall at 220 cemented a win for Annandale/Maple Lake in a dual against New London-Spicer in Annandale.

For the Wildcats, Isaiah Nelson (113) and Brody Duke (182) both won by fall. Everett Halvorson (145) helped NLS’ cause with a tech fall.

106: Porter Pribyl, AML, maj dec Andrew Sandau, 9-1
113: Isaiah Nelson, NLS, pinned Cassen Brumm, 5:00
120: Jeremiah Nelson, NLS, dec Tavin Long, 9-6
126: Holton Hanson, NLS, dec Ayden Fitzgerald, 4-2
132: Noah Gindele, AML, pinned Caleb Nelson, 2:26
138: Jack Nilson, AML, tech fall Gage Knisley, 18-2
145: Everett Halvorson, NLS, tech fall Landon Salmela, 16-0
152: Cole LaFave, AML, dec Adam Sandau, 8-4
160: Carson Cooper, AML, dec Brock Buffington, 6-3
170: Riley Hall, AML, maj dec Reid Holmquist, 11-2
182: Brody Duke, NLS, pinned Alex Sundberg, 5:30
195: Shay McClory, AML, dec Carson McCain, 8-3
220: Nathan Klatt, AML, pinned Garret Leenstra, 1:00
285: Marshel Johnson, NLS, won by forfeit

Recent wrestling roundup:
Recent wrestling roundup coverage in west central Minnesota.
Top teams: Class AAA - St. Michael-Albertville, Class AA - Simley, Class A - Jackson County Central, Girls - Bemidji

ADVERTISEMENT

ACGC quad

Holdingford 58, ACGC 10

Holdingford won its first six matches, building a 30-0 lead in a win over Atwater-Cosmos-Grove City in Grove City.

Terrell Renne (220) won by fall for the Falcons and Brody Straumann (145) added a major decision.

106: Casey Knettel, H, dec Gradyn Grahn, 7-2
113: Wyatt Pilarski, H, pinned Logan Holien, 1:27
120: Wyatt Novitzki, H, tech fall Braxton Kragenbring, 18-3
126: Evan Petron, H, pinned Jayden Gulke, 1:16
132: Masyn Patrick, H, pinned Levi Nelson, 1:05
138: Simon Boeckman, H, maj dec Edwyn Gonzalez, 10-2
145: Brody Straumann, ACGC, maj dec Grant Welle, 10-2
152: William Pilarski, H, maj dec Ethan Whitcomb, 14-2
160: Drew Lange, H, won by forfeit
170: Luke Bieniek, H, dec Isaiah Renne, 7-6
182: Jaxon Bartkowicz, H, pinned Vince Lee, 1:21
195: Toby Phillipp, H, tech fall Charlie Jones, 15-0
220: Terrell Renne, ACGC, pinned Blake Scegura, 1:41
285: Wyatt Miller, H, maj dec Juan Cardenas, 10-0

BOLD triangular

West Central 66, BOLD 15

Brady Kiecker (132) and Stevie McMath (170) both won by fall for BOLD in a loss against West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville at Olivia. Austin Kiecker also won by decision for the Warriors at 152.

106: Evan Dingwall, WCA, pinned Ava Kiecker, 4:35
113: Owen Gruchow, WCA, pinned Trevor Plass, 0:53
120: Tucker McGee, WCA, won by forfeit
126: Carter Lohse, WCA, pinned Tyler Larson, 0:23
132: Brady Kiecker, B, pinned Sam Olson, 2:48
138: Solomon Wales, WCA, pinned Trey Zamarron, 0:51
145: Adam Lohse, WCA, pinned Tanner Kautz, 1:27
152: Austin Kiecker, B, dec Hunter Gruchow, 5-4
160: Ezekiel Sieckert, WCA, pinned Elijah Swenson, 2:45
170: Stevie McMath, B, pinned Gavin Flint, 5:49
182: Anthony Sykora, WCA, pinned Tate Sheehan, 0:19
195: Beau Robinson, WCA, won by forfeit
220: Will Rustan, WCA, won by forfeit
285: Justin Blascyk, WCA, won by forfeit

Minneota 78, BOLD 0

Minneota got pins at 106, 126, 145, 160, 170 and 182 pounds as the Vikings shut out BOLD in Olivia.

106: Quinton Anderson, M, pinned Ava Kiecker, 4:44
113: Blake Mead, M, tech fall Trevor Plass, 15-0
120: Randy Sorensen, M, won by forfeit
126: Mason Javers, M, pinned Tyler Larson, 5:53
132: Peyton Gillund, M, dec Brady Kiecker, 6-0
138: Ezequiel Monzon, M, maj dec Trey Zamarron, 10-2
145: Chase Johnson, M, pinned Tanner Kautz, 0:33
152: Brock Fier, M, won by forfeit
160: Zack Fier, M, pinned Elijah Swenson, 1:03
170: Alex Depestel, M, pinned Stevie McMath, 1:43
182: Noah Gorecki, M, pinned Tate Sheehan, 2:03
195: Eli Gruenes, M, won by forfeit
220: Kyler Lozinski, M, won by forfeit
285: Hudson Scholten, M, won by forfeit

Worthington triangular

Worthington 40, Quad County 36

A pin by Mason Schutz at 220 sealed a win for host Worthington against Quad County (MACCRAY/Renville County West/Yellow Medicine East).

ADVERTISEMENT

The Cobras got falls from Tarrick Rupp (138), Nolan Hildahl (170), Hunter Ridler (182), Jacob Savig (195) and Austin Sweep (285).

106: Mario Gradillas, QC, dec Saul Galvez, 7-6
113: Alex Galvez, W, maj dec Colton Baumgartner, 10-2
120: Dalton Larson, W, won by forfeit
126: Oscar Galvez, W, pinned Griffin Howard
132: ethan Meyer, W, pinned Blaine Carroll
138: Tarrick Rupp, QC, pinned Moo Bleh, 3:30
145: Miat Htoo, W, pinned Gage Wilke
152: Chase Byrne, W, pinned Gage Corner
160: Owen Cherveny, QC, dec Levi Hennings, 9-7
170: Nolan Hildahl, QC, pinned Eh Day Htoo, 3:48
182: Hunter Ridler, QC, pinned Evan Neuberger, 4:54
195: Jacob Savig, QC, pinned Win Lwe Aung
220: Mason Schutz, W, pinned Owen Slettedahl
285: Austin Sweep, QC, pinned Kasey Gerhard

TMB/WWG dual

United 43, TMB/WWG 29

Dawson-Boyd/Lac qui Parle Valley/Montevideo jumped out to a 24-0 lead on the way to a win over Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove in Tracy.

Gavin Mortenson (106), Ben Gunlogson (113), Holland Schacherer (120) and Daniel Gunlogson (126) all won by fall in that stretch. Ethan Moravetz (152) and Landon Olson (220) also won by fall for United.

106: Gavin Mortenson, U, pinned Logan Petersen, 0:40
113: Ben Gunlogson, U, pinned Nolan Verlinde, 1:24
120: Holland Schacherer, U, pinned Troy Gillette, 1:21
126: Daniel Gunlogson, U, pinned Ty Yackley, 1:04
132: David Schuh, T, pinned Riley Bormann, 0:33
138: Devin Carter, T, tech fall Adrian Norman, 19-4
145: Alexander Schuh, T, dec Zander Clausen, 8-6
152: Ethan Moravetz, U, pinned Jacob Meyer, 4:57
160: Ashton Squires, T, pinned Mason McDougal, 0:50
170: Holt Larson, U, maj dec Gage Struchen, 12-4
182: Isaiah Wolske, T, dec Mason Pederson, 2-0
195: Eathan Martinez, T, pinned Parker Bothun, 0:53
220: Landon Olson, U, pinned Bryce Edwards, 2:57
285: Brady Rhode, U, dec Nick Willhite, 4-1

What To Read Next
The teams meet at 7 p.m. Feb. 2 and the winner likely will be the favorite in the Section 3AA-North playoffs
Top teams: Class AAAA - Park Center, Class AAA - Totino-Grace, Class AA - Lake City, Class A - New Life Academy
Top teams: Class AAAA - Hopkins, Class AAA - Benilde-St. Margaret's, Class AA - Providence Academy, Class A - Mountain Iron-Buhl
Junior center has emerged as Willmar's leading scorer as the Cardinals make a push for a section championship