ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

State Golf: Dawson-Boyd boys wins Class A championship

BECKER -- Two Dawson-Boyd boys placed among the top 10 golfers in the Minnesota Class A State Golf Tournament and the Blackjacks claimed the team title by 15 strokes over second-place United South Central in the tournament's final day Wednesday a...

BECKER - Two Dawson-Boyd boys placed among the top 10 golfers in the Minnesota Class A State Golf Tournament and the Blackjacks claimed the team title by 15 strokes over second-place United South Central in the tournament’s final day Wednesday at Pebble Creek Golf Club. 

 The Blackjacks finished the two-day tournament with a 660 and United South Central was second at 675.

   D-B’s Christian Thoen placed sixth shooting a two-day total of 156. Teammate Easton Popma was 10th at 160.

   The Blackjacks’ Cameron Kemen shot 171 to tie for 36th and Spenser Erickson placed tied for 39th with a 173. BOLD’s Ethan Weis also shot 174.

   Two other Blackjacks, Dalton Palmer and Jared Monson, shot 187 and 189, respectively.

ADVERTISEMENT

   Mitch McCosh of Yellow Medicine East shot 163 to tie for 14th, and MACCRAY’s Brady Madsen shot 167 to tie for 20th.

   In the Class AA tournament in Jordan, Litchfield’s Josh Polingo shot 149 to tie for 12th and Minnewaska’s Brett Buckingham shot 150 to tie for 16th.

   In the Class AAA tournament in Coon Rapids, Willmar’s Hunter Mottinger shot 77 on Tuesday and a 76 on Wednesday to finish at 153. Cardinals teammate Tony Kallevig recovered from a first-day 83 on Tuesday and shot 76 on Wednesday to finish at 159. Class AAA Boys

   (1) Edina 590 (2) Wayzata 591 (3) Hastings 617 (4) White Bear Lake 620 (5) Spring Lake Park 622 (6) Andover 630 (7) St. Thomas Academy 636 (8) Buffalo 654

  Boys Individual

  TOP 5 – (1) Chris Captain, Rochester Century, 142 (2) tie, Jack Holmgren, Wayzata, Max Savini, Anoka, Sam Foust, Edina, 145 (5) Grant Rahja, Wayzata, 146

  Area results

  WILLMAR – (T22) Hunter Mottinger 153 (T51) Tony Kallevig 159

ADVERTISEMENT

  Class AA Boys

   (1) Providence Acadamy 602 (2) Marshall 612 (3) The Blake School 614 (4) Mankato East 618 (5) Fergus Falls 629 (6) Virginia/Mt. Iron-Buhl 635 (7) Staples Motley 640 (8) Byron 677

  Boys Individual

  TOP 5 – (1) tie, Andrew Sederlund, VMIB, Carter Haley, Mankato East, Andrew Israelson, SM, 144 (4) Jaden Thiemann, Triton, 145 (5) tie, Mitch Pfingsten, Fairmont, Chris Swenson, Fergus Falls, 146

  Area results

  LITCHFIELD – (T12) Josh Polingo 149 MINNEWASKA – (T16) Chris Buckingham 150

  Class A Boys

   (1) Dawson-Boyd 660 (2) United South Central 675 (3) Legacy Christian 679 (4) Mille Lacs 685 (5) Ottertail Central 692 (6) Kittson County Central 693 (7) Murray County Central 702 (8) Lewiston-Altura 704

ADVERTISEMENT

  Boys Individual

  TOP 5 – (1) Brock Bliese, Mounds Park Academy, 150 (2) Cordell Weber, Martin County Central, 151 (3) Adam Christensen, Murray County Central, 152 (4) tie, Nathaniel Kahlbaugh, Mahnomen, Blake Kahlbaugh, Mahnomen, 155

  Area results

  DAWSON-BOYD – (6) Christian Thoen 156, (10) Easton Popma 160 (T36) Cameron Kemen 171 (T39) Spenser Erickson 173 (T65) Dalton Palmer 187 (T70) Jared Mondon 189 YELLOW MEDICINE EAST – (T14) Mitch McCosh 163 MACCRAY – (T20) Brady Madsen 167 BOLD – (T39) Ethan Weis 173

  BOLD girls second

   In Class A at Pebble Creek, 2013 champion Legacy Christian Academy of Andover barreled by first-day leader BOLD by matching the Warriors’ first-day total of 365.

   BOLD had a two-stroke lead on Legacy after the first-round at Sand Creek but flared to a 377 on Wednesday.

   Legacy totaled 718 strokes to BOLD’s 732, still good for second in the program’s first State trip, one stroke up on third-place Fillmore Central of Harmony.

ADVERTISEMENT

   For the Section 5A champs, Breann Mertens filed an 86 each day to finish in a three-way tie for seventh. Ashley Schmitz placed 23rd, Liza Reinert 30th and Lanie Altmann 35th.

   Peyton Miller of Belgrade-Brooten-Elrosa tied for 27th.

  Girls Team 2-day score

   (1) Legacy Christian Academy, Andover 718 (2) BOLD 732 (3) Fillmore Central, Harmony 733 (4) Windom 340 (5) Badger/Greenbush-Middle River 768 (6) United South Central 841 (7) Ottertail Central 413 (8) Barnum 911

  Girls Individual

  TOP 5 – (1) Christine Piwnica, Southwest Christian, 79-80-159 (2) Abby Herding, Westbrook-Walnut Grove, 80-88-168 (3) tie, Kailey Carlin, Fosston, 84-85-169; Kiera Smith, Heritage Christian Academy, Maple Grove, 85-84-169 (5) Liz Hennessy, Lewiston-Altura, 81-89-170 …. (8) 3-way tie, Breann Mertens, BOLD, 86-86-172

  Area results

  BBE – (T27) Peyton Miller 98-88-186

ADVERTISEMENT

  BOLD – (8) Mertens 86-86-186 (23) Ashley Schmitz 95-90-185 (30) Liza Reinert 94-93-187 (35) Lanie Altmann 90-100-190 (47) Madison VanDerHagen 101-98-199 (68) Whitney Trongard 107-102-208

  YME – (80) Leah Jeseritz 118-114-232

  Waska girls fourth

   Detroit Lakes made it three in a row rolling to a 58-stroke victory over second plae Pequot Lakes. Red Wing took third (650) while five-time champion Minnewaska Area of Glenwood placed fourth (687) at Sand Creek in Jordan.

   Jenna Janu topped the Lakers’ lineup shooting 80-80-160, tie for tenth. Ashlyn Guggisberg (85-82-167) tied for 22nd. Kennedy Sommerfield of Litchfield shot 87-83-170 to tie for 27th.

  Girls 2-day scores

   (1) Detroit Lakes 590 (2) Pequot Lakes 648 (3) Red Wing 650 (4) Minnewaska 687 (5) Osakis 717 (6) Visitation 733 (7) Jordan 738 (8) Breck School 748

  Girls Individual

ADVERTISEMENT

  TOP 5 – (1) tie, Maggie Heggerston, Pequot Lakes, 73-70-143; Katie Smith, Detroit Lakes, 73-70-143 (3) Trisa Hutchinson, DL, 73-74-147 (4) Anni Heck, Visitation, 73-76-148 (5) Natalie Roth, DL, 75-75150

  Area results

  LITCHFIELD – (T27) Kennedy Sommerfeld 87-83-170 MINNEWASKA – (16) Jenna Janu 77-83-160 (22) Ashlyn Guggisberg 85-82-167 (29) Ellen Stensrud 85-86-171 (65) Annika Pederson 94-100-194 (74) Madi McGinty 105-99-204 (79) Ariel Ostrander 112-95-207

  Alex 2nd AAA girls

   Central Lakes champion Alexandria (641) finished second to Wayzata (622) in Class AAA at Bunker Hill. Kanzi Nelsen of New Prague was medalist (67-68-135). Alexandria, the only outstate team in the field, was led by third-place Amanda Bigger (77-71-148). 

 

What To Read Next
Get Local

ADVERTISEMENT