New London-Spicer’s Ava Hanson and Izzy Schmiesing are still alive in the Section 5A singles tournament after the first two rounds were played Thursday at Sta Fit in Sartell.

Hanson advanced with wins over Long Prairie-Grey Eagle’s Zoe Johnson and Melrose’s Camryn Brinkman. Schmiesing reached the semis by beating Sauk Centre’s Gabrielle Tschida and St. John’s Prep’s Adrienne Gefre.

Hanson and Schmiesing will face each other in the semifinals when the section tournament resumes on Monday.

Singles
First round: Ava Hanson, NLS, def Zoe Johnson, LPGE 6-0 6-0; Izzy Schmiesing, NLS, def Gabrielle Tschida, Sauk Centre, 6-1 6-0; Halle Zupan, Pierz, def Annika Heieie, BBE, 6-2 6-0; Allison Knossalla, S-M, def Paige Prentice, BBE, 6-1 6-0
Quarterfinals: Hanson, NLS, def Camryn Brinkman, Melrose 6-2 6-1; Schmiesing, NLS, def Adrienne Gefre, St. John’s Prep, 6-2 6-1



Doubles
First round: Audrey Zenzen/Julia Marthaler, Sauk Centre, def Chandler Tebrake/Kylie Terhaar, BBE, 6-0 6-2; Ruby Parsons/Morgan Rolighed, NLS, def Sarah Middendorf/Briana Middendorf, Sauk Centre, 6-2 7-6 (9); Kaitlyn Cebulla/Kaitlin Welters, LPGE, def Katie Weller/Olivia Thieschafer, BBE, 7-5 1-6 6-0; Tanya Hesse/Abbigail Larson, LPGE, def Ashley Templer/Megan Warner, NLS, 6-2 3-6 6-3
Quarterfinals: Tasha Achermann/Rose Han, S-M, def Parsons/Rolighed, NLS, 6-0 6-3



Section 2A

Both Litchfield doubles teams are alive with state bids on the line after Day 1 of the Section 2A tournament at Gustavus Adolphus College in St. Peter.

Elise Bierbaum and Avery Stilwell, the Dragons’ top two singles players during the regular season, joined forces and went 2-0 on Thursday with victories over Holy Family Catholic’s Julia Baskfield and Claire Haley, and Sibley East’s Isabel Figueroa and Rachel Widmer.

Vaida Behnke and Neriah Lara, who were Litchfield’s top doubles team, also were 2-0 with wins over Sibley East’s Maty Messner and Holly Otto, and Holy Family Catholic’s Ashley Anseth and Lauren Taylor.

The Section 2A tournament concludes on Monday back at St. Peter.

Singles
First round: Alyssa Ross, Litchfield, def Isabel Hillstead, Redwood Valley, 6-0 6-1; Ceceilly Cronin, Holy Family, def Britney Prahl, Litchfield, 6-4 6-2
Quarterfinals: Ally Agerland, Holy Family, def Ross, Litchfield, 6-1 6-0
Doubles
First round: Elise Bierbaum/Avery Stilwell, Litchfield, def Julia Baskfield/Claire Haley, Holy Family 6-0 6-0; Vaida Behnke/Neriah Lara, Litchfield, def Maty Messner/Holly Otto, Sibley East 6-3 6-0
Quarterfinals: Bierbaum/Stilwell, Litchfield, def Isabel Figueroa/Rachel Widmer, Sibley East, 6-3 6-0; Behnke/Lara, Litchfield, def Ashley Anseth/Lauren Taylor, Holy Family, 6-0 6-1