BEMIDJI — Ten Willmar wrestlers move on to the state prelims after competing in the Section 8AAA tournament Wednesday at Bemidji High School.

Six Cardinals remain undefeated after Wednesday: Conlan Carlson (113 pounds); Caden Carlson (138); Braeden Erickson (145); Jonas Anez (152); Kaden Streed (195); and Mason Swanson (220). Also advancing to the state prelim are: Ivan Ciriaco-Mares (106); Sully Anez (120); Steven Cruze (132); and Joe Kallevig (160).

Willmar’s 10 wrestlers compete against wrestlers from Section 7AAA on Saturday in Coon Rapids.

The two undefeated wrestlers from 8AAA in each weight class face the one-loss wrestlers from 7AAA and vice-versa. Seeds will be pre-set based on section seeding. The final two remaining advance to an eight-person state bracket March 25 in St. Michael.

Newsletter signup for email alerts

Competition for 8AAA/7AAA begins at noon Saturday in Coon Rapids.

Section 8AAA

How Willmar fared
Key: (Weight, name, won-loss)
State prelim qualifier in BOLD
106: Ivan Ciriaco-Mares (2-1)113: Conlan Carlson (2-0) 120: Sully Anez (2-1) 126: Jorge Zelaya-Velasquez (0-2) … 132: Steven Cruze (2-1) 138: Caden Carlson (2-0) 145: Braeden Erickson (2-0) 152: Jonas Anez (2-0) 160: Joe Kallevig (2-1) 170: N/A … 182: Tyler Ludwig (0-2) … 195: Kaden Streed (2-0) 220: Mason Swanson (2-0) 285: Daunte Castellano (0-2)

Prep wrestling: Not in the Cards - Bemdji tops Willmar

Section 6AA

Dassel-Cokato/Litchfield will send 12 wrestlers to the state prelims following the Section 6AA tournament at Annandale.

Section 6AA is paired with 5AA for the prelims, which take place at 9 a.m. Saturday at Mound. The top two wrestlers remaining from the state prelims compete for a state championship in an eight-person tournament on Friday, March 26 at St. Michael.

High School Wrestling: MAHACA, NLS and Team United move plenty of wrestlers into state prelims

D-C/Litch has 10 undefeated wrestlers after Wednesday: Andrew Joedeman (106 pounds); Victor Franco (113); Gabe Nelson (126); Jerry Simes (138); Eddie Simes (152); Jude Link (160); Tate Link (170); Beau Nelson (195); Hayden Hoernemann (220); and Breandan Rokala (285).

Area Wrestling Roundup: New London-Spicer takes some fights, but D-C/Litchfield wins the battle

Alex Joedeman (120) and Will O’Brien (182) also qualified for Saturday’s state prelim.



How Dassel-Cokato/Litchfield fared
Key: (Weight, name, won-loss)
State prelim qualifier in BOLD
106: Andrew Joedeman (1-0)113: Victor Franco (2-0) 120: Alex Joedeman (1-1) 126: Gabe Nelson (2-0) 132: Monte Gillman (1-2) … 138: Jerry Simes (2-0) 145: Shelby Fischer Lund (1-2) … 152: Eddie Simes (2-0) 160: Jude Link (2-0) 170: Tate Link (2-0) 182: Will O’Brien (2-1) 195: Beau Nelson (2-0) 220: Hayden Hoernemann (1-0) 285: Brendan Rokala (2-0)

Section 4A

Atwater-Cosmos-Grove City has nine undefeated wrestlers and a total of 13 wrestlers advancing to the state prelims following the Section 4A tournament at Kimball.

The Falcons’ undefeated wrestlers are: Edwyn Gonzalez (106 pounds); Jevon Williams (113); Cole Holien (132); Brady Holien (138); Hayden Straumann (145); Jake Mortensen (152); Logan Straumann (170); Taylor Fester (182); and Logan Sherwood (285).

WCT Sports Show: State Wrestling Prelims

Also moving on to the state prelims are: Morgan Kidd (126); Mason Studemann (160); Isaiah Renne (195); and Jaxon Behm (220).

ACGC’s state prelim tournament will be against Section 1A and takes place at 11:30 a.m. at Rochester. The top two wrestlers from each weight advance to an eight-man tournament to determine a state champion on Saturday, March 27 at St. Michael.

How ACGC fared
Key: (Weight, name, won-loss)
State prelim qualifier in BOLD
106: Edwyn Gonzalez (2-0)113: Jevon Williams (1-0) 120: Jayden Kragenbring (1-2) … 126: Morgan Kidd (2-1)132: Cole Holien (2-0) 138: Brady Holien (2-0) 145: Hayden Straumann (2-0) 152: Jake Mortensen (2-0) 160: Mason Studemann (2-1) 170: Logan Straumann (1-0) 182: Taylor Fester (1-0) 195: Isaiah Renne (1-1) 220: Jaxon Behm (2-1) 285: Logan Sherwood (2-0)